Karmienia piersią nie trzeba się uczyć: gdy dziecko rodzi się, intuicyjnie szuka piersi, a my intuicyjnie podajemy ją maluchowi. Jest to jedna z tych czynności, które są wdrukowane w nasz gatunek. Jednak tak jak we wszystkim – również przy karmieniu piersią można odczuwać trudności. Poniżej kilka wskazówek: co zrobić, aby karmienie piersią było łatwiejsze?
Najlepsza pozycja do karmienia piersią
Po pierwsze, trzeba przybrać odpowiednią pozycję. Aby uniknąć zmęczenia oraz aby karmienie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, trzeba nauczyć się trzymać kark i piersi w takiej pozycji, aby nasze mięśnie podlegały jak najmniejszym napięciom.
Szukając dobrej pozycji do karmienia piersią trzeba przyjąć zasadę, że to dziecko ma być przystawione w odpowiedniej pozycji do piersi, a nie pierś do dziecka. Jeśli będzie nam niewygodnie, zaczniemy mieć gorsze samopoczucie, a dziecko to wyraźnie odczuwa. Aby ułatwić sobie przybieranie odpowiedniej pozycji do karmienia piersią, warto zainwestować w dobry fotel, odpowiednią poduszkę (pomocne będą sklepy z akcesoriami dla dzieci), a także oczytanie w poradnikach dla matek małych dzieci.
Najlepsze poduszki do karmienia piersią
Matki polecają poduszki w kształcie rogalika. Od jakiegoś czasu ma je pół internetu: matki robią sobie zdjęcia z tymi poduszkami informując, że poduszka uratowała im życie. Specyficzny kształt półksiężyca jest zbawienny dla ciała młodej marki. Ma ergonomiczny kształt, idealnie pasujący do sytuacji. Zwykle poduszki tego typu wypełnione są materiałowymi kuleczkami (wypełnienie z poliestru). Nie kosztują wiele, a dają i dziecku i matce komfort.
Co zrobić, aby piersi nie bolały podczas karmienia?
Kiedy przystawiamy dziecko do piersi, zadbajmy o to, aby usta dziecka były w całości wypełnione brodawkami. Dziecko nie powinno mieć piersi tylko na czubku ust, nie powinno być zmuszone do robienia dziubka. Nie dość, że w ten sposób będzie pobierało mniej pokarmu, to jeszcze sprawią matce maksimum dyskomfortu podczas karmienia. Gdy dziecko płacze, nie jest w stanie prawidłowo chwycić brodawki, dlatego dzieci powinny być karmione dopiero wtedy, gdy się uspokoją. Ma tutaj duże znaczenie kwestia bezpieczeństwa: zapłakane dziecko może się zadławić własnym językiem, powietrzem i wciąganym mlekiem.
Gdy występują problemy z karmieniem piersią
Jeśli występują problemy z karmieniem piersią, zwykle pomocna może okazać się położna. Przychodzi ona w ciągu pierwszych dwóch dni po porodzie do matki i pokazuje jej, jak ma karmić piersią. Jeśli położna zawodzi, wówczas warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym: przychodnie, w których pracują tacy doradcy można znaleźć w internecie. Dodatkowo, zawsze pomocna może okazać się pomoc naszej własnej mamy, która ma większe niż my doświadczenie i może nakierować na prawidłowe ustawienie dziecka.
Gdy czujesz, że masz za mało pokarmu
Odczucie, że mamy za mało pokarmu w piersiach zdarza się dość często. Na taki kryzys laktacyjny dobre jest przystawianie dziecka do piersi: gdy piersi będą drażnione, zostaną w końcu sprowokowane do produkcji większej ilości mleka. Nie należy od razu przy pierwszym kryzysie odstawiać dziecka od piersi i kupować mleka do butelki. Dziecko szybko rozleniwi się i nie będzie mu się chciało już wracać do ciągnięcia z piersi, bo jest ono wysiłkowe.
Środki wspomagające laktację
W aptekach znajdziemy środki, które wspomagają laktację. Są to bezpieczne środki – można je stosować bezpośrednio przed powrotem do karmienia piersią. Preparaty tego typu mają w składzie głównie wyciągi ze słodu jęczmiennego, który wykazuje nieocenione działanie wspierające produkcję mleka w organizmie matki.
Picie wody podczas karmienia piersią
Matki, które karmią piersią powinny pić dużo płynów – bez odpowiedniego nawodnienia niemożliwe jest wytworzenie nie tylko mleka, ale też krwi. Należy starać się wypijać dwa do trzech litrów mleka na wodę, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Picie wody powinno być naszym nawykiem w czasie karmienia piersią.
Diety podczas karmienia piersią
Kobiety, które karmią piersią dziecko powinny jeść to, co najbardziej lubią, poza daniami, które są bogate w konserwanty. Chipsy, duża ilość smażonych potraw, ostre przyprawy – to wszystko nie sprzyja powstawania dobrej jakości mleka w piersi. Należy zjadać dużą ilość owoców i warzyw (ograniczając jedynie owoce cytrusowe). Należy zapomnieć o paleniu papierosów, piciu alkoholu oraz nadmiernego picia kawy i mocnej herbaty.
Przygotowanie garderoby matki do karmienia piersią
Przygotowując się do porodu, warto kupić sobie trochę ubrań, które będą wspierały nasze karmienie piersią. Może to być specjalna bielizna, która umożliwi szybkie wyjęcie piersi. Warto kupić też bieliznę nieuciskającą piersi: nie dość, że będą miały stale większy rozmiar, to jeszcze przy nacisku będzie ulewał się z nich pokarm. Warto więc, aby bielizna nie powodowała dodatkowego dyskomfortu przy bolesnych obrzmieniach piersi. Pamiętajmy również o tym, że w czasie, gdy będziemy karmić piersią, brodawki będą stale podrażnione. Dlatego wszelkie koronki w bieliźnie będą nas doprowadzały do szału. Trzeba wybierać takie staniki, które są wykonane z miękkiej bawełny oraz z wiskozy.
Ubrania do karmienia w miejscach publicznych
Szukając ubrań do wychodzenia z domu z dzieckiem wybierzmy takie, dzięki którym będziemy mogły karmić dziecko publicznie przy zachowaniu maksimum dyskrecji. Sprawdźmy, jak wiele ciała zostanie odsłonięta przy karmieniu piersią w konkretnym modelu tuniki, bluzki czy sukienki. Specjalistyczne ubrania do karmienia piersią znajdziemy w sklepach odzieżowych dla ciężarnych. Najlepiej jest szukać ubrań na żywo, w sklepach stacjonarnych, gdzie będziemy miały możliwość przymierzenia konkretnego modelu.
Wygodna koszula do karmienia piersią
Szukając koszuli nocnej, trzeba wybierać modele, które z przodu są rozpinane na guziki lub na zamek błyskawiczny, gdy jest zima. Rozpięcie powinno sięgać dolnych rejonów piersi. Najlepsza jet luźna, w miarę długa koszula z miękkiego materiału.