Sezam jest to roślina oleista, która uprawiana jest na polach. Sadzona jest ona głównie w krajach, w których panuje ciepły klimat i przez znaczną część roku świeci słońce. Najczęściej są to Indie i Chiny, stąd też nazwa gatunku sezam indyjski. Jest to roślina jednoroczna, a więc przechodzi przez cały swój cykl rozwoju, a więc w ciągu dwunastu miesięcy. Kwitnie, daje owoce, ale również obumiera. Giną części nadziemne, czyli w tym przypadku łodyga, liście, kwiat, jak i podziemne, czyli korzeń. Przetrwać mogą tylko nasiona.
Właściwości sezamu
Roślina ta posiada ziarna koloru białego jak i czarnego. Zawierają one dużo witamin, makro i mikro elementów, jak wapń, białko, kwasy tłuszczowe, a również błonnik. Ziarna można spożywać na surowo, dzięki temu można zadbać o pracę naszych układów. Spożywanie go pomaga przy chorobach typu trądzik, bezsenność. Jeśli dostarcza wapń, to może on wzmacniać kości, zęby, ale także włosy, paznokcie. Zawiera on bardzo dużo białka, dzięki czemu właśnie tym produktem można zamienić wysokokaloryczne jaja. Zatem można ich używać jako produkt w jadłospisie dla wegetarian. Spożywanie go może obniżyć poziom krwi. U osób cierpiących na choroby stawów może obniżyć się stan zapalny, może je łagodzić i działać przeciwzapalnie.
Zastosowanie sezamu
Przede wszystkim używa się go w kuchni. W zależności od koloru posiada on swoje właściwości, ale i zmienia się smak. Biały jest łagodniejszy, zawiera zwłaszcza dużo żelaza. Używa się go do produkcji oleju sezamowego. Czarny sezam ma bardziej wyrazisty smak, przypomina on orzechy, ma słodkawy posmak, zawiera więcej białka i wapnia. Każdy pewnie kojarzy ten produkt z tworzenia zwłaszcza ciastek sezamowych o bardzo słodkim smaku czy też chałwy. Na pewno to były jedne z ulubionych przysmaków wielu osób w młodości. Sezam może służyć jako posypka do dań na zimno, na ciepło, do sałatek, wykorzystuje się go również w sushi. Z tej rośliny można również wytworzyć sól sezamową Gomasio. To nic innego jak połączenie soli kamiennej z ziarnami sezamu.
Produktu przetworzonego w olej zdecydowanie można używać w kosmetyce. Może być zamiennikiem kremów z filtrem UV przy opalaniu w słońcu, ale również do pielęgnowania włosów.
Czy sezam może być szkodliwy dla zdrowia?
Negatywne skutki może posiadać on tylko wtedy, gdy podaje się go osobom, które uczulone są na różnego rodzaju orzechy, mąki. Może to wywołać u nich reakcję alergiczną, czyli wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej to występuje u dzieci. Jest to jednak jedyny negatyw tego produktu, dla osób niemających alergii spożywanie jest nawet zalecane w celu poprawy zdrowia. Może być częścią diet. Jest on wysokokaloryczny, bowiem na 100 gram dostarcza średnio ponad 500 kalorii.
Jak nabyć sezam?
Sezam można kupić w różnych formach, to znaczy jako łuskany / niełuskany, mielony / niezmielony i w kolorach czarnym i białym. Dostępny jest on w sklepach spożywczych. Pakowany jest on w foliowe torebki o wadze 1 kilograma. Ceny w zależności od koloru wahają się między 19 a 23 złote, a więc różnice pomiędzy nimi nie są duże.