Holter w diagnostyce kardiologicznej

Każdy z nas ma serce, lecz nie każdy o nie dba. Najczęściej jest tak, że gdy jest zdrowe nie bardzo się o swoje serce troszczymy. A powinniśmy, bo serce jest centralnym narządem układu krwionośnego. I bez pracy serca istota żywa nie może żyć. Do istot żywych zaliczają się ludzie i zwierzęta. Serce człowieka działa jak pompa tłocząca.
Przed sercem stoi zadanie utrzymania właściwego przepływu krwi przez tkanki naszego ciała. Nawet lekkie zaburzenie pracy serca sprawia, że człowiek zaczyna się źle czuć. Nie mówiąc już o tym, gdy nastąpi udar serca. A często nawet niewielkie zaburzenia w pracy serca zwiastują udar. Serce musi być zdrowe, aby móc pracować nieustannie. Nie ma ono odpoczynku i jest niezwykle wydajną pompą, która nie może przestać bić. Bo, gdy przestanie bić człowiek umiera. Puki bije serce istnieje życie, chociażby było najsłabsze. Na co dzień mało kto zastanawia się nad tym, jak ciężka jest praca, którą wykonuje serce. Gdybyśmy wiedzieli, to od ręki zapragnęlibyśmy je wspomóc. W ciągu średniej długości życia serce człowieka uderza 3,5 miliarda razy. A na godzinę przetacza trzysta pięćdziesiąt litrów krwi.Trzeba przyznać, że powyższe dane na każdym robią wrażenie.
Dlatego każdego dnia i w każdej godzinie warto pamiętać o swoim sercu. Aby nie doszło do jego uszkodzenia, co następuje w przypadku udaru serca. Zawał serca jest przyczyną wielu nagłych zgonów. Ale też przyczyną kalectwa, gdy człowiek przeżyje. Od tej pory musi się bardzo oszczędzać i szczególnie dbać o swoje serce. Poprzez to nie może wykonywać niektórych prac, czy uprawiać wyczynowego sportu. Musi również przyjmować leki rozrzedzające krew, aby nie doszło do ponownego utworzenia się skrzepu. Od momentu zawału inna też będzie dieta. Od tej pory będzie ona oparta wyłącznie na zdrowych produktach, które nie są tłuste i są pozbawione cholesterolu. Żyjąc zdrowo można zapobiec wielu chorobom, jak i temu, aby nie nastąpił następny udar serca.
Co można więcej powiedzieć o sercu ? Serce człowieka w 2/ 3 częściach leży po lewej stronie ciała. Tylko 1/3 znajduje się po stronie prawej. Serce składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków. Każda z czterech jam serca pełni określoną rolę. Prawy przedsionek zbiera krew z organizmu i przetacza do prawej komory. A prawa komora tłoczy krew do płuc. Potem następuje odwrócenie, to znaczy z płuc krew wpływa do lewego przedsionka. A z niego do lewej komory, a ta tłoczy krew do tkanek obwodowych. I tak się dzieje od 21 dnia życia zarodka w łonie matki. Choć serce miniaturowego trzytygodniowego zarodka jest maleńkie, to jednak już pracuje po upływie 3 tygodni ciąży. Krew zarodka krąży w nieskomplikowanym, ale zamkniętym układzie naczyń i oddzielnym od krwiobiegu matki. Po urodzeniu serce noworodka w porównani z sercem dorosłego człowieka, które waży około 0,5 kilograma również nie jest duże. Gdyż posiada tylko około 20 g, ale bije już rytmicznie w częstotliwością od 120 do 160 uderzeń na minutę. Serce człowieka dorosłego jest dużo większe podobnie, jak cale ciało, ale bije znacznie wolniej od serca noworodka. Bo tylko średnio 72 razy na minutę. W stanie spoczynku serce dorosłego człowieka może bić od 60 do 90 uderzeń na minutę.
Żyjąc w dwudziestym pierwszym wieku trudno jest zadbać o zdrowe serce. Pierwszą i najważniejszą przyczyną udaru serca jest wszechobecny stres. Stresujemy się i denerwujemy na każdym kroku. Zarówno w pracy, jak i w domu. Będąc w pracy pragniemy nadążyć za innymi, a nawet ich wyprzedzić. Nieustannie stawiane są przed nami nowe wymagania, którym nie zawsze możemy sprostać. Co nas denerwuje i dołuje. Sięgamy więc po kolejny kubek mocnej kawy lub mocnej herbaty, palimy papierosy, popijamy drinki. Albo sięgamy po inne wspomagacze, jak na przykład napoje energetyzujące lub nawet lekkie narkotyki. Wszystko po to, by być wydajniejszym i nie pozostawać w tyle. Do tego zapominamy o odżywianiu swojego organizmu, o dotlenianiu go poprzez aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Sen także nie przynosi nam ulgi, bo trudno jest zasnąć, gdy głowa nabita jest tym, co będzie jutro. A w takiej sytuacji tylko krok do ataku serca.
Nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze i węglowodany, to kolejny powód
wpływający na kondycję naszego serca. Żywienie się szybkimi daniami z fast foodu i słodyczami skutecznie dodaje nam cholesterolu. I dodaje kalorii, które przyczyniają się do tycia. I zanim się spostrzeżemy ważymy o kilka lub kilkanaście kilogramów za dużo niż powinniśmy. Nadwaga, brak ruchu i stres w konsekwencji doprowadzają do tego, że dopada nas udar serca.
Oprócz wrodzonych chorób serca mamy również wiele chorób nabytych. Nasze serce może być chore nie tylko z powodu zawału, ale także z powodu choroby niedokrwiennej serca zwanej popularnie wieńcówką. Jak również z powodu zwężenia i niewydolności zastawki mitralnej, zaburzeń przewodnictwa i rytmu serca. A także z powodu migotania przedsionków, niewydolności lub zapalenia mięśnia sercowego. I jeszcze kilku innych dolegliwości, które są równie groźne dla naszego serca. Gdy serce zaczyna niedomagać konieczna jest wizyta u kardiologa lub kardiochirurga. I to bez ociągania się, gdyż z sercem nie ma żartów.
Udar serca jest powodowany skrzepami krwi powstałymi w żyłach. Skrzepy te wędrują wraz z krwią i gdy naczynia krwionośne są za ciasne, to zakrzepy odcinają dopływ krwi do serca. I wówczas dochodzi do zawału serca. I do obumierania komórek, które są niedotlenione i niedożywione. Poza zawałem serca na wskutek zakrzepów dochodzi też często do zawału płuc, a jeszcze częściej do udaru mózgu.
Zawał serca nie jest niczym innym, jak martwicą mięśnia sercowego spowodowanego niedokrwieniem. Choroba powstaje zwykle na bazie innej choroby, to znaczy zwężenia jednej z tętnic sercowych. Najgroźniejsze czynniki degradujące nasze serce to: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, złe nawyki żywieniowe, używki, nerwy i stres. Niby wszystkie czynniki w dużej mierze zależne od człowieka. Jednak, jak trudno jest nad nimi zapanować i wyeliminować je ze swojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here