Czuję ruchy mojego dziecka - czyli 18 miesiąc ciąży.

Często bywa niestety tak, że nasze zdrowie może ucierpieć w wyniku pracy. Nie ma w tym nic dziwnego. Bardzo wiele osób pracuje w niełatwych warunkach. Stąd problemy ze zdrowiem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na rehabilitację. Warto wiedzieć, że skierowanie na taką rehabilitację można uzyskać z ZUS.

Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy udać się oczywiście do lekarza. Ten po odpowiednich badaniach sprawdzi, czy konieczna jest rehabilitacja. Jeśli tak wypisze on odpowiednie skierowanie, z którym następnie należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak to wygląda w dużym skrócie. Oczywiście w rzeczywistości procedura ta jest o wiele bardziej skomplikowana.

Przede wszystkim należy dokładnie wiedzieć komu taka rehabilitacja z ZUS się należy a komu nie. Aby móc skorzystać z takiej rehabilitacji trzeba być oczywiście w pierwszej kolejności osobą ubezpieczoną. Ale to nie wszystko. Rehabilitacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje tym osobom, którym grozi częściowa lub całkowita niezdolność do pracy. Z rehabilitacji mogą skorzystać także ci renciści, u których stwierdzi się, że rehabilitacja może pomóc im wrócić na rynek pracy. Dodatkowo z rehabilitacji z ZUS mogą skorzystać te osoby, które utraciły pracę przebywając na zwolnieniu chorobowym. Pod warunkiem, iż stwierdzi się, że po rehabilitacji będą one w stanie wrócić na rynek pracy. Ważne jest to, że z rehabilitacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie mogą skorzystać Ci renciści, który świadczenie to otrzymali na stałe. Skoro bowiem rentę otrzymali na stałe to oznacza to, iż nie są już wstanie wrócić na rynek pracy. Jak zatem widać liczba osób, które mogą z rehabilitacji skorzystać jest dość spora.

Już wcześniej pokrótce wspomniano o tym w jaki sposób można ubiegać się o skierowanie na rehabilitację z ZUS. W szczegółach wygląda to jednak nieco bardziej skomplikowanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wniosek o rehabilitacje może wypełnić każdy lekarz. Niezależnie od tego czy jest to lekarz z NFZ czy lekarz przyjmujący prywatnie. Każdy taki wniosek musi zawierać podstawowe dane pacjenta. Mowa tu oczywiście o danych personalnych takich jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, a także opis rodzaju choroby, na którą cierpi pacjent. Wniosek taki poza tym musi zawierać jeszcze jedną, niezwykle ważną, informację. Mowa tutaj o opinii lekarza stwierdzającej, że odbycie rehabilitacji skutecznie pozwoli pacjentowi na powrót na rynek pracy. Kiedy taki wniosek jest już gotowy kolejnym krokiem jest udanie się pacjenta do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma znaczenia jaka to będzie placówka. Wraz z wniosek pacjent dostarczyć powinien swoją dokumentację medyczną opisującą daną chorobę czy schorzenie. Po złożeniu wszelkich dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje decyzję. Może być to jedna z trzech decyzji: pozytywna, odmowna lub skierowanie pacjenta na dodatkowe badanie przez lekarza ZUS. Skierowanie na dodatkowe badanie odbywa się zwykle w przypadku kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi, iż dokumentacja medyczna pacjenta jest niepełna.

Niezwykle ważna jest jeszcze jednak kwestia. Trzeba bowiem wiedzieć, ze rehabilitacja z ZUS jest całkowicie bezpłatna. Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa nie tylko samą rehabilitację, ale także pobyt oraz wyżywienie w ośrodku rehabilitacyjnym. Co więcej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa także wszelkie koszty związane z podróżą pacjenta do ośrodka rehabilitacyjnego. Jak zatem widać rehabilitacja w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest całkowicie bezpłatna.

Nie ma się zatem co dziwić, iż rehabilitacja taka jest niezwykle popularna wśród pacjentów. To oczywiście niestety oznacza dość długi czas oczekiwania na termin rehabilitacji. Często jest to nawet kilka miesięcy. Nie można się jednak takiej sytuacji dziwić jeśli weźmie się pod uwagę, iż cały taki proces jest bezpłatny. W takim przypadku bardzo wiele osób, zwłaszcza renciści, wolą poczekać na swoją kolej i skorzystać z rehabilitacji bezpłatnie niż udać się na rehabilitację prywatnie, która często niestety wiąże się z dość wysokimi kosztami.

Bardzo wiele osób ma jednak obawy, że skoro cała rehabilitacja jest bezpłatna to nie jest ona zbyt wysokiej jakości. Nie jest to prawda. Wszyscy pacjencji, którzy otrzymują pozytywną decyzję dotyczącą rehabilitacji zawsze kierowani są do ośrodków rehabilitacyjnych o wysokiej jakości. W ośrodkach takich pracuje wykwalifikowana kadra rehabilitantów. Oznacza to, że każdy pacjent może w ramach rehabilitacji z ZUS otrzymać fachową oraz profesjonalną pomoc medyczną. Dlatego też rehabilitacja ta jest często bardzo skuteczna. Bardzo wielu pacjentów po takiej właśnie rehabilitacji wraca skutecznie na rynek pracy. Nie ma się zatem co dziwić, że takie wiele osób chce z takiej możliwości skorzystać.

Jednak w ramach świadczeń z ZUS starać się można nie tylko o skierowanie na samą rehabilitację. Osoby borykające się ze zdrowiem, które przez to mają problem z powrotem na rynek pracy mogą także starać się o pobyt w sanatorium. Trzeba wiedzieć, iż zarówno rehabilitacji jak i pobytu w sanatorium cała procedura wygląda dokładnie tak samo. Ważne jest także to, że pobyt w sanatorium osoby skierowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest także całkowicie bezpłatny.

Jak zatem widać Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada skuteczne środki, które pomóc mogą osobą ubezpieczonym, które z powodu różnego rodzaju chorób i schorzeń nie są wstanie podjąć pracy. Oczywiście jak już wspomniano muszą być to takie schorzenia lub choroby, które po odbyciu rehabilitacji pozwolą na powrót na rynek pracy. W innym przypadku taka rehabilitacja nie będzie możliwa w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż jak można się domyśleć ZUS uzna taką rehabilitację za bezcelową.

Każda zatem osoba posiadająca problemy ze zdrowiem, które nie pozwalają na podjęcie pracy, powinny zainteresować się tematem skierowania na rehabilitację z ZUS. W tym celu najlepiej jest się udać do najbliższej placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here