Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety pragnącej mieć dziecko. Dziewięć miesięcy kształtuje się nowe życie w brzuchu, co dla wielu ludzi wciąż jest nieprawdopodobnym cudem. Kobieta ciężarna przez ten czas zmaga się nierzadko z wieloma dolegliwościami takimi jak mdłości, osłabienie czy senność, których ustąpienie jest kwestią indywidualną, bowiem dla jednej będzie to okres pierwszych trzech miesięcy, dla innej od momentu poczęcia aż do rozwiązania – Każdy organizm reaguje inaczej. Jednak 36 tydzień ciąży to już praktycznie ostatnia prosta do porodu, i oznacza to, że do porodu zostało około 4 tygodnie. Co warto wiedzieć o swoim stanie na tym etapie ciąży, oraz jak sprawdzić, czy jesteśmy gotowe do porodu?
Na tym etapie ciąży można już odetchnąć z ulgą, bowiem najważniejsze dla rozwoju dziecka miesiące już minęły, i gdyby teraz urodził się maluch, nie byłoby to w żaden sposób niebezpieczne dla jego zdrowia. 36 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko osiąga około 50 cm długości, i waży ok. 2700-2800 g. Na tym etapie maluch przestaje tak szybko rosnąć, natomiast znacznie wzrasta jego waga. Wszystkie najważniejsze funkcje są już u dziecka ukształtowane, m.in. układ krążenia czy układ pokarmowy, który jednak zacznie tak naprawdę funkcjonować dopiero wtedy, gdy weźmie pierwszy łyk mleka mamy. Kiedy nadchodzi 36 tydzień ciąży, najważniejsze jest teraz dla przyszłej mamy spokój i wyciszenie, bowiem nadchodzi najważniejszy moment ciąży, czyli poród. Kobieta powinna skupić się na tym, by dużo wypoczywać, bowiem przed nią cały ogrom zmian w związku z pojawieniem się malucha w domu, a dla wielu ludzi jest to ogromna rewolucja dotychczasowych przyzwyczajeń. Rytm dnia nadaje wówczas noworodek, który wymaga bezustannej opieki i nadzoru, co może sprawić, że zaniedbujemy czas dla siebie i swojego partnera. Z czasem to wraca do normy, jednak warto pamiętać o sobie, choćby na chwilę.
36 tydzień ciąży może również przynieść za sobą nieco dolegliwości, które we wcześniejszych miesiącach nie miały miejsca, takie np. jak zgaga, żylaki, skurcze nóg w nocy, czy nieco niepokojąca dolegliwość, czyli wydzielina z pochwy z pasemkami śluzu i krwi. Nie ma jednak powodów do obaw, bowiem jest to zupełnie normalne, i świadczy o rozszerzeniu się szyjki macicy. Warto jednak skonsultować ten objaw z lekarzem prowadzącym, by upewnić się, że jest to bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka. Niektóre kobiety również często narzekają na krwawienie z nosa, szczególnie tuż przed porodem. Jest to spowodowane rozszerzającymi się naczyniami krwionośnymi. Najlepszym na to sposobem jest to, by usiąść spokojnie i pochylić delikatnie głowę, przy czym oddychać należy przez usta. Dzięki czemu krew nie będzie spływała do gardła, powodując dyskomfort. Zaleca się również położenie zimnego okładu na nos, czoło lub kark, co obkurczy naczynia krwionośne i zatrzyma krwotok.
Jeżeli chodzi o seks, to kobiety w tak zaawansowanej ciąży często nie mają na niego ochoty. Opuchnięcie ciała, uczucie ciężkości i duży brzuch może powodować dyskomfort i spadek libido. Warto jednak zadbać o relację z partnerem na tym etapie, ponieważ po porodzie skupienie obojga będzie skierowane w stronę malucha, a może się okazać że zmęczenie po całym dniu opieki nad dzieckiem będzie powodowało brak ochoty na czułość i zbliżenia.
Co jednak zmieniło się na przestrzeni tych ostatnich miesięcy w porównaniu z obecnym stanem ciąży? Z pewnością kobieta ciężarna może głębiej oddychać, ponieważ dziecko obniżyło się do okolic miednicy, choć czasem zdarza się, że brzuch obniża się widocznie dopiero około tygodnia przed porodem. Nie jest to zatem regułą. Co jednak jest najważniejsze na tym etapie ciąży? Spokój! Stresowanie się tym ważnym wydarzeniem jakim jest poród z pewnością ciężko wyeliminować, jednak warto pamiętać, że nasze odczucia mają bezpośredni wpływ na dziecko i jego samopoczucie. Jeśli dużo się denerwujemy w ciąży i przeżywamy stres, dziecko może również urodzić się zdenerwowane i z podwyższonym tętnem, jakie zwykle towarzyszy człowiekowi w stresowej sytuacji. Od strony naukowej wygląda to tak, że stres u kobiety ciężarnej wywołuje produkcję kortyzolu i adrenaliny, które przenikają przez łożysko do dziecka, wprawiając w pobudzenie jego układ nerwowy. Takie dzieci po urodzeniu są zdecydowanie bardziej płaczliwe, rozdrażnione, mają problemy ze snem. Przewlekły stres i niepokój w trakcie ciąży ma zatem bardzo niekorzystny wpływ na malucha, ale i na stan kobiety w ciąży. Warto zatem zachować spokój i otoczyć się samymi pozytywnymi emocjami, starać się spędzać czas w gronie najbliższych i zachować pogodę ducha. To nie tylko wpłynie dobrze na dziecko, ale również sprawi, że poród będzie o wiele piękniejszym przeżyciem na spokojnie, bez nerwów i niepotrzebnego stresu.
Kiedy rozpoczynamy 36 tydzień ciąży, nie zapomnijmy o tym, by sprawdzić wyprawkę dla malucha do szpitala oraz wszelkie akcesoria które mogą być potrzebne dla malucha i świeżo upieczonej mamy po powrocie ze szpitala. Czasem może zdarzyć się, że przyszli rodzice zapomną czegoś kupić, a co może potem okazać się niezbędne. Lista potrzebnych rzeczy do szpitala którą dostaje u lekarza każda kobieta wraz z pierwszą wizytą u ginekologa powinna być priorytetem, a wszelkie dodatkowe rzeczy leżą już jak najbardziej w kwestii samych rodziców, takie jak łóżeczko, wózek, ubranka czy akcesoria do pielęgnacji noworodka. Torba do szpitala powinna być spakowana o wiele wcześniej przed terminem, ponieważ jeśli poród nie jest planowany, kiedy nadejdą bolesne skurcze może okazać się, że rodząca do szpitala uda się w pośpiechu i bez torby z najpotrzebniejszymi rzeczami. Warto ją zatem spakować i ustawić w dobrze widocznym miejscu, by w razie potrzeby szybko ją chwycić i ruszyć do szpitala. Podczas pakowania torby trzeba się skupić przede wszystkim na wytycznych jakie dostaliśmy od położnej w zakresie podstawowych rzeczy.
Te ostatnie tygodnie ciąży powinny być przepełnione spokojem, relaksem i wyczekiwaniem na swojego malucha. Spokój i dobry nastrój jest wskazany, by poród poszedł jak z płatka!