Ciąża to trudny okres wyczekiwania

Jeżeli dopiero zaczynamy pracę nad sylwetką i kondycją i ćwiczymy od niedawna, na pewno zastanawiamy się, jak pracować na początku oraz jakie ćwiczenia wybrać, aby uzyskać jak najlepsze wyniki naszego treningu. Prawdą jest, iż osoby początkujące zwykle są bardzo mocno zmotywowane, dlatego też wyobrażają sobie, że będą ćwiczyć od samego początku bardzo intensywnie i przyniesie to dobre rezultaty, co niestety zazwyczaj nie jest prawdą. Oczywiście motywacja jest bardzo istotną kwestią, gdyż to właśnie ona napędza nas do działania. Bez niej nie może udać się nie tylko w kwestii ćwiczeń, ale także generalnie, w życiu. Najważniejsze jest jednak to, aby motywacja nas nie opuszczała wraz z czasem spędzanym na siłowni. Należy uważać, aby nie popełniać typowych błędów treningowych. Właśnie w przypadku osób początkujących można zaobserwować je najczęściej, często nawet w pełnym komplecie. Ćwiczący jest wówczas wyjątkowo zmotywowany, co prowadzi do zbyt intensywnych treningów od samego początku. Lepiej na początku mniej, ale regularnie, niż zacząć z ogromnym pędem i skończyć bardzo szybko z kontuzją.

Najlepiej już od samego początku zadbać o dobry plan treningowy, który pozwoli nam odpowiednio wykorzystać naszą motywację oraz zapewnić sobie efekty naszych ćwiczeń oraz diety. Trening powinien być przede wszystkim dostosowany do naszego poziomu zaawansowania – nie należy ćwiczyć ani za długo, ani za mocno, ani również zbyt często, jeżeli dopiero zaczynamy. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Podobne postępowanie nie zaprowadzi nas do celu, jakim są efekty treningu w postaci wyrzeźbionej, zadbanej sylwetki, a może jedynie doprowadzić do kontuzji i wykluczyć nas z treningu nawet na długi czas.

Osoby, które zaczynają chcą zwykle bardzo szybko widzieć rezultaty swoich trudów na siłowni. Jednakże tak naprawdę największym pierwszym sukcesem, jaki możemy osiągnąć, jest zrozumienie siebie i swojego ciała, a także faktu, iż pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Jeżeli ćwiczenia będą dopasowane do naszego poziomu zaawansowania, będziemy ćwiczyć odpowiednio często i intensywnie na pewno postępy będą optymalne i osiągnięte w bezpieczny dla nas sposób.

Jeżeli zastanawiamy się, dlaczego nie powinno się ćwiczyć zbyt intensywnie, należy wiedzieć, iż jest to związane z naszymi ścięgnami, stawami oraz więzadłami. Mięśnie bowiem bardzo szybko mogą przyzwyczaić się do wysiłku i ich siła może zwiększać się szybko. Co innego w przypadku wyżej wspomnianych ścięgien, stawów oraz więzadeł, których przeciążaniu zbyt intensywnym treningiem prowadzi tylko i wyłącznie do kontuzji bądź też urazu. W najlepszym wypadku do zatrzymania się ich rozwoju po niedługim okresie intensywnych ćwiczeń. Jest to związane z ich metabolizmem, który jest znacznie wolniejszy niż w przypadku mięśni. Stawy, więzadła oraz ścięgna potrzebują przynajmniej pół roku, aby się wzmocnić i być przygotowanym do intensywniejszego wysiłku.

Warto przygotować się na to, że w zasadzie pierwszy rok treningów, oczywiście o ile są dobrze prowadzone i regularne to czas na podstawy – podstawowe ćwiczenia i wcielanie w życie wiedzy na poziomie podstawowym. Jest to pewnego rodzaju przygotowanie, rozruch, czas na naukę i przyswojenie techniki nowych dla nas ćwiczeń. W tym czasie warto skupić się na poznawaniu własnego umysłu oraz ciała, a także uczenie się czucia mięśniowego. Należy obserwować reakcję swojego organizmu nie tylko na trening, obciążenie, ale także na dietę, która musi być wprowadzona, jeżeli zależy nam na efektach i zmianie nawyków, nie tylko w kwestii ruchu i treningów, ale także odżywiania.

Jeżeli zastanawiamy się więc, jak często ćwiczyć na siłowni przez ten okres wstępny, warto postawić raczej na przemyślenie nie tego, ile razy będziemy na siłowni w tygodniu, tylko bardziej co i jak będziemy tam robić. Przecież istnieje mnóstwo różnych ćwiczeń i tak samo różnych partii mięśniowych, można ćwiczyć zarówno z obciążeniem jak i bez, ćwiczyć siłowo lub budować kondycję. Wiele zależy od nas oraz od wiedzy, jaką uda nam się zgromadzić jeszcze przed rozpoczęciem treningów, lub wraz z nimi. Warto nie tylko sięgnąć po odpowiednią lekturę, ale także poszukać dobrego trenera personalnego, który powie nam, jak zacząć.

Pierwszym, o czym zawsze należy pamiętać to o tym, aby się z niczym nie spieszyć, a cierpliwość do klucz do sukcesu. Jeżeli będziemy cierpliwi, prędzej czy później uda nam się zdobyć wiedzę, poznać technikę i nauczyć nasze ciało pracować. Za tym przyjdą także efekty.

Należy pamiętać również o rozciąganiu ciała po treningach, a także o ćwiczeniach wyciszających i rozluźniających ciało. Dzięki nim nasz organizm powoli i stopniowo przechodzi w stan spoczynku. Bez tej fazy treningu narażamy organizm na szok związany z nagłym przejściem od bardzo mocnych ćwiczeń do zupełnego zatrzymania. Może to być przyczyną nawet nagłego omdlenia, zasłabnięcia czy też zatoru żylnego. Warto pamiętać również o tym, iż rozciąganie zmniejsza ryzyko powstawania zakwasów oraz zmniejsza ból występujący czasami po treningu.

Co więcej, nigdy nie należy zapominać o regeneracji, gdyż jest to również bardzo istotna część całego treningu, często niedoceniana. Odpoczynek między treningami jest niezbędny dla zachowania równowagi w organizmie. Jeżeli nie przeznaczymy odpowiedniego czasu na regenerację mięśni, nie uda nam się zbudować siły ani kondycji, osiągniemy jedynie stan przemęczenia. Jeżeli zależy nam na zbudowaniu sylwetki powinniśmy przeplatać wysiłek z wypoczynkiem, co zapewnia nam bezpieczeństwo i zachowanie dobrego stanu zdrowia, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Dzięki regeneracji unikniemy przetrenowania, czyli stanu, gdy odczuwamy stałe zmęczenie, a także brak energii i ból różnych partii mięśniowych. W takim stanie nasze wyniki sportowe i tak nie mogłyby być dobre, ponieważ nasze ciało i umysł nie byłyby zdolne do podołania postawionym przed nimi zadaniom. Z tego względu odpoczynek jest konieczny. Co więcej, dobrze rozplanowana regeneracja to oczywiście sposób na odzyskanie sił, a także motywacji, jeżeli zaczyna nam jej brakować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here