Pierwsza ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. To czas radosnego oczekiwania, ale też czas niepewności i zmartwień. Wiele kobiet nie odczuwa w związku z odmiennym stanem uporczywych dolegliwości. Niestety są też takie kobiety, których pierwsza ciąża nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. W pierwszym trymestrze pojawiają się uporczywe wymioty, powiększający się brzuch ogranicza zakres ruchów, a na skórze pojawiają się niechciane rozstępy. Wiele kobiet boryka się z jeszcze gorszymi problemami – ciąża bywa zagrożona i często zostaje przedwcześnie rozwiązana przez cesarskie cięcie.
Wiele kobiet rodzi pierwsze dziecko naturalnie, jednak w trakcie porodu pojawiają się komplikacje i wydanie dziecka na świat wiąże się z traumą na całe życie.
Trudy ciąży i porodu zostawiają ślad na długie lata. Młoda mama boryka się z bliznami, nadprogramowymi kilogramami, hemoroidami i wieloma innymi dolegliwościami pozostawionymi przez ciążę. Do problemów tych dochodzą trudy laktacyjne, nieprzespane noce i rosnące zmęczenie. Nic zatem dziwnego, że młode matki negatywnie reagują na pytanie o to „kiedy druga ciąża?”.
Młode matki, zwłaszcza te, które nie mogą liczyć na wsparcie ze strony bliskich nie wyobrażają sobie kolejnej ciąży. Są zmęczone i jedyne czego pragną to w spokoju najeść się i wyspać. O wypadzie do kina czy restauracji wiele z nich może zapomnieć na długie miesiące, a nawet lata. Nic więc dziwnego w fakcie, że wiele z młodych matek nie wyobraża sobie posiadania drugiego dziecka.
Z czasem jednak trudy ciąży, porodu i pierwszych miesięcy opieki nad małym dzieckiem odchodzą w zapomnienie, a młoda mama z rozczuleniem spogląda na niemowlęta mijane na spacerach w parku . Zadaje sobie wtedy pytanie – czy druga ciąża to dobry pomysł? I czy to właściwy moment na kolejne dziecko? Tak naprawdę nigdy nie ma idealnego momentu. Zawsze znajdzie się jakieś „ale”, które powstrzymuje kobiety przed zajściem w drugą ciążę. Praca, brak pieniędzy, niechęć do powrotu pieluch, kolek i nieprzespanych nocy. Wiele matek martwi się też czy ich organizm zniesie po raz kolejny trudy ciąży i porodu.
Z medycznego punktu widzenia zalecane jest odczekanie minimum roku czasu, jeśli pierwsza ciąża była zakończona cesarskim cięciem. W przypadku cesarskiego cięcia zostają przecięte skóra, mięśnie brzucha i macica. To dość spora ingerencja w ciało kobiety. Cesarskie cięcie to operacja, która sprawia, że kobieta dochodzi do siebie znacznie dłużej niż po porodzie naturalnym. Wiele kobiet nawet rok po cesarce wciąż odczuwa dolegliwości bólowe w miejscu cięcia. Inaczej ma się sprawa w przypadku porodu naturalnego. Starania o kolejne dziecko można zacząć wcześniej niż po upływie roku, jednak warto dać sobie choć kilka miesięcy, żeby organizm zregenerował się po pierwszej ciąży. Jakby nie patrzeć ciąża to gigantyczne obciążenie dla organizmu. Mały człowiek rosnący w łonie matki musi pobrać od niej wszelkie niezbędne witaminy i minerały, dzięki którym rośnie się i rozwija. To dlatego wiele kobiet po porodzie skarży się na próchnicę, problemy ze skórą i włosami. Do tego dochodzi często ból kręgosłupa – te kilka dodatkowych kilogramów, które kobieta musiała dźwigać w trakcie ciąży jest sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Organizm musi po prostu dojść do siebie.
Wiele kobiet spodziewa się, że druga ciąża będzie podobna do pierwszej. W wielu wypadkach teoria ta nie ma racji bytu. Kobieta wie już, jak wygląda odmienny stan związany z ciążą. Wie na co zwrócić uwagę, co ją powinno zmartwić, a co nie jest powodem do niepokoju. Wie też, jakie leki może bezpiecznie przyjmować, jakie witaminy najbardziej jej służą i co pomaga na ciążową zgagę. Wiedza zdobyta podczas pierwszej ciąży sprawia, że druga ciąża jest mniejszym obciążeniem psychicznym dla matki.
Wiele kobiet uważa także, że jeśli pierwszy poród naturalny był koszmarem to drugi będzie wyglądał podobnie. Niektóre porody naturalne zostają w pamięci na długo – porody kleszczowe, masaż szyjki macicy, nacinanie krocza …. Jeśli doświadczyłaś tych przykrych procederów podczas pierwszego porodu nic dziwnego, że drżysz na myśl kolejnego rodzenia dziecka. Warto wiedzieć, że podczas drugiego porodu szyjka macicy rozszerza się o wiele łatwiej, z co za tym idzie poród jest szybszy i wielu wypadkach – dużo mniej bolesny. Warto wiedzieć też, że jeśli pierwszy poród skończył się cesarskim cięciem nie oznacza to wcale konieczności cięcia w przypadku drugiego porodu. Pierwsza ciąża zakończona cesarskim cięciem nie jest wskazaniem do zakończenia drugiej ciąży w ten sam sposób – o ile przerwa między kolejnymi ciążami jest wystarczająco długa.
Decydując się na drugie dziecko musisz też zdawać sobie sprawę, że każde dziecko jest inne. Jeśli pierwsze dziecko miało kolki i dopiero w wieku kilku lat zaczęło przesypiać całe noce wcale nie oznacza, że kolejne dziecko również będzie cierpieć na takie dolegliwości. Wychowanie drugiego dziecka jest zwykle łatwiejsze. Matka zna już „instrukcję obsługi noworodka”, jest mniej podatna na sugestie i krytykę płynącą z zewnątrz, nie przejmuje się też każdym stęknięciem dziecka i nie panikuje, kiedy u dziecka pojawia się wysoka gorączka, gdyż doskonale wie, co należy robić w takich sytuacjach.
Życzliwi ludzie będą zawsze dawać miliony „dobrych rad”. Pamiętaj jednak, że do Ciebie należy decyzja o tym, kiedy powinno pojawić się drugie dziecko i czy druga ciąża jest w ogóle dobrym pomysłem. To Ty jesteś matką i Ty musisz sama podjąć taką decyzję. Do Ciebie należą wszelkie blaski i cienie macierzyństwa, a ludzie ślący „dobre rady” nie wyręczą Cię z nieprzespanych nocy i całodniowego bujania maluszka. Decyzja o drugim dziecku powinna być podjęta w oparciu o psychikę i formę fizyczną matki. Warto przed staraniem się o dziecko zrobić podstawowe badania oraz skonsultować je z lekarzem ginekologiem. Może się okazać, że starania o dziecko powinny zostać poparte odpowiednią suplementacją. Czasem też konieczne jest wyleczenie niektórych dolegliwości, które mogą nasilić się w trakcie ciąży i porodu.