Leczenie się z NFZ

Choroby zdarzają się w każdym wieku, zarówno osobom młodym jak i starszym. Jest jednak pewna grupa dolegliwości, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Można tu wymienić na przykład takie schorzenia jak miażdżyca, cukrzyca, demencja czy wysokie ciśnienie krwi zwane również nadciśnieniem tętniczym. Jest to choroba bardzo zdradliwa, ponieważ rozwija się w organizmie po cichu, nie dając początkowo specyficznych objawów. Im wcześniej zostanie wykryte nadciśnienie, tym skuteczniejsze metody leczenia można wdrożyć, a tym samym zapobiec powikłaniom, które niekiedy zagrażają nawet życiu pacjenta.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Jako nadciśnienie tętnicze rozumie się jednostkę chorobową, której głównym objawem jest ciśnienie krwi powyżej normy. Kluczowa dla postawienia właściwej diagnozy jest obserwacja organizmu przez dłuższy czas. Sporadyczne skoki ciśnienia zdarzają się bowiem każdemu, mogą być one spowodowane chociażby zdenerwowaniem czy zmianami w pogodzie. O nadciśnieniu jako chorobie, można mówić w przypadku, gdy wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się stale przez dłuższy okres czasu lub gdy skoki ciśnienia tętniczego ponad normę występują regularnie i powtarzają się często, niezależnie od innych zewnętrznych przyczyn.

W jaki sposób można mierzyć ciśnienie krwi?

Chcąc sprawdzić, czy przypadkiem nie ma się nazbyt wysokiego ciśnienia krwi, trzeba je regularnie mierzyć. Można to robić na kilka sposobów. Najwygodniejszy jest zakup aparatu do mierzenia ciśnienia w domu. Taki aparat można kupić w każdej aptece, a także w sklepach ze sprzętem medycznym. Drugą możliwością jest częsta wizyta w przychodniach zdrowia. W takich miejscach ciśnienie krwi można zmierzyć w gabinecie pielęgniarskim. Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi są także ogólnodostępne w większych sieciach aptek. Pomiar ciśnienia jest bezpłatny, a aparat samoobsługowy – może z niego skorzystać każdy, czekając na przykład w kolejce na wykup lekarstw.

Rodzaje domowych aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego

Wysokie ciśnienie krwi można zmierzyć wyłącznie przez regularne badania. Jak wspomniano w poprzednim akapicie, najwygodniejszą opcją będzie domowy aparat do mierzenia ciśnienia. Taki sprzęt można podzielić na kilka rodzajów. Najprostszy jest aparat zakładany na nadgarstek, który obsługuje się naciśnięciem jednego guzika. Część osób twierdzi jednak, że pomiary takim sprzętem nie są do końca wiarygodne. Nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się być aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego ze specjalistycznym rękawem, który zakłada się na przedramię. Takie aparaty mogą być w pełni automatyczne lub też mogą posiadać pompkę do ręcznego pompowania rękawa. Pomiar ciśnienia otrzymuje się po kilkudziesięciu sekundach. Większość współczesnych aparatów służących do pomiaru ciśnienia ma wbudowaną pamięć, dzięki której można w łatwy sposób sprawdzić poprzednie wyniki. Ceny aparatów do mierzenia ciśnienia są bardzo zróżnicowane. Zależą zarówno od marki produktu, jego klasy czy też zaawansowania technologicznego. Najprostsze domowe aparaty służące do pomiaru ciśnienia można w aptekach kupić już za kilkadziesiąt złotych. Zakup bardziej zaawansowanego sprzętu to wydatek do kilkuset złotych. Każda osoba w średnim wieku powinna regularnie mierzyć ciśnienie. Taki aparat to będzie doskonały prezent dla rodziców wyrażający troskę o nich. Dzięki regularnym pomiarom można w porę wykryć wysokie ciśnienie krwi i wdrożyć odpowiednie leczenie, które zahamuje rozwój choroby.

Jakie są przyczyny powstawania wysokiego ciśnienia krwi?

Choroba związana z wysokim ciśnieniem krwi może występować pod dwoma postaciami. Jedną z nich jest pierwotne nadciśnienie tętnicze, które diagnozowane jest u zdecydowanej większości pacjentów. W takich przypadkach bardzo ciężko jest określić pierwotną przyczynę, która wywołała trwały wzrost ciśnienia krwi. U części pacjentów występuje jednak wtórne ciśnienie krwi, które jest następstwem innych dolegliwości. Wśród dolegliwości, które powodują wysokie ciśnienie krwi można wymienić chociażby bezdech senny, choroby nerek, nadczynność tarczycy a także niedokrwistość. Warto podkreślić także, iż nadciśnienie tętnicze uznawane jest obecnie za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. To właśnie zbyt wysokie ciśnienie krwi odpowiada za przedwczesną śmiertelność bardzo wielu osób na całym świecie. Jeżeli problem ten nie zostanie w porę wykryty, to w stosunkowo krótkim czasie wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a w konsekwencji do zawału, który coraz częściej przydarza się osobom po trzydziestce. Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić także do powstania udaru – często kończy się on śmiercią, a jeżeli uda się uratować pacjenta, to przeważnie pozostają u niego trwałe ślady powstałego udaru i do końca życia pozostaje on osobą niepełnosprawną.

Jakie objawy daje wysokie ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczne z tego względu, że przez wiele lat może pozostawać zupełnie niezauważone, ponieważ na początku nie daje żadnych specyficznych objawów, które jednoznacznie mogłyby świadczyć o tym, że w organizmie człowieka dzieje się coś bardzo złego. Zazwyczaj ta jednostka chorobowa rozpoznawana jest przypadkowo przy okazji badań okresowych. Można jednak wyróżnić grupę objawów, które co prawda są niespecyficzne, jednak ich częste pojawianie się może świadczyć o tym, że występuje podwyższone ciśnienie krwi. Do najczęstszych objawów tego typu zalicza się chociażby powtarzający się ucisk w głowie powodujący tępy ból. Niepokój powinny wzbudzić również dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, częste zawroty głowy z omdleniami, nudności oraz krwotoki z nosa. Jeżeli objawy te powtarzają się w stosunkowo krótkich odstępach czasu, to warto wykonać rutynowe badania, wśród których obowiązkowo powinien pojawić się pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Zastosowanie odpowiedniego leczenia, które przeważnie polega na przyjmowaniu preparatów doustnych pozwala na normalizację ciśnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here