Jak odbywa się rehabilitacja kręgosłupa szyjnego.

Ludzkie ciało jest czymś bardzo skomplikowanym i odróżnić w nim można wiele różnorodnych struktur, elementów, układów, narządów i tym podobnych. Przekonał się o tym każdy, kto miał możliwość na własne oczy obejrzeć takie ciało, a więc także wszystko, co można zobaczyć, zaglądając do środka, to znaczy po jego rozcięciu, które mogło być wykonane w bardzo różnorodnych celach. To o czym w tej chwili mówię, jest kojarzone przede wszystkim z sekcjami zwłok, jednak nie zawsze okoliczności, w których można oglądać wnętrze człowieka, są aż tak bardzo drastyczne. Pamiętajmy o tym, że również lekarze czasami muszą na salach operacyjnych rozcinać człowieka i wtedy również widać co dokładnie jest w jego wnętrzu. Wiadomo, że nie każdy może przebywać na bloku operacyjnym. Zdarza się, jednak że nawet studenci innych kierunków niż medycyna mają tam zajęcia. Inny personel medyczny może mieć także możliwość obejrzenie takiej operacji oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności i tylko zza odpowiedniej śluzy, która odgradza ich od pacjenta.
Przejdźmy jednak do tematyki bezpośrednio związanej z człowiekiem i jego wspaniale funkcjonującym ciałem. We wstępie chodziło mi bowiem przede wszystkim o to by każdy, kto czyta ten tekst, pod wpływem prezentowanych sytuacji przynajmniej spróbował wyobrazić sobie, jak to wszystko może wyglądać. Tylko dzięki wyobraźni możemy zrozumieć, jak bardzo niezwykłymi stworzeniami jesteśmy. Wyobraźnia to jednak może być za mało. Postaram się wobec tego użyć możliwie jak najprostszych porównań, aby pokazać różne wspaniałości naszego organizmu. Nasze ciało stanowi całość i żaden z jego pojedynczych elementów nie może żyć samodzielnie, dlatego pierwszym przechodzącym mi do głowy porównaniem jest ogromne miasto takie jak na przykład Nowy Jork albo Meksyk. Dlaczego wybrałem coś tak pozornie dziwnego i niezwiązanego z tematem? Postaram się swój wybór w sposób logiczny uzasadnić. Każdego dnia zjadamy przynajmniej kilka różnorodnych posiłków, a to, co pochłoniemy, zostaje przez nasz układ trawienny rozłożone do postaci możliwie jak najprostszej i mówiąc kolokwialnie, przerobione na energię, która nas napędza w taki sam sposób jak różnego rodzaju paliwa, które napędzają samochody i inne silniki. Do tych wielkich miast codziennie dostarczane są ogromne ilości surowców i innych materiałów, które trafiają tam dzięki samochodom ciężarowym czy innym rodzajem komunikacji przede wszystkim po to, aby ludzie mogli je tam przetworzyć na coś, co jest potrzebne z różnych względów. Przy takich procesach produkcyjnych powstaje zawsze sporo odpadów i innych śmieci, których miasto stara się pozbywać. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, czy z nami przypadkiem nie jest tak samo? Przecież przynajmniej kilka razy dziennie w łazience oddajemy pod różnymi postaciami resztki tego, co zjedliśmy i wypiliśmy. Z tym że łazienką dla takich miast są przede wszystkim wysypiska śmieci. Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że człowiek posiada mnóstwo żył i tętnic, które razem z sercem tworzą układ krwionośny. Dla miasta odpowiednikiem ludzkiego układu krwionośnego są wszystkie znajdujące się w nim drogi i inne szlaki komunikacyjne, które pozwalają na transport różnych rzeczy i poruszanie się po mieście. Do tej kategorii można zaliczyć wobec tego nawet szlaki powietrzne, którymi latają samoloty i inne tego typu maszyny. Bez tych tras miasto nie mogłoby funkcjonować tak samo, jak człowiek nie mógłby funkcjonować bez swojego układu krwionośnego, ponieważ komórki naszego ciała umarłyby bardzo szybko bez odpowiednich dostaw tlenu i pożywienia.
Jeżeli ktoś czuję się już zaskoczony ilością podobieństw, to będzie czuł się zszokowany jeszcze bardziej, bo to wcale nie jest ich koniec, ponieważ nasze problemy ze zdrowiem często także są podobne do tych, które ma miasto. Nie jestem w stanie oczywiście porównywać tu wszystkich występujących u człowieka zaburzeń i chorób, ponieważ jest ich zbyt wiele. Skupię się zatem na jednej konkretnej grupie i będą to zaburzenia krążenia, czyli takie, które występują w obrębie omówionego już wcześniej układu krwionośnego. Wypadki i różne sytuacje, które hamują częściowo a czasami nawet w pełni ruch, unieruchamiają samochody znajdujące się na pewnym obszarze miasta i zdarza się bardzo często, a ich powody mogą być bardzo różne. Jako przyczyny takich kłopotów można wskazać na przykład brak ostrożności kierowców albo warunki i sytuacje, które są od nich zupełnie niezależne. W przypadku człowieka takiej sytuacje na szczęście nie są aż tak częste, jak w tych metropoliach, ale niestety się zdarzają. Jedno z takich schorzeń polega na tym, że pewien odcinek żyły lub tętnicy nie jest zaopatrywany w krew, ponieważ coś uniemożliwia jej dalszą drogę, czyli pojawił się tak zwany zator. Najgorzej jest jednak wtedy, gdy problem ten wydarzy się w sercu, bo wtedy mamy do czynienia z zawałem, a na nasze nieszczęście komórki serca bardzo źle znoszą takie niedogodności i błyskawicznie umierają. Zaburzenia nie zawsze muszą być aż tak paskudne, bo mogą polegać też na tym, że krew płynie zbyt szybko lub zbyt wolno, ale to na szczęście można leczyć na przykład dzięki tabletkom i innym farmaceutyką. Wróćmy jednak do naszych porównań, bo nawet sposoby radzenia sobie z takimi problemami są w pewien sposób zbliżone. Kiedy zdarzy się wypadek, policja stara się rozładować sytuację i powstający w szybkim tempie korek dzięki wyznaczeniu objazdu. Lekarze również, gdy uznają to za słuszne i możliwe do zrobienia mogą stworzyć obejście odcinka, który jest zapchany i który nie nadaje się do tego, by płynęła przez niego krew, przywracając w ten sposób sytuację do stanu pierwotnego. Takie leczenie dostatecznie szybko i dobrze wykonane sprawia, że pacjent nie odczuje na sobie aż tak mocno negatywnych skutków tego, że przebył zawał. W przypadku wszystkich innych zaburzeń lekarze podobnie starają się łagodzić wszystkie ich negatywne skutki tak, aby pacjent mógł żyć możliwie, jak najbardziej normalnie, bo to jest przecież właśnie jedno z podstawowych zadań medycyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here