To była tylko jedna noc. Przypadkowe spotkanie w barze, taniec, jego ręka na twojej talii, twoje czerwone, śmiejące się usta. Potem poszliście do niego, nawet nie sprawdzałaś jakości prześcieradła, bo wiedziałaś, że już tam nie wrócisz, że jesteś tylko na jeden raz, że on jest tylko na jeden raz. A teraz spóźnia ci się okres i panikujesz. Nie wiesz, czy seksi Latynos nadaje się na ojca i nie chcesz tego sprawdzać, bo wiesz, że ty nie jesteś jeszcze gotowa, by zostać matką. Czy każdy spóźniający się okres musi oznaczać ciążę? Zastanawiasz się, czy jego plemnik już zapłodnił twoje jajeczko? Możesz to sprawdzić za pomocą testu ciążowego albo wizyty u ginekologa. Jeśli nie możesz, z różnych przyczyn, tego zrobić teraz, a panikujesz tak, że twój poziom stresu uniemożliwia ci beztroskie cieszenie się z życia, to jest prosty sposób na to, jak zniwelować poziom stresu do czasu upewnienia się u ginekologa, czy twoje obawy były słuszne. Pomoże ci w tym zapoznanie się z pierwszymi symptomami ciąży.
Zapłodnienie – objawy:
– stan podobny do przeziębienia, ogólne rozbicie, gorączka, ból głowy,
– bóle jajników,
– poranne mdłości,
– biegunki,
-wymioty,
-zmęczenie,
– bóle podbrzusza,
-poczucie ogólnego rozkojarzenia.
To tylko przykładowe objawy, które mogą, ale nie muszą się pojawić w przypadku zapłodnienia. Każda kobieta jest inna i każda inaczej reaguje. Niektóre z symptomów mogą być niezależne od zapłodnienia, albo zbyt subtelne, byś je zauważyła.
Pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki, ale wcale nie musi jej oznaczać. Czasem brak krwawienia wynika ze stresu, stanu chorobowego, zmiany klimatu, miejsca zamieszkania, czy indywidualnych procesów zachodzących w ciele kobiety. Pamiętaj, że każde poważniejsze zaburzenie cyklu miesiączkowego zasługuje na wizytę u ginekologa i znalezienie przyczyny.
Kolejne objawy ciąży mogą pojawić się po około 10 dniach od zapłodnienia.
Późniejsze objawy ciąży:
– tkliwość i bolesność piersi,
– częste zmiany stanów emocjonalnych,
– nieuzasadnione wybuchy gniewu, płaczu, nagłe wzruszenia,
-bóle w podbrzuszu,
-plamienia implantacyjne,
– zawroty głowy, omdlenia,
-wrażliwość na zapachy,
-zmiana upodobań smakowych.
Krwawienia implantacyjne są częstym objawem ciąży, który jest podobny do zwykłej miesiączki. Niektóre kobiety nie odróżniają go od krwawienia miesięcznego i przez to nie podejrzewają się o bycie w ciąży.
Jest to wczesny objaw, wskazujący na zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Występuje zazwyczaj tydzień po zapłodnieniu i jest bardzo skąpe. Trwa od kilku godzin do trzech dni. Krwawienie implantacyjne jest całkowicie naturalne i nie stanowi zagrożenia dla płodu, jednak w przypadku wystąpienia warto potwierdzić jego nieszkodliwość u ginekologa.
Poza tkliwością i bolesnością piersi może pojawić się obrzmienie, które sprawia, ze piersi wydają się większe, pełniejsze. Wynika ono ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Na poziomie fizyczności zmienia się też całe ciało. Zmienia się jego kształt, bardzo powoli staje się pełniejsze. Niektóre kobiety przybierają na wadze i zmieniają się całościowo, niektórym rośnie tylko brzuch. Warto jednak pamiętać, że to pojawia się dopiero w późniejszych etapach, których kobieta jest już zazwyczaj świadoma. Przeglądanie się w lustrze i panikowanie, że urósł ci brzuch tydzień po stosunku jest zupełnie nieuzasadnione. Sylwetka nie zmienia się tak szybko, tak jak zarodek nie rośnie tak szybko. Dziecko potrzebuje czasu, by zwiększyć swoją masę na tyle, by stało się to zauważalne gołym okiem.
Wiele kobiet mówi o przekonaniu o byciu w ciąży. „Ja wiedziałam, że to się właśnie dzieje, to nie było nic z typowych objawów, po prostu to czułam” – relacjonuje jedna z młodych matek. O ile owo poczucie bycia w ciąży jest symptomem niemierzalnym, niefizjologicznym i niedefiniowalnym, to wiele uduchowionych środowisk, których członkowie są w głębokiej relacji ze swoim ciałem, traktuje go jako pełnoprawny symptom. Trzeba mieć do niego zdrowy dystans i nie polegać na swojej świadomości ciała i procesów w nim zachodzących.
Samo zapłodnienie jest procesem bardzo złożonym, trwającym około 7 dni. Najczęściej nie daje żadnych objawów albo daje takie, które są w zasadzie niewyczuwalne. Jeśli odbywałaś stosunek niezabezpieczony albo nie jesteś pewna swojego zabezpieczenia i spóźnia ci się okres, to najrozsądniej będzie zrobić sobie test ciążowy. Testy ciążowe dostępne są w każdej aptece, kosztują niewiele, są łatwe w obsłudze, dają stosunkowo miarodajny wynik. Ich mechanizm działania opiera się na wykrywaniu w moczu obecności hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Jest ona odpowiedzialna za podtrzymanie wydzielania progesteronu, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie ciąży.
Na poziomie fizjologicznym produkcja tego hormonu jest jednym z pierwszych objawów zapłodnienia. Uzyskanie najbardziej miarodajnego wyniku gwarantuje wykonanie testu nie wcześniej niż po 10 dniach od ostatniego niezabezpieczonego stosunku. Testy mogą dawać fałszywe wyniki negatywne i fałszywe wyniki pozytywne. Poziom tego hormonu oraz stopień jego wykrywalności jest uzależniony od diety, spożycia alkoholu, przyjmowanych antybiotyków, leków przeciwbólowych czy antykoncepcyjnych. Warto powtórzyć próbę po kilku dniach i potwierdzić wynik u ginekologa.
Nawet najbardziej typowe objawy ciąży nie muszą jej oznaczać. Czasem są one informacją o stanie twojego zdrowia. Niektóre kobiety, w związku z niepokojem przed niechcianą ciążą albo dużą nadzieją na ciążę, projektują stan, który cechują te same objawy. Czasem podobne do ciążowych objawy pojawiają się przy okazji poważnej choroby, schorzenia, czy zwykłego zatrucia.
Świadomość ciała i zdrowy dystans i spokój może pomóc prawidłowo odczytać sygnały, które ciało wysyła. Jednak ostateczne potwierdzenie można uzyskać dopiero na wizycie ginekologicznej. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, spóźnia ci się okres i masz przynajmniej trzy z wyżej wymienionych objawów, to nie czekaj, tylko biegnij do apteki po test ciążowy. Jeśli wcześnie dowiesz się o byciu w ciąży to możesz odpowiednio zareagować i przygotować swoje ciało na ten proces.