Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?

Obecnie żyjemy w tak szybko pędzącym świecie, że mało kto z nas znajduje chociażby niewielką ilość czasu na to, by ocenić stan swojego zdrowia lub po prostu lepiej o siebie zadbać. Bagatelizujemy wielokrotnie te objawy, które nasz organizm sam nam wysyła, aby tylko poinformować nas o tym, że nie jest z nim najlepiej. Nieraz zupełnie się nimi nie przejmujemy. Potrafimy przymykać na nie oko przez długie dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata, by ostatecznie doczekać się rozwinięcia poważnej choroby. Jedną z tych, do której pojawienia się dochodzi ostatnio coraz częściej, są hemoroidy. Na pewno doskonale wiemy, co kryje się pod tą ich nazwą, ale często nie dopuszczamy do siebie takich myśli, że sami moglibyśmy na nie chorować. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemna i uciążliwa jest ta przypadłość. Jak bardzo utrudnia i zaburza ona życie i sprawia, że staje się ono istną męczarnią. O to chodzi jednak w analizowaniu swojego zdrowia, aby tych najtrudniejszych przypadłości móc się pozbyć na tyle szybko, by potem kompletnie się już nimi nie przejmować i nie zajmować nimi swojej głowy. Hemoroidy odbytu – objawy – sprawdźmy, jakie one są i zobaczmy, czy występują one u nas samych. Być może to właśnie taka samodzielnie postawiona diagnoza zdoła przekonać nas do odwiedzenia specjalistycznego gabinetu medycznego i dogłębnego przyjrzenia się własnemu zdrowiu.

Mimo iż hemoroidy same w sobie uznajemy za chorobę i tak też nazywamy tą dolegliwość, tak naprawdę ma je jednak każdy z nas. Po prostu dopóki nie dzieje się z nimi nic złego, nikt nie każe się nam nimi martwić czy przejmować. Co innego już z takimi żylakami odbytu. Nawet jeśli póki co nie dostrzegliśmy u siebie żadnych charakterystycznych dla nich objawów, możemy na nie cierpieć i chorować na nie zupełnie bezobjawowo. Nieraz przypisujemy jednak ich symptomy do całkowicie innych chorób. Stawiamy sobie sami błędne diagnozy, zamiast udać się do lekarza i sprawdzić stan organizmu. A hemoroidy są niestety coraz częściej diagnozowaną chorobą na świecie. Epidemia tej dolegliwości dostrzegalna jest przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych, do których teraz Polskę możemy spokojnie zaliczyć. To właśnie takie państwa odznaczają się najniższym poziomem aktywności. Wydaje się nam, że żyjemy coraz szybciej i intensywniej, ale w rzeczywistości skupiamy się jedynie na swoim rozwoju umysłowym i karierach zawodowych, zamiast dbać jednocześnie o sprawność i kondycję fizyczną. Przestaliśmy się ruszać. Zasiedliśmy na swoich firmowych fotelach i domowych kanapach, zaledwie raz w tygodniu zabierając swoją rodzinę na dłuższy spacer. To właśnie ten niski poziom codziennej aktywności spowodował całą falę zachorowań na hemoroidy. Jeśli i my należymy do osób niezbyt sprawnych, które sport uprawiają wyłącznie z przymusu, powinniśmy się bezwzględnie przebadać i sprawdzić, jak tak naprawdę działa obecnie cały nasz organizm.

Nie ma nic gorszego od leczenia rozwiniętych już hemoroidów. Jeżeli je zatem zbagatelizujemy i nie przejmiemy się początkowymi, mało dokuczliwymi objawami tej choroby, z czasem będzie tylko gorzej, a jakość naszego życia z dnia na dzień zacznie się pogarszać. Czując, że ten problem może dotyczyć także i nas samych, nie odkładajmy wizyty u lekarza w nieskończoność. Na pewno się jej boimy. Nie wiemy, jak mamy powiedzieć specjaliście o swoim problemie. Już teraz zmagamy się z uczuciem zażenowania, dlatego jesteśmy przekonani, że w samym gabinecie lekarskim spalimy się ze wstydu. Powodem do wstydu byłoby jednak niezadbanie o siebie w odpowiednim momencie. Czasem na rozwój takich nieprzyjemnych chorób sami nie mamy jakiegoś specjalnego wpływu. Oczywiście hemoroidy odbytu – objawy – są najczęściej wynikiem naszych własnych działań, ale lekarz nie ma prawa ich oceniać i na pewno tego nie zrobi. Im szybciej przejdziemy natomiast przez taką wizytę, tym szybciej będziemy mieć ją z głowy. Tak czy siak nie uda nam się jej uniknąć, dlatego najlepiej już teraz, w przypływie chwili zapiszmy się do proktologa i dogłębnie się przebadajmy. Istnieje przecież wiele specjalistycznych metod umożliwiających pozbycie się hemoroidów. Zanim jednak z nich skorzystamy, doświadczony lekarz musi postawić nam diagnozę.

Oczywiście sami też nieraz jesteśmy w stanie zdiagnozować samodzielnie różnego typu choroby. Znamy przecież swój organizm tak jak nikt inny. Potrafimy dostrzec, gdy przestaje on funkcjonować tak jak dotychczas. Pierwszych objawów hemoroidów wręcz nie da się nie zauważyć. Na początku zaczyna więc nam dokuczać uczucie świądu w okolicach odbytu. Potrafi być ono tak silne, że musimy bezustannie ze sobą walczyć, aby tylko nie zadrapać swoich zmian skórnych i nie doprowadzić do ich podrażnienia lub, co gorsza, stanu zapalnego. Jeśli natomiast świąd spowodowałby nasze naruszanie naskórka, na pewno w taki sposób nie poprawilibyśmy swojego stanu. Wskutek drapania doszłoby do rozprzestrzenienia się hemoroidów. Mogłyby one także zacząć wydzielać nietypową wydzielinę o konsystencji śluzu. Objawy przypominałyby częściowo zwykłą alergię skórną. Pamiętajmy jednak zawsze, że taka samodzielnie postawiona diagnoza nieraz bywa mylna, dlatego zawsze powinniśmy skonsultować ją z jakimś lekarzem – niekoniecznie od razu proktologiem, ale przynajmniej lekarzem rodzinnym lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli natomiast póki co hemoroidy odbytu – objawy nie są naszą bolączką, nie powinniśmy zakładać, że nigdy na nie nie zachorujemy. Starajmy się im po prostu zapobiec. Prowadźmy higieniczny i zdrowy tryb życia, który najlepiej wpłynie na nasz organizm i całe ciało. Zadbajmy o swoją dietę. Unikajmy produktów, które mogłyby zapychać jelita, czyli większości źródeł węglowodanów prostych. Zastąpmy białe pieczywo tym ciemniejszym i pełnoziarnistym, a pszenny makaron kaszą pęczak lub kaszą gryczaną. Zwiększmy swoją podaż błonnika i zacznijmy też więcej się ruszać. Nawet jeśli mamy pracę siedzącą, co godzinę możemy sobie robić krótką przerwę na spacer po biurze. Minimalna aktywność fizyczna to coś, czego wszyscy potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here