Ciąża to czas nadziei i oczekiwania. A także niepewności i obaw. Jaki będzie dalszy rozwój wypadków? Tego właściwie nie wie nikt. Sytuacja jest tak dynamiczna, jak pogoda w marcu, kiedy nad kraj nadciągają ciężkie od deszczu chmury. Burze wiszą w powietrzu i nie wiadomo kiedy i gdzie rozpęta się kryzys.
Tak właśnie wygląda wnętrze organizmu przyszłej matki. Reakcja została rozpoczęta. Dwa miniaturowe pojemniki biologiczne z zestawem genów połączyły się, by dać nowe życie. Geny przetasowały się i zaczął się proces namnażania komórek. Tworzący się zarodek wymaga właściwego otoczenia. Zmienia się wszystko wokół. Chemii wewnątrz ciała kobiety reaguje na kolejne zmiany i sama jest też ich inicjatorką.
Wydzielina z pochwy w ciąży zmienia swój skład radykalnie. Zmienia skład i konsystencje. Kolejne plemniki nie mają w niej szans. Natura sprytnie pomyślała o wszystkim.
Mały człowiek ma urządzone mieszkanie na najbliższe dziewięć miesięcy, a nawet bywa, że nieco dłużej. Domek jak schronienie ślimaka rośnie wraz z nim. Dla jego wygody staje coraz bardziej przestronny i wypełniony ciepłą kąpielą.
Dni mijają i nic się nie dzieje. Życie maleństwa toczy się sielankowo. Troskliwa matka dba o swoje potomstwo poczęte w łonie i zapewnia mu wszystko, co najlepsze.
Świadomość kobiety nakierowana na potrzeby dziecka wzmaga się i wyostrza. Instynktownie wie, na co może sobie pozwolić, a z czego zrezygnować.
Wróćmy jednak do spraw ważnych i zasadniczych. w jaki sposób zmienia się wydzielina w pochwie podczas ciąży i jak to wpływa na matkę i dziecko.
Kobiety zauważają różnice ze stanem sprzed ciąży. Zasadnicza różnica jest ilość wydzieliny. Niestety z powodu jej obfitości panie muszą na co dzień korzystać z wkładek, które zapobiegają moczeniu i plamieniu bielizny. Takie wkładki są dostępne ogólnie w sieci handlowej. Wielu producentów stara się by te dni, były naznaczone komfortem i niczego nie brakowało przyszłej rodzicielce.
Obfitość wydzieliny z pochwy nierzadko zaskakuje nawet kobiety, dla których obecna ciąża nie jest pierwszym epizodem rozrodczym w ich życiu.
Nie należy się tym kłopotać. Choć mogą przyjść do głowy różne obawy. Na przykład można powziąć podejrzenia o możliwości zakażenia narządów płciowych. Mogłoby to być niebezpieczne dla matki i dziecka. Jednak obfita wydzielina najczęściej nie jest powodem infekcji, a normalnej pracy organizmu kobiety, który przestawia się na inny tryb pracy.
Tak więc upławy są normalnym zjawiskiem w tym stanie. Ciąża ma swoje wymogi. I jest to w zupełności stan normalnej stabilności. Zmiany w gospodarce hormonalnej dają o sobie znać. Koktajl wpływających krzyżowo związków chemicznych daje czasem działania uboczne. Kobiety mają w tym czasie rozchwiane nastroje. Mogą też, co jest całkiem zrozumiałe miewać huśtawki nastrojów. Wpadać nagle w euforię i podniecenie, by za chwilę spaść jak w przepaść w czeluść rozpaczy, która wydaje się nie mieć dna.
Dużą ilość wciąż napływającej wydzieliny zabezpiecza tworzący się płód. Wraz z jej strumieniem, który ma ustalony kierunek, wydostają się wszystkie zanieczyszczenia mogące zagrozić maleństwu. Wydzieliny z pochwy podczas ciąży są jak bariera ochronna nie tylko dla pojawiających się tam od czasu do czasu plemników. Zanieczyszczenia mechaniczne także są eliminowane.
Warto zadbać o wszystko i być skrupulatnym. Ważna jest obserwacja własnego ciała. Kobiety powinny prowadzić wnikliwa obserwacje wydzieliny wydostającej się z pochwy każdego dnia, a nawet prowadzić zapiski. Łatwiej wtedy wychwycić wszelkie odstępstwa od normy.
Kolor wydzieliny powinien być mlecznobiały. Po wyschnięciu na bieliźnie lub w kładce higienicznej może nabierać lekko żółtego zabarwienia. Powinny być też bezwonne. Każde inne odczucie zapachowe powinno zaniepokoić kobietę i sprowokować do odwiedzenia lekarza. Konsystencja wydzieliny tez sprzyja usuwaniu jej na zewnątrz. Jest dość rzadka, a nawet można określić ja jako wodnistą. Zabarwienie może się lekko wahać i osiągać nieznaczna rozpiętość od przejrzysto-białego, przez perłowa biel, écru oraz lekko słomkowo żółty kolor.
W takim wypadku kiedy nie nasilają się niepokojące objawy, nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych działań prewencyjnych. Trzeba do tego przywyknąć i dbać o codzienną higienę. Stosować najlepsze z możliwych wkładki cieszyć się zdrowiem. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wkładek zawierających jak najmniej materiałów syntetycznych. Naturalne włókna są najlepsze. Dają możliwość wentylacji. Są to tak zwane wkładki oddychające. Niedopuszczalne jest stosowanie dodatkowych uszczelnień w formie folii okrywającej podkład. Jakość bielizny jest także bardzo ważną. Pełne i oczywiście bawełniane majtki są najlepsze dla kobiety w tym czasie.
Co jednak robić, kiedy wydzielina z pochwy zacznie zmieniać kolor?
Należy przeciąż pamiętać, że to normalne. Wydzielina może zmienić kolor. Niestety często bywa z mlecznobiałej barwy robi się naprawdę tęczowo. Zmiany zabarwienia upławów mogą być pierwszym sygnałem świadczącym o nadciągającym zapaleniu. Jeśli wydzielina zaczyna robić się szara, zielonkawa lub zmienia kolor na zdecydowanie żółty trzeba podjąć działania wyprzedzające. Naprawdę niepokojącym objawem może być pokazanie się krwi w wydzielinie. Może się to objawić na początku lekko różowym zabarwieniem.
Jak się wtedy zachować. Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Nie służy to przyszłej matce, która dziś. Jest narażona na skutki stresu. Nie pomaga to tak samo dziecku. Wyważone decyzje są zawsze najlepsze.
Pierwszą ocenę należy przeprowadzić pod kątem słuszności oceny źródła substancji, którą bierze się za wydzielinę. Może się okazać, że płyn na wkładce nie jest wydzieliną pochwową. W okresie ciąży mogą się przydarzyć chwile słabości zwieraczy. Chwilowe nietrzymanie moczu to coś, co często dotyka kobiety w ciąży. Tak więc na wkładce higienicznej może znajdować się mocz, który ma silne zabarwienie powodu diety lub przyjmowanych leków. Mocz jest stosunkowo łatwym do rozpoznania płynem i już sprawa jest załatwiona, bo tym akurat nie należy się przejmować. Po prostu tak zdarza się i wizyta u lekarza nie jest wymagana.
W każdym innym przypadku należy skontaktować się z ginekologiem.