Odżywki na masę

Odżywki na masę to suplementy diety, które pomagają budować tkankę mięśniową i zwiększać jej siłę. Są szczególnie przydatne w przypadku osób, które chcą rozbudować swoją masę ciała i poprawić ogólny wygląd sylwetki i muskulatury. Ponieważ w sklepach dla sportowców znajdziesz różne wersje suplementów, postanowiliśmy zaprezentować w skrócie ich charakterystykę. Dowiesz się jak wygląda ich skład, działanie oraz spodziewane efekty suplementacji. 

Najpopularniejsze odżywki na masę 

Odżywki do zwiększania masy ciała mogą zawierać kreatynę. Jest to jeden z najbardziej popularnych suplementów dla osób aktywnych fizycznie, który pomoże poprawić ogólną siłę i wytrzymałość mięśni. 

Stosowane są także odżywki zawierające białko. Jest ono niezbędne do budowania i regeneracji mięśni po treningu. Najpopularniejsze w tej grupie są suplementy zawierające proteiny serwatkowe, które są łatwo dostępne, stosunkowo tanie oraz występują w różnych wersjach smakowych. 

Suplementy mogą też zawierać węglowodany, niezbędne do dostarczenia energii i wspomagania wzrostu mięśni. Preparaty takie stosuje się niekiedy w formie przedtreningówek, co pozwala na lepszą realizację wszystkich powtórzeń oraz wykonanie ich większej liczby.

Dodatkowe preparaty na budowę tkanki mięśniowej 

Częstym wyborem jest też glutamina, czyli najczęściej występujący aminokwas w ludzkim organizmie. Glutamina może pomóc w ochronie mięśni przed katabolizmem i wspomagać ich regenerację. 

Warto też suplementować witaminy i minerały, zwłaszcza takie jak witamina D, magnez i żelazo. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wspomagają regenerację po zakończonym treningu. Biorą też udział w odbudowie włókien tworzących tkanki mięśniowe. 

Często wybór pada także na zestawy magnezu, cynku i witaminy B6. Suplement taki pomoże nie tylko w sprawnym przebiegu treningu, ale również wspomoże regenerację mięśni w czasie snu. 

Tauryna to również warta rozważenia odżywka. Jest to aminokwas budujący tkanki mięśniowe, którego suplementacja poprawia wytrzymałość włókien oraz zwiększa ich siłę na co dzień.

Jak stosować odżywki na masę? 

Odżywki na masę najlepiej jest stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub osoby zlecającej włączenie ich do swojej diety. Przede wszystkim należy jednak określić swoje potrzeby – ustalić jakiego rodzaju suplementacji potrzebujesz oraz jakie cele pragniesz osiągnąć. Możesz skonsultować się z dietetykiem, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.

Odżywki należy stosować w odpowiednim czasie. Wiele suplementów na masę przyjmuje się po treningu lub tuż przed nim, a niektóre także rano lub wieczorem, przed snem. Nie należy niepotrzebnie zwiększać dawki suplementu, gdyż mogłoby to źle wpłynąć na Twój układ trawienny.

Ponadto pamiętaj o zdrowej diecie i regularnym treningu. Suplementy na masę nie powinny być jedynym źródłem składników odżywczych, których potrzebujesz. Jedynie połączenie suplementacji ze zdrową i zbilansowaną dietą (a także regularnym treningiem) pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty.

Warto też podkreślić, że efekty suplementacji mogą różnić się w zależności od przyjmowanego preparatu i indywidualnych predyspozycji. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i obserwować zachodzące w Twoim organizmie zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here