Ludzka psychika w bardzo mocny sposób oddziałuje na całe życie i relacje z innymi. Jeśli tylko pojawiają się w niej jakieś zaburzenia, często przekładają się one na wszystkie inne sfery. Właśnie dlatego właściwie i w odpowiednim momencie udzielona pomoc psychologiczna jest tak bardzo istotna dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania.
Psycholog a psychoterapeuta
Dla wielu osób psycholog i psychoterapeuta to ta sama osoba. Oczywiście, często psychoterapeuci są absolwentami studiów psychologicznych. Jednak role obu osób różnią się od siebie i niejednokrotnie spotkanie z jednym specjalistą prowadzi do spotkania z drugim.
Psycholog jest często osobą, która jako pierwsza poznaje pacjenta. Udajemy się do niego przede wszystkim po wystąpieniu jakiejś trudnej, traumatycznej wręcz sytuacji. Jego zadaniem jest szybka pomoc w przepracowaniu takiego wydarzenia, co pomaga wrócić do normalnego, aktywnego i szczęśliwego życia. Kolejne przykłady sytuacji, w których konieczne jest spotkanie z psychologiem, zostaną podane w dalszej części tekstu.
Wielu pacjentów nie wie także, do kogo ma się udać i wówczas często ich pierwszym wyborem jest właśnie psycholog, który stawia diagnozę i następnie albo sam prowadzi terapię, albo kieruje do kolejnego specjalisty.
Psychoterapeuta z kolei to osoba, która nastawiona jest na długotrwałą terapię, często trwającą kilka miesięcy, a nawet – w niektórych przypadkach – kilka lat. Jego zadaniem jest rozwiązywanie nie tylko bieżących problemów, ale przede wszystkim zmiana tych przekonań, które je wywołują, a są zakorzenione głęboko w przeszłości pacjenta. Dlatego zazwyczaj sięga on nawet do dzieciństwa, co pomaga w przepracowaniu wszystkich wydarzeń, lepszym poznaniu siebie oraz zmianie problematycznych zachowań czy emocji w bardziej pozytywne.
Kiedy warto udać się do psychologa?
Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części tekstu, psycholog jest często pierwszą osobą, do której trafiamy z naszymi problemami. Zazwyczaj jego działanie jest stosunkowo krótkofalowe i dotyczy obecnie występujących problemów. Warto więc udać się do niego nie tylko z nowymi traumami, ale również z innymi bieżącymi kłopotami.
Mogą to być na przykład trudności w relacji rodzinnej (między partnerami czy rodzicami a dziećmi) lub zawodowej. Jako osoba pozostająca z boku i nie nastawiona emocjonalnie do każdej osoby znajdującej się w relacji, psycholog pomaga wysłuchać się nawzajem i poznać potrzeby każdego członka konfliktu. Jest też osobą, która nakierowuje na rozwiązanie, które przyniesie wszystkim zadowolenie.
Często psycholog pomaga także z wysokim poziomem stresu, który występuje każdego dnia, albo z dolegliwościami związanymi z odczuwanymi chwilowo lękami. Warto udać się do niego również wtedy, gdy pojawiają się trudności w podejmowaniu decyzji.
Szybka pomoc i spotkanie online
Każdy z nas, kiedy już szuka pomocy psychologa, oczekuje, że nastąpi ona szybko. Dlatego też możemy polecić wszechstronne usługi, jakie oferuje psycholog Gdańsk, który może zorganizować spotkanie nawet kolejnego dnia od wyrażenia ku temu chęci. Co więcej, organizuje on także spotkania online, co może być pomocne w szczególności dla osób, którym trudno się otworzyć albo które potrzebują natychmiastowej pomocy, choć aktualnie przebywają poza miejscem swojego zamieszkania.