Czy hipoglikemia jest niebezpieczna dla życia

Hipoglikemia to problem blisko siedemdziesięciu procent pacjentów z cukrzycą. Jej objawy bez wątpienia są uciążliwe. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, czy hipoglikemia jest niebezpieczna. Podane zostaną także metody zapobiegania oraz leczenia.

Co to jest hipoglikemia?

Tą nieprzyjemną przypadłość określa się także jako niedocukrzenie. Jest to niedobór glukozy we krwi. Glukoza to z kolei cukier o krytycznym znaczeniu dla ludzkiego organizmu. Odpowiedzialny jest między innymi za procesy energetyczne w komórkach. Dodatkowo to z glukozy powstaje glikogen, którego mięśnie używają do zasilenia swojej aktywności. Glukoza to także paliwo ludzkiego mózgu. Zatem, jak widać, stan jej obniżonego poziomu jest czymś niepożądanym.

Jak rozpoznać hipoglikemię?

Najlepszą, niepodważalną wręcz metodą będzie udanie się do laboratorium. Można wykonać w nim stosowne badanie, które określi, czy poziom glukozy jest dostateczny. Badanie można także przeprowadzić samodzielnie, glukometrem. Wynik poniżej 70 mg/dl należy uznawać za niepokojący. Jednak aby rozważyć badanie poziomu glukozy we krwi, trzeba w ogóle wiedzieć, co powinno wzbudzić podejrzenie.

Przede wszystkim warto zwrócić na objawy takie jak:

  • senność
  • kłopoty z pamięcią
  • drażliwość
  • pogorszoną komunikację
  • zataczanie się

Te objawy to rzecz jasna owoc zaburzonej pracy mózgu, któremu brakuje paliwa. Inne objawy będą miały charakter bardziej fizyczny. One z kolei będą skutkiem niedoboru glukozy zwłaszcza w mięśniach. Są to zwłaszcza:

  • drgawki
  • głód
  • potliwość
  • bladość
  • ogólne osłabienie

Objawy mogą występować w różnym natężeniu i formie. Nie jest koniecznym, aby hipoglikemia wywołała wszystkie objawy naraz. Wręcz przeciwnie, można doświadczyć jednego czy dwóch objawów. Czasami zdarza się, że hipoglikemia jest bezobjawowa.

Hipoglikemia – skutki

Nasunąć się może pytanie czy hipoglikemia jest niebezpieczna dla życia? Jak najbardziej jest niebezpieczna. Skrajne obniżenie poziomu glukozy w wielu przypadkach oznaczało wyrok śmierci dla chorych. Innym bardzo niebezpiecznym skutkiem jest śpiączka. Utratę przytomności wskutek utraty przez mózg glukozy nazywa się neuroglikopenią. Do mniej znanych skutków hipoglikemii można zaliczyć nieprawidłowy rytm serca, obrzęki płuc czy dysfunkcji lewej komory serca. Zatem hipoglikemia jest groźna nie tylko dla życia, ale także zdrowia. Jak widać, nieleczona może poważnie mu zaszkodzić.

Jest to jednak najskrajniejszy wariant. Wyróżnia się także łagodniejsze formy hipoglikemii. Będą one utrudniać codzienne życie, jednak nie wiążą się z ryzykiem zgonu. Jednak osoby o łagodniejszym przebiegu powinny uważać, by ich choroba się nie zagoiła. Powinny ściśle przestrzegać zaleconych przez lekarza dawek insuliny czy przepisanej diety. Muszą także uważać na wysiłek fizyczny, gdyż w jego trakcie organizm używa glukozy do zapewnienia sobie energii.

Kto może pomóc pacjentowi z hipoglikemią?

Pacjenci z hipoglikemią potrzebują sprzętu, który mogą kupić w sklepie Diabetyk24. Pompy insulinowe będą podawały im insulinę w idealnie wyliczonej dawce. Dzięki temu ryzyko przedawkowania spada do zera, co przynosi wielką ulgę. Glukometr pozwoli na codzienną kontrolę poziomu glukozy i niemal natychmiastową reakcję w razie problemów. Oprócz tego sklep prowadzi merytorycznego bloga na temat szeroko rozumianych schorzeń diabetycznych. Z pomocą zamieszczonych na nim wpisów pacjenci i ich rodziny mogą zwiększać swoją wiedzę o chorobie i jej leczeniu. Strona zawiera także przepisy na potrawy przyjazne osobom zmagającym się z tą przypadłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here