uszkodzenie łąkotki

Łąkotka to część stawu kolanowego. Jeśli dojdzie do jej urazu, niemożliwym staje się komfortowe chodzenie. To właśnie dlatego nie można lekceważyć nawet najmniej uporczywych dolegliwości. Te pojawiające się we wstępnej fazie uszkodzenia, udaje się szybko i skutecznie zniwelować bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów operacyjnych.

Uszkodzenia łąkotki następują z różnych przyczyn. Można mówić o urazach mechanicznych albo przeciążeniu. Wpływ na jej funkcjonowanie ma też wytężona aktywność fizyczna, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, w tym kolarstwa czy kulturystyki oraz naturalny proces starzenia się organizmu. Uszkodzenie łąkotki może wynikać także ze zmian reumatycznych bądź osteoporozy. Do jej dysfunkcji częściej dochodzi u osób, które zmagają się z nadwagą bądź otyłością.

Metody leczenia stawu kolanowego, w tym łąkotki są różne i zawsze dobierane indywidualnie. Pod uwagę bierze się przyczynę dolegliwości oraz stadium uszkodzenia łąkotki. We wstępnej fazie najczęściej stosuje się nieinwazyjną rehabilitację, która przebiega poprzez przeprowadzanie łagodnych ćwiczeń. Do takiej terapii bardzo często dochodzą zabiegi z zakresu krioterapii.

Jeśli uraz łąkotki zostanie zbagatelizowany i dojdzie do fazy w stopniu zaawansowanym, jedyną możliwą metodą leczenia staje się operacja chirurgiczna. Uszkodzenia łąkotki zwalczane są wtedy poprzez zastosowanie protezy bądź uzupełnienie mazi stawowej. To właśnie jej braki bardzo często powodują tarcie i uszkodzenie łąkotki.

Co ważne, bez względu na przyczynę urazów łąkotki, nigdy nie należy bagatelizować takiego stanu. Nawet łagodne dysfunkcje, takie jak uczucie przeskakiwania kolana, ból pojawiający się tylko cyklicznie czy „skrzypienie” kolana może szybko przemienić się w uraz, który uniemożliwia normalne poruszanie się. W takich sytuacjach aktywność fizyczną może uratować już tylko operacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here