Hemoroidy - geneza powstania i leczenie

Jak działa pole magnetyczne? Mechanizm jego działania nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednakże, że pole magnetyczne efektywnie pobudza odnowę chorych tkanek, zmniejsza ból oraz działa przeciwzapalnie. Więc zabiegi z zastosowaniem pola magnetycznego wykorzystuje się u chorych, m.in. z osteoporozą, chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym lub zaburzeniami ginekologicznymi. Pole magnetyczne towarzyszy nam w normalnym życiu, gdyż tworzy je każdy przewód lub obwód, w jakim płynie prąd. Fizjoterapia stosuje przede wszystkim pola magnetyczne o małej częstotliwości – od 0 do 50 Hz, oraz indukcji (sile) – od 0 do 15 mT, tworzone przez specjalnie do tego celu stworzone aparaty. Magnetoterapia stosowana jest w terapii, jako zabieg fizjoterapeutyczny. Magnetoterapia to wpływanie na komórki pola magnetycznego. Dzięki temu zabiegowi poszczególne tkanki szybciej zaczynają się goić,a ból staje się mniejszy. Magnetoterapia ma także działanie przeciwzapalne. Jakie są wskazania do magnetoterapii? Jakie działanie ma tenże zabieg? Czy są pewne przeciwwskazania do wykonania magnetoterapii?

Magnetoterapia – wskazania
Magnetoterapia pomaga poprawić tkanki oraz jest stosowana w zabiegach fizjoterapeutycznych. Badacze zaobserwowaliśmy, iż pole magnetyczne intensyfikuje odnowę tkanek, ma działanie przeciwzapalne, i również zmniejsza ból. Podstawowymi wskazaniami do zabiegów magnetoterapii jest osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, choroby kobiece, reumatyzm i choroby skóry.

Rehabilitacja a pole magnetyczne

Mechanizm tenże polega na wykształceniu pola magnetycznego o zmiennym potencjale. Umieszczenie żywej tkanki w obszarze takiego pola wywołuje zmiany w równowadze jonowej. Na skutek tego mechanizmu zmienia się metabolizm (więc przemiana materii) w niezwykle pozytywny sposób. Można zastosować to do leczenia stanów chorobowych organizmu.

Magnetoterapia – działanie
Magnetoterapia polega na przenikaniu pola magnetycznego w głąb ciała. Dzięki temu trafia ono do każdej komórki oraz wpływa na struktury błon komórkowych. Dzięki temu do wnętrza komórki łatwiej przedostaje się tlen oraz substancje wzmacniające. Magnetoterapia wpływając bezpośrednio na komórki oraz tkanki, pobudza ich rozwój oraz powoduje, iż tlen jest lepiej przyswajalny. Jego działanie jest wtedy przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz zmniejsza ból.

Zabieg magnetoterapii polega na umieszczeniu chorej części w specjalistycznej obręczy. Chory w tym czasie siedzi czy leży. Terapia za pomocą pola magnetycznego przewiduje blisko 10 zabiegów po 10 – 30 minut każda. Dawkę oraz nasilenie działającego pola zależą od stanu chorego. Im stan osoby chorej jest poważniejszy, tym dawka pola magnetycznego jest mniejsza. Zabieg magnetoterapii jest przeprowadzany przez specjalistę rehabilitanta.

Należałoby pamiętać, iż do magnetoterapii należy zdjąć biżuterię oraz inne metalowe elementy, jakie na sobie mamy – protezę zębową, pasek z metaliczną klamrą itp. Należy także wyłączyć telefon komórkowy, ponieważ jego praca może wpłynąć na pole magnetyczne. Zabieg może być zrobiony przez ubranie, i chociażby przez gips.

Wpływ na rekonwalescencję po urazach

Pole magnetyczne wspiera gojenie się ran. Krew dostarcza do tkanek więcej tlenu oraz substancji wzmacniających. Na skutek tego zniszczenie tkanki ma szansę szybciej się zagoić. Identycznie rzecz ma się ze złamaniami kości – pole magnetyczne pobudza zrastanie się kości. Wszystkiego typu urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia więzadeł oraz ścięgien, stłuczenia oraz krwiaki regenerują się niewątpliwie szybciej i z o wiele lepszym wynikiem. Spada przy tym zagrożenie zakażeń bakteryjnych oraz różnych chorób skóry.

Leczenie bólu

Na skutek poprawy krążenia obwodowego, co jest wynikiem magnetoterapii, naturalne substancje znieczulające, tworzone przez nasz organizm, mają szanse trafić szybciej do siedliska bólu, co powoduje jego szybsze uśmierzenie. Dotyczy to wszystkiego typu dolegliwości – najbardziej mięśniowych, stawowych oraz reumatycznych, lecz również trzewnych oraz pooperacyjnych. Obniża się również częstotliwość oraz intensywność dolegliwości o charakterze bólów migrenowych.

Leczenie polem magnetycznym w domu

Niezależnie od tego, czy korzysta się z rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, lub zabiegi wykonuje w domu, leczenie polem magnetycznym należy zacząć od 40 procent rekomendowanej dawki. Następny zabieg może mieć 70 procent mocy, i także kolejny – pełną siłę. Magnetoterapia dawki winna mieć określone przez profesjonalistę – lekarza czy fizjoterapeutę. Zazwyczaj pełna terapia wymaga wykonania od kilku do kilkudziesięciu zabiegów.

Przed uruchomieniem urządzenia należy zdjąć biżuterię, zegarek, inne metalowe elementy i odłożyć telefon lub tablet (urządzenia te mogą zaburzyć funkcjonowanie pola magnetycznego).

Leczenie polem magnetycznym w domu jest możliwe dzięki specjalistycznym aplikatorom. Urządzenie do magnetoterapii w domu może kosztować od blisko 2 do chociażby 7 tysięcy złotych.

Następne zalety magnetoterapii

Poza oddziaływaniem znieczulającym, należy również nadmienić o działaniu rozluźniającym mięśnie. Również specyficzny jest pozytywny wpływ na leczenie przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych (zatok, nieżytów nosa, alergii). Wpływ pola magnetycznego również obserwowany jest w obszarze sfery psychiki – pacjenci wyraźnie wskazują na efekt odprężenia, wypoczynku oraz relaksu.

Komu magnetoterapia nie jest zalecana?

Z dobrodziejstw pola magnetycznego niestety nie mogą korzystać osoby, w których ciele znajdują się elementy metalowe (rozruszniki serca, śruby lub druty po operacjach ortopedycznych). Pole magnetyczne niestety nie działa w obecności metali. Chorzy poddawani owej terapii proszeni są zawsze o pozbycie się takich elementów z odzieży. Do listy osób wykluczonych z możliwości korzystania z magnetoterapii dołączają kobiety w ciąży (z powodu braku badań, jak pole magnetyczne wpływa na dziecko) i osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Poważne choroby naczyniowe, osoby z obciążeniem zawałowym oraz chorobą wieńcową również nie mogą skorzystać z tego zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here