Zanik miesiączki - czy zawsze oznacza ciążę?

Ciąża jest niewątpliwie najpiękniejszym momentem w życiu kobiety. Świadomość, że w organizmie pojawia się mała istota potrafi całkowicie wywrócić do góry nogami życie kobiety zarówno jak i partnera. Od samego początku między matką a dzieckiem pojawia się niezwykła więź, która rośnie wraz z obwodem brzucha.
Gdy otoczenie dowiaduje się o ciąży, często zadaje pytanie: który to miesiąc? I często nie dostają odpowiedzi na zadane pytanie, gdyż lekarze,a dzięki temu też przyszłe matki nie mówią o miesiącach ciąży, a o tygodniach. W zamian dostają odpowiedz, który jest to tydzień ciąży i często są zdziwieni, gdyż dla niektórych osób (szczególnie mężczyzn, bądź tych kobiet, które z ciążą nie miały nic wspólnego) podawanie czasu trwania ciąży w tygodniach jest niezrozumiałe. Dla nich to tak jakby zapytać o godzinę, a dostać odpowiedz ile minut jest po północy. Jednakże lekarze wolą być bardziej precyzyjni, dlatego całą ciążę posługują się terminem ”tydzień ciąży”, a nie ”miesiąc”.
Ciąża dzieli się również na 3 trymestry. Dlaczego akurat na 3? Otóż podczas ciąży wyznacza się 3 najważniejsze etapy ciąży (czyli trymestry).
Pierwszy trymestr trwa mniej więcej do 12 tygodnia ciąży i charakteryzuje się tym, że dziecko w tym okresie zaczyna się rozwijać, kształtują się jego narządy oraz główne układy. Warto wspomnieć, że w tym trymestrze może dojąć do całkowitego poronienia które odbywa się zupełnie tak, jak zwykła miesiączka.
Drugi trymestr trwa mniej więcej od 13 do 26 tygodnia ciąży i w tym czasie dziecko jest już ukształtowane, jego waga zwiększa się, a ciało wydłuża.
Trzeci trymestr zaczyna się mnie więcej w 28 tygodniu ciąży i trwa aż do porodu. W tym okresie dziecko znacznie rośnie oraz powiększa swoją wagę. Mimo iż ciąża powinna trwać od 36 do 40 tygodni dziecko ma ogromną szansę przeżyć, gdyż jest już w pełni ukształtowane.

Pierwszy miesiąc bez wątpienia jest tym najbardziej wyjątkowym i chociaż dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę w brzuchu, daje już o sobie znać. Każdy organizm jest inny dlatego też każda kobieta inaczej przeżywa ten okres, jednakże u większości dominują poranne nudności, częste wahania nastroju, senność a także zmiana upodobań kulinarnych, często nawet brak chęci na pokarmy, których wcześniej nigdy by nie odmówiła. W przypadku, gdy przyszła matka pali papierosy w pierwszym miesiącu ciąży może również odczuwać do nich niechęć a nawet może jej przeszkadzać towarzystwo osób palących. Również poranna kawa może stracić swój smak, a jej zapach może nawet przyprawiać o mdłości.

Kobieta na początku uczy się swojego organizmu na nowo, gdyż wszystko w nim się zmienia jednak prawdziwe zmiany zaczyna dostrzegać dopiero nieco później.
Szczególnym momentem jest okres, w którym ciąża ma swój półmetek. To właśnie mniej więcej 18 tydzień ciąży jest okresem, gdzie dziecko bardzo się rozwija a matka zauważa, że ciąża oprócz cudownych chwil niesie za sobą też wiele dolegliwości.Gdy kobieta dowie się o ciąży, natychmiast powinna udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia pierwszych badań. W późniejszych badaniach ginekolog może już przypuszczać płeć dziecka, lecz to właśnie około 18 tygodnia ciąży lekarz jest w stanie potwierdzić informacje.
Co zmienia się u dziecka?
W tym okresie dziecko waży około 200 gram oraz powinno mieć około 14-15 cm długości. Wielkość ta porównywana jest do dużego jabłka lub połowy piersi kurczaka. W tym okresie skóra dziecka pokryta jest tak zwaną mazią płodową, której zadaniem jest oddzielanie skóry od płynnego środowiska, jakim są wody płodowe oraz zabezpiecza skórę w razie przedwczesnego przyjścia na świat. Warto wspomnieć, ze w tym okresie pojawiają się u maluszka unikalne linie papilarne. Mimo sporych rozmiarów oraz posiadania wielu umiejętności np. ziewania, ssanie palca, dziecko nie jest jeszcze przygotowane na wyjście na świat, gdyż nie potrafi samodzielnie oddychać, a dopiero co uczy się tej umiejętności. Pobiera tlen poprzez matkę, która powinna starać się oddychać powoli, spokojnie lecz głęboko. Do wymiany tlenu dochodzi w łożysku, gdzie krew dopływa tętnicami a odpływa pępowiną. Dziecko staje się już bardzo ruchliwe, potrafi rozprostować nóżki, obracać się oraz kręcić główką. Zaczyna też być czułe na dotyk dlatego tez trzeba zachować szczególną ostrożność przy dobieraniu spodni, aby nie były za ciasne, należy również szczególnie uważać aby nie otrzeć się przypadkiem o krawędź bądź też nie uciskać brzucha. Natomiast w tym czasie należy poświęcać dużo czasu na dotykanie, głaskanie brzucha, rozmowę z nim oraz puszczanie mu spokojnej muzyki, gdyż dziecko w tym okresie jest czułe na takie bodźce i zaczyna ”rozumieć język miłości”, co pozwala budować z maleństwem jeszcze większą więź między nim a rodzicami.
Co zmienia się w ciele kobiety?
Okres ten charakteryzuję się znacznym wzrostem brzucha. Zaczyna on być widoczny oraz pojawiają się na nim rozstępy. Wraz z rozwojem dziecka oraz wzrostem jego wagi i długości, kręgosłup kobiety również zaczyna odczuwać dyskomfort. W tym okresie trzeba przygotować się na ból kręgosłupa, gdyż organizm kobiety nie zdąży jeszcze przyzwyczaić się do ciężaru. Można również przygotować się na zwiększony apetyt oraz charakterystyczne dla kobiet w ciąży tak zwane ”zachcianki” czyli chęć łączenie ze sobą pokarmów, których przeważnie nikt nie ma ochoty jeść razem a często mogą nawet skutkować wzdęciami bądź rozwolnieniem np. jedzenie lodów z ogórkami. Warto zachować jednak w tym zdrowy umiar gdyż kobieta mimo, że nosi w sobie drugiego człowieka nie powinna jeść za dwoje a dla dwoję w związku z czym powinna odżywiać się regularnie oraz zdrowo, gdyż dieta matki ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Zwiększony apetyt jest wynikiem hormonów, które powodują również częste ”napady” gorąca które są normalnym zjawiskiem dla kobiet w ciąży oraz za zawroty głowy i problemy z pamięcią. Te same hormony są również odpowiedzialne za to, ze włosy są bardziej lśniące i szybciej rosną, a paznokcie również jeszcze nie były tak piękne jak teraz.
Ważną sprawą w życiu przyszłej mamy oraz dziecka są systematyczne wizyty u ginekologa który kontroluje stan zdrowia obydwóch pacjentów oraz wykonywanie zaleconych przez niego badań, dlatego ważne jest aby chodzić na nie tak często, jak zaleca ginekolog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here