Jak szybko zauważymy efekty chodzenia na siłownię.

Organizm człowieka skrywa wiele tajemnic. I mimo zaawansowanych badań naukowych nadal istnieją nieodkryte tajemnice dotyczące ludzkiego ciała. Przykładem może być mózgu człowieka, czy tkanki nerwowe. Tkanka nerwowa podobnie, jak mózg, choć skrywa niejedną tajemnicę, lecz wiadomo, że podlega regeneracji. I dlatego w przypadku uszkodzenia jej podejmowana jest rehabilitacja neurologiczna. Powodów do rehabilitacji ludzkiego organizmu jest wiele. Są nimi różne choroby wpływające na ograniczenie lub wprost zabierające sprawność ruchową. Jak również schorzenia narządów ruchu. A także pozostałości po udarze mózgu. Lub jako skutki nieszczęśliwych wypadków. I w każdym przypadku potrzebna jest rehabilitacja. Ponieważ ograniczenie ruchu w znacznym stopniu spowalnia człowieka i sprawia, że jest on niepełnosprawny. A wówczas musi korzystać z pomocy innych osób, czego każdy chory chciałby uniknąć.
Rehabilitacja tkanek układu nerwowego prawie w każdym przypadku przynosi znaczną poprawę lub nawet całkowity powrót do zdrowia. Na czym więc ona polega ? Kilkadziesiąt lat temu uszkodzenie tkanek układu nerwowego zwiastowało kalectwo do końca życia. Gdyż nieznane były takie techniki rehabilitacyjne, jakie znane są obecnie. I choć już wtedy starano się, w jakim stopniu rehabilitować tkanki nerwowe, lecz rehabilitacja neurologiczna była jeszcze w powijakach. Trzeba było dziesięcioleci, a nawet wieków, by doszło do wynalezienia wielu skutecznych narzędzi przyśpieszających regeneracje tkanki nerwowej. I pozwolenie człowiekowi mieć nadzieje na powrót do normalnego życia.
Tkankę nerwową można skutecznie rehabilitować między innymi dzięki temu, że odznacza się ona dużą elastycznością. Oraz dlatego, że potrafi się dobrze regenerować wytwarzając nowe połączenia. Poprzez działanie czynników zewnętrzne dochodzi do zmiany czynności niektórych ośrodków w ciele człowieka, co powoduje poprawę stanu pacjenta. Każdy przypadek rehabilitacji neurologicznej jest inny. I w każdym przypadku wdrażane są różne metody rehabilitacyjne. Lecz jedna rzecz łączy wszystkie przypadki. A mianowicie zadanie, które stoi przed rehabilitacją. Niezależnie od choroby i upośledzenia w każdym przypadku chodzi o uaktywnienie pacjenta. I doprowadzenie go do takiego stanu, aby mógł sam funkcjonować.
Co wpływa na skuteczną rehabilitację ? Powodzenie rehabilitacji nie zależy od jednej rzeczy, lecz zależy od kilku czynników, z których każdy jest ważny. Przede wszystkim decyduje czas rozpoczęcia rehabilitacji. Im wcześniej, tym lepsze rokowania na powrót do normalnego funkcjonowania. Następną ważną rzeczą jest wiek pacjenta. On również jest istotny, lecz nie zawsze decydujący o efektach rehabilitacji. Gdyż jeszcze ważniejsze jest to, jaki jest ogólny stan chorego. Bo może być tak, że staruszek jest w lepszej kondycji zdrowotnej, niż ktoś będący w średnim wieku. Bardzo ważna jest też determinacja pacjenta i chęć współpracy z rehabilitantem. Wiara w wyzdrowienie pozwala na szybszą i skuteczniejszą rehabilitację. Taki pacjent przykłada się do zadania i poprzez pozytywne nastawienie szybciej dochodzi do zdrowia. Natomiast osoba z pesymistycznym nastawienie dochodzi do zdrowia znacznie wolniej. A bywa, że w ogóle nie dochodzi, gdyż wskutek załamania i niedowierzania w wyzdrowienie nie współpracuje ze specjalistą, albo nawet zaprzestaje rehabilitacji.
Rehabilitacja neurologiczna nie jest działaniem przypadkowym. Metody rehabilitacji zależą od rodzaju schorzenia. Lecz jest ściśle zaplanowanym działaniem. I obejmuje szereg najbardziej skutecznych metod, których zadaniem jest poprawić funkcje tkanek układu nerwowego danego pacjenta. I tak rehabilituje się ludzi po udarach mózgu, chorych na chorobę Heinego-Medina, stwardnienie rozsiane, posiadających porażenie nerwu twarzowego, cierpiących na zwyrodnienia stawów kolanowych i biodrowych, osoby z wadami i urazami kręgosłupa. Jak i w wielu jeszcze innych przypadkach, jak na przykład, gdy dokucza rwa kulszowa.
W przypadku udaru mózgu, czy w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgosłupa po ustabilizowaniu złamania rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszej dobie. Ćwiczenia przeprowadzane są na łóżku chorego i polegają w pierwszej kolejności na sadzaniu chorego i pionowaniu. Rehabilitacja w szpitalu prowadzona jest jednocześnie z leczeniem farmakologicznym. Szpitalna rehabilitacja obejmuje nie tylko narządy ruchu, lecz także jeżeli zachodzi potrzeba rehabilitację logopedyczną. Wszelkie metody rehabilitacyjne są zawsze ściśle dopasowane do potrzeb pacjenta. Lecz pobyt w szpitalu nie trwa długo i nie zawsze kompleksowa opieka zdoła w tym czasie przywrócić chorego do pełni zdrowia. Dlatego po wyjściu ze szpitala trzeba nadal rehabilitować swoje ciało. Dalszy ciąg rehabilitacji można kontynuować w placówkach szpitalnych zajmujących się wyłącznie rehabilitacją. Lub korzystać z usług rehabilitanta w placówkach miejscowych. Albo nawet w domu, co często się zdarza, gdy pacjenta nie można codziennie przywozić na rehabilitację do placówki.
Okazuje się, że ćwiczenia gimnastyczne są zbawienne nie tylko w przypadku dbałości o sprawność naszego ciała, czy smukłą sylwetkę. Lecz także wtedy, gdy trzeba rehabilitować nasze kości, czy tkanki nerwowe.
Uszkodzenie tkanek układu nerwowego jest częstym przypadkiem i nie jest jednorodną grupą schorzeń. Ponieważ dochodzi do nich w wyniku nagłych chorób, ale też w wyniku przewlekłych i postępujących chorób. Jak i w wyniku wypadków losowych. W każdym przypadku rehabilitacja będzie przebiegała inaczej. Gdyż będzie obejmowała inne metody rehabilitacyjne i inne grupy ćwiczeń. W każdym jednak przypadku zadaniem jej będzie ograniczenie skutków choroby i sprawienie, aby pacjent był jak najbardziej samodzielny.
Zapewnienie pacjentowi odpowiedniej kompleksowej rehabilitacji jest podstawowym działaniem rehabilitantów. Specjalistów w tej dziedzinie często nazywamy również fizjoterapeutami. Są to dwa bardzo podobne do siebie określenia. Z tym, że rehabilitant skupia się ma działaniach ruchowych. A fizjoterapeuta stara się dostarczyć pacjentowi odpowiednich bodźców, których celem jest wywołanie właściwych reakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here