Wypadek komunikacyjny, choroba czy inne dolegliwości zdrowotne prowadzą często do powstania niepełnosprawności – całkowitej lub częściowej. Również uprawianie sportu często prowadzi do kontuzji. Te wszystkie wypadki losowe mają jeden wspólny mianownik – do odzyskania pełnej sprawności konieczna jest rehabilitacja. Warto zaznaczyć, że im wcześniej rehabilitacja zostanie podjęta, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Najczęściej pierwszą, podstawową rehabilitację pacjent przechodzi jeszcze w szpitalu. Zajmują się tym profesjonalni rehabilitanci, którzy finansowani są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety zważywszy na realia w postaci mocno okrojonej kadry i niskiego progu finansowania, szpitalna rehabilitacja przeprowadzana jest najczęściej w bardzo okrojonym wymiarze. Jednak przed prawdziwym dramatem staje pacjent po wypisaniu do domu. Często skazany jest na to, że osiągnięte efekty cofają się w wyniku braku dalszej rehabilitacji. Kolejki do rehabilitantów finansowanych z budżetu państwa są bardzo długie. W niektórych miejscowościach ze skierowaniem na rehabilitację ręki czy nogi po złamaniu czeka się nawet rok. Dlatego niezmiernie ważna jest rehabilitacja domowa.
Rehabilitacja domowa – na własną rękę czy ze specjalistą?
Jeżeli chodzi o rehabilitację domową, to można ją podzielić na profesjonalną, w której uczestniczy wykwalifikowany rehabilitant bądź fizjoterapeuta oraz na taką przeprowadzaną indywidualnie przez pacjenta ewentualnie z pomocą członków najbliższej rodziny. Nie ma co ukrywać, że najbardziej zalecana jest praca z fizjoterapeutą albo dyplomowanym rehabilitantem, ponieważ taka rehabilitacja domowa przyniesie najlepsze efekty. Jednak w zdecydowanej większości przypadków barierą nie do przeskoczenia okazują się finanse. Godzina pracy doświadczonego rehabilitanta, to w najlepszym przypadku kilkadziesiąt złotych. Nie każdego stać na taki wydatek, a jeżeli już zostaje podjęta decyzja o takiej formie rehabilitacji, to przeważnie wymiar czasu jest niewystarczający. Najgorszym rozwiązaniem wydają się próby rehabilitacji podjęte wyłącznie na własną rękę. Nie znając specyfiki problemu i nie mając profesjonalnej wiedzy w danym temacie można bowiem sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Złotym środkiem w sytuacji gdy rehabilitacja domowa jest niezbędna będzie zatem połączenie jednego i drugiego rozwiązania. Chodzi o to, aby przez pewien czas pacjent pracował pod okiem doświadczonego specjalisty, który krok po kroku wyjaśni jakie są zalecane ćwiczenia oraz jak należy je poprawnie wykonywać. Później pacjent może powtarzać te ćwiczenia z najbliższymi.
Jakie są warunki skutecznej domowej rehabilitacji?
Aby rehabilitacja domowa przyniosła spodziewane efekty, to musi zaistnieć kilka czynników. Po pierwsze, rehabilitacja powinna zostać podjęta tak szybko jak to tylko będzie możliwe. Oczywiście, decyzję w tym względzie powinien podjąć odpowiedni lekarz prowadzący. Czasem zdarza się tak, że jeżeli rehabilitacja zostanie podjęta zbyt szybko, to stan pacjenta zamiast się polepszyć, to może się pogorszyć. Drugą, niezmiernie istotną kwestią jest odpowiedni dobór rehabilitacji. Ćwiczenia powinny zostać rozpisane indywidualnie dla każdego pacjenta, po uwzględnieniu specyfiki jego schorzenia, a także możliwości konkretnej osoby. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że dużą rolę odgrywa chociażby wiek – młoda osoba będzie mogła bardziej obciążyć swój organizm podczas ćwiczeń niż człowiek w podeszłym wieku. Kolejną kwestią na którą trzeba z całą pewnością zwrócić uwagę jest częstotliwość rehabilitacji. Zbyt duże przerwy pomiędzy sesjami rehabilitacji mogą być tak samo szkodliwe dla organizmu pacjenta jak przeciążenie zbyt częstymi ćwiczeniami. Decyzja o częstotliwości jak i intensywności rehabilitacji musi zostać podjęta przez profesjonalnego rehabilitanta.
Co jest potrzebne do domowej rehabilitacji
Można by się pokusić o stwierdzenie, że najważniejsza w rehabilitacji domowej jest silna chęć do walki samego pacjenta, jego zdyscyplinowanie oraz regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Jednak sama determinacja do osiągnięcia pełni zdrowia zazwyczaj nie wystarcza. W pierwszej kolejności pacjent powinien sięgnąć po sprawdzone źródła wiedzy, które umożliwią utworzenie optymalnego planu rehabilitacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Owszem, można także na własną rękę poszukiwać najlepszych rozwiązań jednak nigdy nie będzie się miało w takim przypadku stu procent pewności, że zastosowane metody rehabilitacji są optymalne i nie zaszkodzą. Wszelkie zmiany w planie rehabilitacyjnym muszą być konsultowane z osobą, która posiada odpowiednią wiedzę. Jeżeli już jest utworzony plan ćwiczeń, to często pojawia się kolejny problem jakim jest odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Niektóre schorzenia wymagają bowiem stosowania specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji. Można go co prawda kupić w sklepach medycznych jednak nie ma co ukrywać, że będzie to nie mały wydatek. Na taki zakup mogą się zdecydować osoby, które wiedzą, że ich rehabilitacja będzie długotrwała. Jeżeli przewidywana jest rehabilitacja jedynie przez kilka tygodni, to lepszym rozwiązaniem niż zakup sprzętu może okazać się jego wypożyczenie. W wielu dużych miastach działają wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Zarówno jeżeli chodzi o zakup takiego sprzętu jak i o jego wypożyczenie, to w większości przypadków, osoba która posiada ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia może starać się o częściową bądź całkowitą refundację poniesionych kosztów. Warto także zapoznać się z ofertą fundacji, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych. Niektóre fundacje oferują bowiem bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego. Taka pomoc jest na wagę złota, gdyż wiele z osób u których niezbędna jest rehabilitacja domowa pozostaje na rencie i nie jest w stanie podjąć dodatkowej pracy zarobkowej, z której dochód mógłby zostać przeznaczony na rehabilitację. Odpowiednio wdrożona rehabilitacja domowa pozwala na stopniowy powrót do zdrowia i odzyskanie choć części dawnej sprawności.