Choroby nosa, uszu oraz gardła – to te schorzenia diagnozuje i leczy się właśnie u laryngologa. To specjalista, który zajmuje się górnymi drogami oddechowymi.
Należy zaznaczyć, że laryngolog jest w naszym kraju obleganym specjalistą, a pacjenci ustawiają się do gabinetów laryngologicznych w długich kolejkach. Wszystko dlatego, że laryngologia obejmuje szeroki zakres schorzeń, więc internista bardzo chętnie korzysta z pomocy medyków o tej specjalizacji.
Z jakimi chorobami udać się do laryngologa?
Najczęściej w gabinetach laryngologicznych rozpoznawane są choroby uszu, takie jak zapalenie ucha środkowego oraz szumy uszne. Do laryngologa można zwrócić się też z podejrzeniem anginy, bólem gardła, chrypką, nieżytem nosa, problemami z krtanią. Laryngolog rozpozna i wyleczy też nagłą głuchotę, zatkane uszy, niedosłuch, zaleganie woskowiny usznej. Bardzo często przy zastosowaniu sprzętów najnowszej generacji, udaje się postawić trafną diagnozę już podczas pierwszej wizyty. Ważne jest jednak, by najlepszy sprzęt był wykorzystywany przez doświadczonego, w pełni wykwalifikowanego specjalistę, jakim jest laryngolog. Konstancin na szczęście może pochwalić się placówką, w której takowy przyjmuje.
Jak pracuje laryngolog?
Pobiera wymazy, dokonuje badań przy zastosowaniu sprzętu innowacyjnej technologii. Przeprowadza też wywiad z pacjentem, obserwuje, dokonuje analizy. Co ważne, nie tylko diagnozuje, ale zaleca też właściwe leczenie, kontroluje oraz prowadzi profilaktykę prozdrowotną. Pamiętajmy, że choroby laryngologiczne to niestety jedne z tych, które lubią powracać. Przykładem jest chociażby zapalenie ucha środkowego.
Choroby laryngologiczne u dzieci
Na jakie schorzenia z zakresu laryngologii należy zwracać szczególną uwagę wśród małych pacjentów? Bez wątpienia jest to zapalenie ucha środkowego. Jego przyczyną jest najczęściej tzw. trzeci migdał, a szczegółowo ujmując, jego przerośnięcie. Taką dysfunkcję należy zlikwidować, by mały pacjent mógł cieszyć się pełnym zdrowiem. Ciekawostką jest fakt, że laryngologia coraz częściej używa nieinwazyjnych sposobów zabiegowych – trzeci migdał usuwa się na przykład laserem, co jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych powikłań.
Wizyty u laryngologa, chociaż nie są obowiązkowe, to jednak zalecane, by realizować profilaktykę prozdrowotną w obrębie uszu, nosa, gardła. Żadnych negatywnych objawów nigdy nie należy bagatelizować.