Hemoroidy odbytu - objawy

Pomimo tego, że hemoroidy są częściej diagnozowane u osób dorosłych, to nie znaczy, że takowe nie mogą wystąpić u dzieci. Coraz częściej spotyka się dzieci z tymi dolegliwościami. To wszystko ma podłoże genetyczne. U jednych występuje częściej, u innych rzadziej. Jedni przechodzą to lżej, inni zaś gorzej.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, zwane także żylakami, to naczynia, a ściślej mówiąc ich sploty umiejscowione w kanale odbytniczym. Jest to normalna rzecz tak długo, dopóki nie poszerzą się. Nabrzmiałe sploty prowadzą do nieprzyjemnego bólu oraz świądu.

Nie są trudne do rozpoznania. Zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne, to po prostu sploty żył wypełnione krwią.

Przyczyną występowania jest nieaktywny tryb życia. Dokładniej siedzący oraz dieta. Hemoroidy mogą zostać wywołane także przez zatwardzenia, a przyczyną tych drugich jest zazwyczaj brak błonnika, który ułatwia wypróżnianie się.

Objawy

Najczęściej występującym objawem żylaków jest świąd, kiedy dziecko nagminnie się drapie, nie musi mieć to wcale podłoża higienicznego. Hemoroidom u dzieci często towarzyszy także pieczenie w okolicach odbytu oraz ból od wewnątrz. Można także się dopatrzeć krwi w kale oraz trudności związanych z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Łatwo pomylić z owsikami, które dużo częściej występują u dzieci.

Wystąpienie nabrzmiałych splotów wypełnionych krwią, pomimo że jest częściej spotykane u dorosłych, może pojawić się u dzieci. Tutaj przyczyn jest więcej. Chociażby same hemoroidy u dzieci mogą wystąpić z przyczyn zaparć nawykowych, które mogą być spowodowane innymi chorobami. Jeżeli wszelkiego rodzaju zaparcia u dziecka nie zostaną poddane szybkiej kuracji, może dojść do wspomnianych wcześniej objawów, a w konsekwencji do żylaków.

Spotykając się z typowymi objawami hemoroidów u dorosłych, czyli bólem, pieczeniem i świądem, a także krwią w kale lub śluzem możemy śmiało postawić na żylaki. U dzieci niestety może to być przyczyną innych chorób. Chociażby wspomnianych wcześniej owsików. Dziecko może narzekać na ból podczas oddawania stolca oraz trudności podczas wypróżniania się

Krwawienie samo w sobie może oznaczać biegunkę lub salmonellę. Po wykluczeniu tego zostaje nam jeszcze świąd. Wspomniane wcześniej owsiki go powodują. Pasożyty wiodą sobie spokojne życie, powodując dyskomfort, a drapanie może doprowadzić do krwawienia i znów są problemy z rozpoznaniem choroby. Jeżeli wykluczymy do tego higienę okolic intymnych musimy się liczyć z groźniejszymi przypadłościami. Szczególnie groźna jest tak zwana szczelina odbytu, są to pęknięcia śluzówki, do których dochodzi przy zaparciu albo ostrej biegunce.

Jak to zwalczać?

Najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić jest zgłoszenie się do lekarza. Pediatra świetnie się do tego nada, on skieruje nas na badania chirurgiczne i konsultacje. Jak było wcześniej wspomniane,tutaj trzeba wykluczyć występowania owsików, szczeliny, itd.

Tutaj zwalczanie hemoroidów powinno się odbywać poprzez usunięcie przyczyny. Jeżeli są to zatwardzenia, to trzeba wzbogacić dietę o błonnik. Przy biegunce konieczne jest uzupełnianie płynów. Są także specjalne leki dla dzieci, a także na zaparcia. Do tego wszystkiego aktywność fizyczna oraz chęć podjęcia próby mycia odbytu i jego okolic zaraz po wypróżnieniu powinna zdać egzamin. Jeżeli przyczyną zaparć jest inna choroba, naturalnie trzeba ją zwalczyć w pierwszej kolejności.

Domowe sposoby na hemoroidy u dzieci?

Tutaj nie ma dużych różnic, należy jednak pamiętać, o konsultacji z pediatrą przed zastosowaniem zabiegu. O ile metody mogą nie tylko zmniejszyć skutki objawów, ale całkowicie usunąć hemoroidy, to muszą być stosowane przez kilka tygodni, żeby zauważyć skutki działania. Pamiętaj, że nie leczone mogą wysłać Twoje dziecko na ostry dyżur. Do tego im wcześniej zaczniesz je zwalczać, tym lepsze rezultaty uzyskasz.

Tabletki i maści mają działanie antybakteryjne, dzięki czemu bez problemu zmniejszysz obrzęki oraz stany zapalne. Do tego może ci się udać zahamować krwawienie.

Nasiadówki z rumiankiem i ciepłe kąpiele. Przygotowana woda w temperaturze pokojowej wraz z mieszanką szałwii i kory dębu przegotuj z zimną wodą, potem wlej do wanny. Niech dziecko kucnie zanurzając odbyt. Przynosi to natychmiastową ulgę i zwalcza stany zapalne. Ciepłe kąpiele stymulują przepływ krwi, przez co zmniejsza się obrzęk i ryzyko powstania zakrzepów.

Zbilansuj dietę w wielocukry, produkty pełnoziarniste. Uważaj na wszelkiego rodzaju orzechy i inne produkty, które utwardzają stolec. Taki kał może uszkodzić naczynka i spowodować krwawienie. Nie zapominaj podawać mu odpowiednio dużo płynów, co zwiększy ciśnienie w żyłach oraz zredukuje szansę na skrzep.

Uprawiaj sport. Nic tak dobrze nie poprawi przepływu krwi w naczyniach jak porządna dawka wysiłku fizycznego, gimnastyka, basen, albo przynajmniej spacery z psem. Ważne jest, żeby nie zapominać o aktywnym trybie życia po kuracji. Zmniejszy ryzyko powstania kolejnych.

Przemywanie oraz czopki.

Przemywanie nie tylko załagodzi ból, ale zdezynfekuje. Najgroźniejszą rzeczą, która może się stać przy hemoroidach jest krwawienie, wtedy prawie zawsze dojdzie do zakażenia, gdyż jest ten problem, że rana otwarta występuje w najmniej higienicznym miejscu w naszym ciele.

Herbaty ziołowe.

Wszelkiego rodzaju herbaty ziołowe są świetne na hemoroidy, oprócz stosowania ziół miejscowo można kurować się wewnętrznie poprawiając obieg w układzie krwionośnym.

Wiele polaków cierpi na przypadłości związane z hemoroidami. Najlepszy na nie sposób? Zdecydowanie unikać, dbać o higienę, prowadzić aktywny tryb życia oraz zdrowo się odżywiać. Szczególnie uważać w przypadku dzieci, gdzie może dojść do innych nie przyjemnych chorób, hemoroidy mogą stać się przyczyną wielu chorób zakaźnych, na które żaden troskliwy rodzic nie może sobie pozwolić. Domowe sposoby są tutaj najskuteczniejsze. Do tego wszelkiego rodzaju leki, czopki maści, a także herbaty ziołowe zdają egzamin. Zwalczanie hemoroidów u dzieci wcale nie jest trudne. Wystarczy trochę chęci i zaangażowania zanim będzie za późno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here