Mandarynki należą do tych owoców, które większość z nas lubi i chętnie po nie sięga. Szczególnie są popularne w okresie zimowym, ale jest to owoc dostępny praktycznie przez cały rok. Ze względu na szczególne, lecznicze właściwości mandarynki, warto, aby zagościła ona w naszym menu bez względu na porę roku.
Mandarynki i ich odmiany
Mandarynka jako owoc cytrusowy jest uprawiana w krajach, które mogą pochwalić się ciepłym klimatem, czyli w Brazylii, na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, czy w basenie Morza Śródziemnego. Mandarynka doczekała się wielu odmian, które w zależności o rodzaju różnią się smakiem, wielkością i kolorem. Tangerynki to odmiana, której skórka ma kolor czerwony, a klementynka jest efektem skrzyżowania mandarynki z pomarańczą. Dlatego mają one dość kwaskowaty miąższ i niewiele pestek, a ich skórka bardzo łatwo odchodzi od owocu. Natomiast tangela to odmiana skrzyżowania grejpfruta z mandarynką. Jej smak jest wyrazisty, ostry i orzeźwiający, a skórka dość luźna. Ta odmiana jest okrągła, a u szczytu ma charakterystyczne zwężenie, po którym łatwo je rozpoznać. Natomiast mandarynka satsuma to owoc o małej ilości pestek, którego skórka jest bardzo cienka, a barwa jaskrawoczerwona z zielonymi przebarwieniami.
Mandarynka a jej lecznicze właściwości
Należy pamiętać, że mandarynki są bogatym źródłem witamin i mikroelementów. Pełnią szczególną funkcję w dostarczaniu witaminy C, która wspomaga pracę układu odpornościowego i układu krwionośnego. Stanowi naturalne źródło antyoksydantów, działa antynowotworowo i zatrzymuje oznaki starzenia. Codzienne spożywanie mandarynek może odbywać się również jako sok nfc, który nie posiada żadnych konserwantów ani zagęszczaczy, jedynie owoce. Sok z mandarynek jest bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu zwiększa się przyswajalność żelaza. Dodatkowo mandarynki zawierają dużo witaminy A, która wspiera zdrowy wygląd skóry i paznokci oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu związanego ze wzrokiem, również przeciwdziała pojawieniu się jaskrze i zaćmie. Należy pamiętać, że to właśnie mandarynki są zbilansowanym źródłem witaminy A, zawierają jej więcej niż cytryny, pomelo, czy pomarańcze.
Sok NFC o smaku mandarynek
Regularne picie soku z mandarynek pomaga dostarczyć naszemu organizmowi nie tylko porcji witamin, ale także potrzebnych mikroelementów takich jak: potas, fosfor, czy wapń. Odpowiednia ilość wapnia korzystnie wpływa na układ kostny i normuje prawidłową pracę układu nerwowego. Potas znajdujący się w mandarynkach poprawia koncentrację i procesy myślowe, jest także niezbędny do prawidłowej pracy mózgu oraz mięśni i stawów. Natomiast fosfor jest potrzebny naszemu organizmowi do przeprowadzenia procesów biochemicznych. Opisywane owoce mają niski indeks glikemiczny, dlatego osoby borykające się z cukrzycą mogą bez obaw spożywać ten owoc. Już jedna szklanka soku z mandarynek dostarcza nam dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i prawie osiemdziesiąt procent zapotrzebowania na witaminę A.