Łosoś norweski – jak wybrać rybę dobrej jakości?

Pyszny łosoś norweski to doskonały wybór w codziennej diecie ze względu na bogactwo dobroczynnych dla naszego organizmu substancji zawartych w jego mięsie. Chodzi między innymi o kwasy omega-3 i witaminy z grupy B. Jednak łosoś łososiowi nierówny. Jak rozpoznać świeżą rybę? Czym charakteryzuje się łosoś norweski dobrej jakości?

Po czym rozpoznać świeżą rybę?

Gdy mamy do czynienia z rybią tuszą, świadectwa jej świeżości od razu rzucają się w oczy. Należą do nich błyszczące i wypukłe oczy, intensywna barwa skrzeli i mocno przylegające do skóry łuski. Niezbyt dobrze o łososiu świadczy zaś zbyt intensywny „rybi” zapach. W przypadku filetów i dzwonków najlepiej sprawdzimy jędrność mięsa, które po przyciśnięciu powinno wrócić do swojej poprzedniej pozycji. Pozytywny wynik testu oznacza jedno – kupujemy.

Warunki hodowlane

Jednak poza świeżością ryby bardzo istotne jest także jej pochodzenie. Łososie norweskie wywodzą się w większości z hodowli o różnej jakości. W niektórych spośród nich warunki hodowlane nie mają nic wspólnego żywotem dzikich łososi. Na jakość mięsa wpływa nawet stres odczuwany przez ryby, gdy przebywają w warunkach zbyt dużego stłoczenia.

Żywienie łososia

O jakości hodowli świadczy także dieta łososi, która powinna być zbliżona do warunków naturalnych i opiera się między innymi na składnikach pochodzenia oceanicznego. Przekłada się to nie tylko na doskonały smak ryby, ale również jej właściwości odżywcze. W skrócie, dobra karma oznacza więcej kwasów omega-3, pożytecznych witamin z grupy B czy równie ważnych witamin D i E. Ponadto, należy wybierać mięso z łososia norweskiego pochodzącego z hodowli, która nie stosuje antybiotyków.

Wiarygodny producent

Wskazówki wydają się jasne, jednak w jaki sposób w warunkach sklepowych rozpoznać pochodzenie ryby? W ten sposób doszliśmy do ważnego czynnika, jakim jest uczciwość producenta. Dobrym przykładem będzie łosoś norweski od MOWI. Firma prowadzi zrównoważone hodowle, by maksymalnie ograniczyć stres ryb i osiągnąć warunki bytowe możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych. Jednak przede wszystkim łosoś norweski od MOWI, którego spotkamy w sklepie potrafi się nam… przedstawić. Wystarczy zeskanować QR kod z etykiety, by poznać historię ryby począwszy od jej żywienia, po… rok urodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here