Ciąża bliźniacza

Hemoroidy są to połączenia żył w ostatnim etapie naszego przewodu pokarmowego czyli odbycie. W normalnym stanie, gdy działają one prawidłowo nie wykazują żadnych oznak bólu i spełniają swoją funkcję tak jak należy. Problem pojawia się w momencie silnego parcia, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Wtedy naczynia powiększają się lecz nie kurczą się w pełni, ponieważ krew nie może zostać do końca odprowadzona. Co to są hemoroidy? Potocznie nazywamy je już właśnie tym nienaturalnym stanem, którymi są guzki krwawiczne.

Hemoroidy dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Oddziela je linia zębata, która jest granicą pomiędzy błoną śluzową a skórą zewnętrzną.

Jak pojawiają się guzki krwawiczne, gdzie leży ich przyczyna?
Jest wiele możliwych przyczyn ich powstawania, najczęściej wymienia się mało aktywny tryb życia, otyłość, dieta uboga w błonnik, bardzo intensywny trening siłowy. Brak błonnika zawartego w warzywach i owocach często powoduje powstawanie zaparć, które są jedną z przyczyną tej choroby. Ciśnienie przy parciu oraz twardy stolec powodują uszkodzenie delikatnej błony śluzowej oraz naczyń krwionośnych. Zaparcia nie są rzadkim problemem w trakcie ciąży, a im bardziej zaawansowana ciąża tym problem narasta. Poród sam w sobie powoduje powstanie ogromnego parcia, ciśnienia i wysiłku, co nie jest bez znaczenia w przypadku tej dolegliwości.

Mniej zauważalną przyczyną pośrednią żylaków odbytu może być niewydolność wątroby. Ilość krwi w układzie krwionośnym jest stała, a przy tej chorobie wątroba nie jest w stanie pochłonąć jej wystarczające ilości w celu oczyszczenia. Część krwi omija narząd podnosząc ciśnienie w przełyku oraz odbycie, będąc jedną z przyczyn naszych dolegliwości.

Jak rozpoznać hemoroidy i jakie są ich objawy?
Pierwszym objawem jest świąd z okolic odbytu. Pojawia się swędzenie szczególnie w trakcie wypróżniania się. Stolec może nosić ślady świeżej krwi, w bardziej zaawansowanym stadium bielizna również. Często pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia się. Śluz tak potrzebny przy tej czynności może być problemem przy jego nadmiarze, co także zalicza się do objawów hemoroidów.
Jeżeli chodzi o krew w stolcu, to warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Buraki czerwone są w stanie zabarwić nasz mocz oraz stolec na kolor przypominający krew. Możliwe, że nie mamy wtedy problemów z hemoroidami. Natomiast zdrowe jelita nie przepuszczają tego barwnika, który zawierają buraki i problem jest z nieszczelnością tego organu.

Ból pojawia się w późniejszym etapie, gdy mamy do czynienia z zakrzepicą wewnętrzną lub zewnętrznymi hemoroidami.
Gdy mamy podejrzenie tej choroby, najlepiej udać się do proktologa w celu wykonania badania. Wykonuje się je prosto bez użycia jakichkolwiek narzędzi i z reguły nie jest bolesne.
W celu dokładniejszego zbadania przyczyn krwawienia wykonuje się także anoskopie, czyli badanie odbytu przy pomocy wziernika. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych innych przyczyn upuszczania krwi jak rak jelita grubego, zapalenie oraz owrzodzenie jelit.
Objawy w podobnej charakterystyce mogą także wykazywać szczelina odbytu, ropień oraz wypadanie samego odbytu.

Domowe sposoby na leczenie hemoroidów
Są to metody mniej lub bardziej skuteczne przy mało zaawansowanej fazie choroby. Głównymi sposobami są zwiększenie swojej aktywności fizycznej (jazda na rowerze jest niewskazana), zmiana diety na bogatą w błonnik oraz picie dużych ilości płynów, stosowanie czopków oraz maści, a także środków przeciwzapalnych. Całkowite wyleczenie hemoroidów domowymi sposobami jest mało prawdopodobne, lecz dolegliwości mogą się w znacznym stopniu zmniejszyć, a postęp choroby wyhamować.
Maści są szczególnie popularne, gdyż pomagają złagodzić uporczywy problem jakim jest świąd, pieczenie oraz ból przy defekacji. Są także takie kremy, które aplikuje się do wewnątrz.

Na guzki krwawiczne z reguł stosuje się preparaty doustne z diosminą. Substancja ta zwiększa napięcie naczyń krwionośnych, przez co będą one mniej podatne na pękanie i uszkodzenia.

Z domowych sposobów można także przytoczyć tzw nasiadówki. Są to jak sama nazwa wskazuje posiadówki w wodzie w naparem, wywarem z różnych ziół oraz części roślin. Najpopularniejsza jest ta z kory dębu.

Zabiegi na hemoroidy
W leczeniu guzków krwawniczych stosuje się szereg metod, które nie obciążają nadmiernie pacjenta. Ich skuteczność zależy w dużej mierze od stadium rozwoju choroby. Wśród metod małoinwazyjnych wyróżniamy takie, jak: fotokoagulacja, krioterapia – zamrażanie hemoroidów, skleroterapia – ostrzykiwanie żylaków substancjami, które powodują ich zarośnięcie, bezpośrednia koagulacja bipolarna, gumkowanie żylaków odbytu.
Zabiegi te można wykonać w znieczuleniu ogólnym, miejscowym, a w przypadku hemoroidów wewnętrznych czasem bez znieczulenia. Takie leczenie jest przeważnie mniej bolesne niż leczenie operacyjne.

Jak wyleczyć hemoroidy, które są zaawansowane? Wskazane jest usuwanie operacyjne hemoroidów. Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (wstrzyknięcie środka znieczulającego w lędźwiowy odcinek kanału kręgowego). Operacje są dosyć bolesne, często później pacjent wymaga przyjmowania czopków zmiękczających stolec albo nawet lewatyw.

Operacja sposobem Longo
W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii popularną metodą leczenia hemoroidów jest ostatnio operacja sposobem Longo. Wskazaniem do niej jest również wypadanie odbytu. Do operacji wykorzystuje się stappler – urządzenie umożliwiające automatyczne założenie szwu dokoła błony śluzowej odbytu. Dlatego operacja ta określana jest jako muzektomia, czyli wycięcie błony śluzowej.

Do kanału odbytu wprowadza się okrągły wziernik, umożliwiający dokładne zobaczenie pola operacyjnego. Następnie wprowadza się anoskop i zakłada ręcznie szew dokoła śluzówki z guzkami krwawniczymi. Potem wprowadza się stappler – ma on długi, podłużny kształt i zakończony jest wąskim, gładkim stożkiem. Stappler zaciska się i wyciąga razem ze zmienioną śluzówką.

Operacja jest krótka, mniej bolesna niż metody klasyczne, lecz dużo droższa. Zwraca się też uwagę na ryzyko zwężenia i przedziurawienia odbytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here