Poród lotosowy?

Hemoroidy to częste schorzenia, które dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Niektóre badania wykazały, że mężczyźni są nieco bardziej podatni na rozwój hemoroidów zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zacznijmy od początku.

Czym jest odbyt?

Odbytnica to ostatnie kilka centymetrów jelita grubego. Odbytnica jest połączona z kanałem odbytu, co prowadzi do wydalenia kału z organizmu. Otwór nazywany jest odbytem. Problemy w tej części ciała są częste, ale ludzie na ogół wstydzą się szukać pomocy. Typowe objawy to krwawienie, ból i swędzenie. Jeśli objawy są trwałe, ważne jest, aby przeprowadzić badanie u lekarza.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to naczynia krwionośne (żyły) w odbytnicy lub kanale odbytu. Kiedy te naczynia krwionośne stają się spuchnięte lub rozszerzone, mogą pojawić się objawy choroby.

Jak powszechne są hemoroidy?

Hemoroidy są bardzo powszechne i do pięćdziesiątego roku życia prawie połowa ludzi ma hemoroidy. Hemoroidy u mężczyzn występują dość często, ale nie zwracają się o pomoc medyczną. Powodem tego jest skrępowanie. Jednak należy pamiętać, że przezwyciężenie tego może pomóc szybko zdiagnozować stan w jakim się znajdują oraz zapobiec pogłębianiu się choroby.

Jakie są rodzaje hemoroidów?

Zewnętrzne hemoroidy są rozszerzonymi żyłami przykrytymi skórą w pobliżu otworu odbytu. Mogą one być odczuwalne jako guzy lub grudki w pobliżu odbytu i stają się bolesne, gdy są napuchnięte krwią.
Wewnętrzne hemoroidy są rozszerzonymi żyłami, które tworzą się wewnątrz odbytu i powyżej otworu odbytu. Jednak w niektórych sytuacjach mogą one powiększyć się i wystawać z odbytu.

Jakie są objawy hemoroidów?

Zewnętrzne hemoroidy mogą być obecne i nie powodować żadnych objawów. Kiedy pojawiają się objawy, najczęściej występują ból lub swędzenie; często mogą być odczuwalne jako wybrzuszenie skóry w pobliżu otworu odbytu.

Hemoroidy wewnętrzne mogą być obecne i też nie powodować żadnych objawów. Kiedy wywołują objawy, najczęstsze to bezbolesne krwawienia z odbytu, które zwykle są w kolorze jaskrawoczerwonej krwi. Inne objawy to swędzenie oraz ból.

Jak powstają hemoroidy?

Hemoroidy mogą rozwinąć się w wyniku wielokrotnego wysiłku podczas wypróżniania, czasami w wyniku długotrwałego zaparcia lub biegunki. Typowe inne przykłady, kiedy mogą wystąpić to ciąża i podnoszenie dużych ciężarów. Oprócz ciężkiego podnoszenia, hemoroidy mogą również rozwijać się u mężczyzn w wyniku niezdrowego jedzenia. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju hemoroidów. W przeciwieństwie do zdrowego jedzenia, te produkty mają niską zawartość błonnika, co sprawia, że jest się bardziej podatnym na zaparcia.

W jaki sposób diagnozuje się hemoroidy?

Hemoroidy są podejrzane, gdy wytwarzają charakterystyczne objawy wymienione powyżej. Zewnętrzne hemoroidy mogą czasami być widoczne podczas oględzin odbytu, lekarz wkłada palec w rękawiczce do odbytnicy. Wewnętrzne hemoroidy mogą być zidentyfikowane na takim badaniu, jeżeli wystają. Mogą też zostać wykryte podczas kontroli za pomocą elastycznej rurki ze światłem i kamerą, która jest wprowadzona, aby lekarz mógł zobaczyć wnętrze kanału odbytu. Ewentualnie lekarz może włożyć mały plastikowy wziernik do badania odbytnicy. Wziernik nazywany jest anoskopem, a elastyczna rurka to sigmoidoskop.

W jaki sposób leczy się hemoroidy?

Większość hemoroidów ustępuje spontanicznie lub za pomocą prostych środków. Środki te obejmują unikanie wysiłku i leczenie twardych stolców lub zaparć przy zwiększonej ilości płynów, dodanie zwiększonej ilości błonnika do swojej diety. Zamoczenie dotkniętego obszaru w gorącej kąpieli również jest bardzo skuteczne. Istnieją kremy i czopki, które mogą zmniejszyć objawy swędzenia i bólu. Jeśli nie są skuteczne, lekarz może przepisać krem steroidowy lub czopek do stosowania przez 1-2 tygodnie. Niektórzy uważają, że czyszczenie okolicy odbytu wilgotnym ręcznikiem przynosi ulgę. Ważne jest, aby pamiętać, że hemoroidy często powracają.
W niektórych przypadkach hemoroidy, które nie ustępują ani nie krwawią, wymagają innego typu leczenia. Obejmuje ono:

Podwiązki gumowe – małe gumki umieszcza się wokół hemoroidów, często w gabinecie lekarskim. Spowoduje to, że hemoroidy wypadają w ciągu kilku dni i tworzą niewielki wrzód, w którym znajdował się hemoroid. Jest to na ogół zabieg bezbolesny i niewielki dyskomfort ustępuje po 24 godzinach. Stosowanie leków przeciwbólowych pomaga po zabiegu.

Koagulacja w podczerwieni – do odbytnicy wprowadza się małą sondę i stosuje się ciepło, aby zniszczyć hemoroidy. W większości przypadków to bezbolesny zabieg.

Skleroterapia – substancję chemiczną wstrzykuje się bezpośrednio do hemoroidów w celu zniszczenia tkanki hemoroidalnej.

Operacja – usunięcie rozszerzonych, rozciągniętych żył. Jest to wykonywane przez chirurga w sali operacyjnej.

Inna popularna choroba odbytu tuż po hemoroidach to szczelina odbytu.

Co to jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu to pęknięcie błony śluzowej na końcu odbytu.

Jakie są objawy szczeliny odbytu?

Szczelina odbytu zwykle powoduje ból, szczególnie w przypadku wypróżnienia. Czasami występuje również krwawienie.

Jak diagnozowana jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu może być widziana przez lekarza na podstawowym badaniu. Jeśli szczelina zostanie dotknięta, zwykle będzie to bolesne. Czasami używa się anoskopu, aby zajrzeć do kanału odbytu i zobaczyć, jak daleko rozciąga się pęknięcie.

Czy można zapobiegać pęknięciom odbytu?

Szczeliny odbytu często wynikają z ciężkich ruchów jelit, utrzymanie stolca miękkiego przy pomocy suplementów z błonnikiem może zapobiec ich występowaniu.

Jak leczy się szczeliny odbytu?

Większość pęknięć odbytu samoistnie się zagoi w ciągu kilku tygodni, jeśli stolce są miękkie i obszar ten nie ulega wielokrotnemu ponownemu uszkodzeniu. Inne sposoby mogą obejmować kąpiele, które załagodzą dotknięty obszar, lecznicze kremy i czopki w celu łagodzenia bólu i stanu zapalnego. Sporadycznie można zastosować maści na bazie nitrogliceryny w tym obszarze Czasami pomocne może być wstrzyknięcie botoksu. Operacja może być konieczna, jeśli objawy utrzymują się bardzo długo. Operacja polega na częściowym przecięciu mięśnia, który reguluje przejście stolca z odbytnicy. Cięcie tego mięśnia zmniejsza ucisk na skórze w pobliżu szczeliny i pozwala na wygojenie szczeliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here