Rodzaje ciąż, narodziny oraz pierwsze miesiące życia

Informacja o tym,‭ ‬że zamiast jednego dziecka,‭ ‬urodzimy bliźniaki,‭ ‬to spory szok.‭ ‬Każda mama zastanawia się wtedy,‭ ‬czy ciąża bliźniacza jest bezpieczna,‭ ‬jak da sobie radę finansowo i czy donoszenie takiej ciąży jest mniej prawdopodobne niż ciąży pojedynczej?

Badania USG wskazują,‭ ‬że urodzimy bliźniaki.‭ ‬Jesteśmy w szoku i napełniamy się obawami.‭ ‬W większości przypadków jednak urodzenie bliźniaków przynosi podwójne szczęście.‭ ‬Mimo że zmęczenie rodziców jest podwójne,‭ ‬to jednak w późniejszych latach istnienie bliźniąt w domu to sama radość.‭

Sprawdzamy, czy to bliźnięta: 2 tydzień ciąży
Rozpoznanie,‭ ‬że mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą możliwe jest już w czwartym tygodniu ciąży.‭ W zasadzie już 2 tydzień ciąży może powiedzieć co nieco ginekologowi dysponującemu nowoczesnym sprzętem diagnozowania. ‬Jak bada się płeć dziecka po raz pierwszy? ‬Ginekolog wprowadza do pochwy specjalną sondę,‭ ‬dzięki której może monitorować,‭ ‬co dzieje się w środowisku pochwy.‭

Ciąża bliźniacza: ciąża wysokiego ryzyka?
Lekarze traktują ciążę bliźniaczą jako ciążę wysokiego ryzyka.‭ ‬Oznacza to, że kobieta spodziewająca się bliźniąt musi przychodzić do ginekologa znacznie częściej niż inne przyszłe matki.‭ ‬Jeśli jednak kończy się pierwszy trymestr,‭ ‬wówczas już można być spokojnym.‭ ‬Największe ryzyko wystąpienia powikłań lub poronienia występuje przez pierwsze trzy miesiące trwania błogosławionego stanu.

‭ Rodzaje ciąż bliźniaczych
Istnieją dwa zasadnicze typy ciąż bliźniaczych.‭ ‬Pierwsza z nich powstaje,‭ ‬gdy dwa plemniki zapłodnią podczas jednego stosunku dwa jaja.‭ ‬Obecność dwóch jaj u kobiety jednocześnie w jajowodzie wcale nie jest rzadkością i nie wskazuje nawet na żadne anomalia:‭ ‬po prostu,‭ ‬plemniki zdążyły się wstrzelić w czas,‭ ‬gdy poprzednia jeszcze nie obumarła,‭ ‬a nowa już wywędrowała z jajnika.

Bliźniaki dwujajowe
Bliźniaki dwujajowe,‭ ‬które powstają z zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa różne plemniki to sytuacja,‭ ‬z której rodzą się dzieci nieidentyczne.‭ ‬Rodzeństwo jest o siebie w tym przypadku podobne w taki sposób,‭ ‬w jaki podobne są osoby pochodzące od tych samych rodziców.‭ ‬Mogą to być dzieci różnych płci.

Bliźnięta jednojajowe
Bliźnięta jednojajowe natomiast powstają,‭ ‬gdy jeden zarodek rozdzieli się na etapie dzielenia komórek na dwa odrębne zarodki.‭ ‬Wówczas bliźniaki zawsze są tej samej płci.‭ ‬Dzieci są identyczne.‭ ‬Mają ten sam kod genetyczny.‭ ‬W przyszłym życiu będzie można je odróżnić w czasie,‭ ‬gdy będą starsze:‭ ‬bo dojdą do głosu czynnik fenotypowe,‭ ‬które wpływają na to,jak wyglądamy.‭ ‬Cechy charakteru powodują kształtowanie wyglądu.‭ ‬W pierwszych miesiącach i latach życia jednak dzieci pochodzące z ciąży bliźniaczej jednojajowej są nie do odróżnienia.‭ ‬Na szczęście jednak zwykle osoby z najbliższego otoczenia potrafią odróżnić dzieci:‭ ‬w szczególności matka.‭

Niezależnie od tego,‭ ‬czy ciąża jest jednojajowa,‭ ‬czy dwujajowa,‭ ‬mogą jeszcze zachodzić takie zjawiska jak dzielenie się przez bliźniaki jednym workiem owodniowym lub wydzielanie dwóch osobnych.‭

Ciąża bliźniacza powinna pozostawać pod ścisłym monitoringiem ze strony ginekologa.‭ ‬Do‭ ‬12‭ ‬tygodnia trzeba dokładnie przebadać dzieci za pomocą USG:‭ ‬później już może to być kłopotliwe.‭ ‬Koniecznie trzeba w tym czasie też ustalić,‭ ‬jaki jest rodzaj ciąży:‭ ‬jednojajowa,‭ ‬czy dwujajowa,‭ ‬bo od tego zależy sposób jej dalszego prowadzenia.‭ ‬Najwięcej problemów lekarzom sprawiają ciąże,‭ ‬w których dzieci znajdują się w jednym łożysku.‭ ‬Zdarza się,‭ ‬że w pierwszych tygodniach jedno z bliźniąt obumiera.‭ ‬Gdy mija pierwszy trymestr ciąży,‭ ‬umieranie jednego z dzieci jest już rzadko spotykane.‭

Ciąża bliźniacza: ciąża wysokiego ryzyka?
Matki,‭ ‬które spodziewają się bliźniąt statystycznie częściej trafiają na oddział położniczy.‭ ‬Znacznie częściej też odczuwają zmęczenie w ciąży.‭ ‬Pojawiają się duże bóle w plecach,‭ ‬spuchnięcie nóg.‭ ‬Wszystko przez to,‭ ‬że dwójka dzieci waży więcej niż jedno.‭ ‬Przy okazji warto wspomnieć,‭ ‬że bliźnięta zazwyczaj są bardziej drobne niż dzieci,‭ ‬które wyrastają w brzuchu matki samodzielnie.‭ ‬Ze względu na brak miejsca,‭ ‬ich ciała nie rozwijają się w pełni.‭ ‬Po narodzinach zwykle potrzebują dużo wsparcia dla rozwoju.‭ ‬Często idą do przedszkola o rok wcześniej niż inne dzieci.

Czy można uprawiać seks będąc w bliźniaczej ciąży?
Pierwszy trymestr jest zwolniony od obaw:‭ ‬seks jest wówczas bardziej przyjemny niż zazwyczaj.‭ ‬Kiedy jednak dzieci rosną,‭ ‬powstaje ryzyko,‭ ‬że przy gwałtownych ruchach coś pójdzie nie tak.‭ ‬Skurcze pochwy mogą powodować przedwczesny poród.‭ ‬W trakcie stosunku należy unikać intensywnego drażnienia brodawek w piersiach.‭ ‬Należy wystrzegać się też bardzo gwałtownych ruchów.

Kto jest najbardziej narażony na ciążę bliźniaczą?
Kobiety,‭ ‬które mają w rodzinie już przypadki ciąż bliźniaczych są genetycznie obciążone możliwością zajścia właśnie w taką ciążę.‭ ‬Ponadto,‭ ‬kobiety,‭ ‬które ukończyły już ‬35‭ ‬rok życia są również w grupie,‭ ‬która najczęściej zachodzi w ciąże bliźniaczą.‭ ‬Dodatkowo,‭ ‬im więcej porodów na koncie,‭ ‬tym większa szansa na urodzenie bliźniąt w przypadku następnych ciąż.‭ ‬Poza tym ciąże bliźniacze występują częściej,‭ ‬gdy do stosunku doszło w ostatniej części cyklu owulacyjnego.‭ ‬Kobiety,‭ ‬które są wysokie i kobiety,‭ ‬które mają otyłość są również częściej matkami bliźniąt.

Jak czuje się kobieta w ciąży bliźniaczej?
Kobiety, które są w ciąży bliźniaczej powinny zaopatrzyć się w pończochy, które zapobiegają powstawaniu żylaków. Dodatkowo, warto kupić pasy, które podtrzymują brzuch. Przy tak znacznym ciężarze będą ułatwiał noszenie ciężaru z przodu i odciążą nieco kręgosłup.
Kobiety w ciąży z bliźniakami zwykle czują się gorzej niż kobiety spodziewające się jednego dziecka. Mają większe mdłości i zawroty głowy. Poczucie zmęczenia często jest przytłaczające. Przydatne będą masaże i zwykłe dbanie o siebie: zaniechanie przemęczania się i zejście nieco na mniej intensywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here