Stwardnienie rozsiane, jest to schorzenie uznawane za najczęstszy czynnik neurologiczny prowadzący do niepełnosprawności ludzi młodych. Występuje najczęściej u osób w przedziale wieku pomiędzy 15 a 45 rokiem życia. Statystycznie na chorobę to zapada więcej kobiet. W Polsce wg. Aktualnych danych choruje ok 40 tysięcy osób. Na całym świecie wszystkich chorych jest ponad 2 miliony.
Zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/przyczyny-powstawania-stwardnienia-rozsianego/
Wielu naukowców cały czas bada przyczyny powstawania tej choroby. Mimo licznych hipotez nie udał się jednoznacznie określić, co leży u jej podstaw. Określa się dość ogólnie, że za jej rozwój odpowiadają uwarunkowania genetyczne w powiązaniu z czynnikami natury społecznej.
Na poparcie tezy o genetycznym podłożu SM (multiple sclerosis), badacze podają dane wskazujące na więcej zachorowań występujących u osób, gdzie w rodzinach były stwierdzone przypadki tej choroby.
Objawy stwardnienia rozsianego
Najczęstsze objawy SM są związane z uszkodzeniem układu nerwowego. Pojawiają się różnego typu dolegliwości na które każdy powinien zwracać szczególną uwagę.
Pojawią się w różnych kombinacjach:
- Zaburzenia równowagi
- Zaburzenia czucia
- Problemy z oddawaniem moczu i stolca
- Zaburzenia widzenia
- Drżenie mięśniowe
- Zaburzenie pamięci i koncentracji
- Zawroty głowy
- Pojawiające się różnego typu dysfunkcje seksualne. U mężczyzn może to być zaburzenie erekcji u kobiet znaczny spadek libido.
- Przewlekłe zmęczenie
- Narastające zwiększenie napięcie mięśni i pojawiające się z tego tytułu skurcze mięśniowe.
Leczenie SM
Stwardnienie rozsiane mimo wielu lat wnikliwych analiz nadal pozostaje chorobą nieuleczalną. Można stosować jedynie terapię pozwalającą na łagodzenie samych skutków chorobowych lub też środków powodujących hamowanie rozwoju samej choroby. Środki te mogą być podawane zarówno w formie doustnej jak i dożylnej.
Spowalnianie skutków chorobowych ma najczęściej na celu utrzymanie chorego w najdłuższej kondycji pozwalającej na funkcjonowanie społeczne. Postępujące stopniowo zanik mięśni i problemy z poruszaniem powodują, że chory ma poczucie społecznego wykluczenia. Zostaje stopniowo pozbawiony możliwości poruszania się i możliwości samodzielnego funkcjonowania.
Przeczytaj też: http://www.suplementyzdrowia.pl/co-jest-przyczyna-powstawania-zgagi/