Jak chronić skórę osoby pieluchowanej?

0
713

Inkontynencja to dolegliwość, która często towarzyszy innym chorobom, choć czasem jest uciążliwym schorzeniem sama w sobie. Wbrew pozorom może dotknąć osób w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia. Najczęściej jednak dotyczy osób starszych, obłożnie chorych, a także osób po wypadkach czy trudnych operacjach. To właśnie wtedy szczególnie ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry w strefach intymnych. Duża dostępność profesjonalnych kosmetyków wiele ułatwia i poprawia komfort chorego oraz ułatwia pracę opiekunowi.

Dlaczego właściwa pielęgnacja jest kluczowa?

Skóra w okolicach intymnych jest bardzo delikatna u osób w każdym wieku, a w przypadku nietrzymania moczu bardziej narażona na podrażnienia oraz bolesne otarcia. W takiej sytuacji jej funkcje ochronne ulegają zaburzeniu i coś co u zdrowej osoby nie stanowi problemu, u chorej lub starszej bywa nie lada kłopotem. Otarcia i podrażnienia w kontakcie z moczem szybko prowadzą do poważnego dyskomfortu, a w skrajnych przypadkach do bólu i zakażeń. Wówczas standardowa higiena z użyciem zwykłego mydła może dodatkowo zaostrzyć problemy, wysuszając skórę i naruszając jej i tak już wątłą barierę ochronną. W tej sytuacji lepiej zapobiegać niż leczyć i stosować dostępne na rynku profesjonalne preparaty, takie jak maść na odparzenia dla dorosłych czy specjalne chusteczki Seni, które pomogą zachować higienę, a przy okazji pielęgnują delikatną skórę.

Mycie i higiena

W przypadku osoby obłożnie chorej należy pamiętać, że stosowanie zwykłego mydła i wody może mieć opłakane skutki, które źle wpłyną na stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Konieczna jest pielęgnacja i higiena o zapobiegawczym i ochronnym charakterze. Tu warto sięgnąć po specjalnie do tego przygotowane kosmetyki ukierunkowane na nietrzymanie moczu. Zawierają delikatne substancje myjące, które łagodnie oczyszczają, ale też nawilżają i wspierają naturalne mechanizmy obronne skóry. Na szczególną uwagę zasługują chociażby preparaty myjące niewymagające zastosowania wody, co przy okazji jest dużym udogodnieniem dla opiekuna. Tak działają między innymi chusteczki Seni oraz niektóre kremy myjące lub pianki myjąco-pielęgnujące. Brak mydła w składzie tych produktów minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień.

Krem na odparzenia dla dorosłych, czyli pielęgnacja

Kiedy mamy już za sobą odpowiednią higienę, możemy zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Tu również istotny będzie skład produktów. Powinny to być substancje odżywiające skórę, nawilżające ją, regenerujące i wspierające jej ochronę. Do takich produktów można zaliczyć między innymi krem na odparzenia miejsc intymnych, który pomoże również w przypadku bardziej zaawansowanych problemów ze skórą. Poszukując produktów dla osoby cierpiącej na inkontynencję, warto zwrócić uwagę także na zawartość składników zapewniających dodatkową ochronę przed wilgocią i samym moczem. Obecność takich składników jak tlenek cynku, arginina czy mocznika oraz naturalnych olejków jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Krem na odparzenia miejsc intymnych z tlenkiem cynku zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych i odparzeń, a do tego ma działanie antybakteryjne. Arginina to z kolei składnik, który ma działanie intensywnie nawilżające oraz wspiera proces regeneracji skóry. Podobne działanie ma również witamina E, keratyna czy panthenol. Na poprawę komfortu fizycznego i psychicznego osoby obłożnie chorej korzystnie wpływa także obecność składników, które pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here