Sporo kobiet uważa poród za niezwykle bogate w emocje doświadczenie. Wspominamy go nawet po wielu latach w z dużym zapałam. Nie ma w tym nic dziwnego. Wydanie maluch na świat jest cudem, w którym mamy swój duży udział i jest to niezwykłe.
Zapłodnienie to proces pełen zagadek. Nawet naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić na przykład tego w jaki sposób dzieli się komórka jajowa, jeśli chodzi o rozwój w łonie bliźniaków. Przychodzi taki moment, że dzieli się ona na dwie części. Jest tak w przypadku bliźniąt jednojajowych. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale zdarza się tak raz na 350 ciąż. Tak wskazują statystyki. Bliźniaki dwujajowe to proces, który łatwiej można wytłumaczyć ponieważ ma to związek z genetyką i można przewidzieć, kto w rodzinie będzie posiadał bliźnięta.
Kiedy zaczyna rosnąć brzuch, przyszłe mamy czują podekscytowanie, kupują ubranka i przygotowują wszystko, co potrzebne dla malucha, żeby dobrze się czuł. Istotnym elementem zakupów jest wybór odpowiedniego wózka, którym wygodnie będzie się nam jeździło. powinien on być w miarę lekki, ale też solidnie wykonany. Warto brać pod uwagę nie tylko jego cenę i wygląd, ale też trwałość i jakość zastosowanych materiałów. Może nie być to łatwe. Zwykle chcemy po prostu kupić produkt najlepszy, dlatego nie oszczędzamy, ale nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Dobre wózki można kupić na portalach ogłoszeniowych, Używany może być kilkakrotnie tańszy niż nowy. Warto szukać firm, które wiodą prym pod względem jakości na rynku. Nowe modele mogą kosztować kilka tysięcy, używane, kupimy za kilkaset złotych.
Przygotowania warto zacząć w odpowiednim momencie i nie zostawiać ich na ostatnią chwilę. Kiedy czujemy objawy porodu, jest zdecydowanie za późno. Niektóre kobiety przez całą ciążę są bardzo aktywne, poruszają się sprawnie i gdyby nie lekko wystający brzuszek, ciężko byłoby zauważyć, że spodziewają się dziecka. Niektóre ciąże są tak niewielkie, że ciężko je dostrzec pod obszerną bluzką.
Mały brzuch podczas ciąży ma wiele zalet. Łatwiej nam się schylać i wykonywać różne zajęcia. Nie musimy rezygnować z ciuchów, w których chodziłyśmy do tej pory. Mały brzuch może oznaczać, że dziecko nie jest zbyt duże, więc poród również nie powinien być ciężki. Kolejną zaletą jest fakt, że ciążowy brzuszek wchłonie się szybciej, jeśli nie ma na nim zbyt dużo tłuszczu. Skóra ma bardzo elastyczne właściwości i jest duża szansa, na odzyskanie wyglądu sprzed zajścia w ciążę.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie ma większych komplikacji zwykle nie wiele zmienia się w naszym życiu, podczas ciąży. Konieczność chodzenia na badania i na regularne kontrole, jeszcze nie mąci zbyt bardzo w naszym życiu. Inaczej dzieje się kiedy dziecko pojawia się już na świecie. Poród jest wyjątkowym wydarzeniem, nie tylko dla samej kobiety, ale również dla męża i całej rodziny. Wszyscy bardzo przeżywają pojawienie się na świecie małego człowieka i chcą, żeby był zdrowy i silny.
Kiedy mama z dzieckiem są już w domu, przychodzi czas na prawdziwą szkołę życia. Zdarza się, że bobas jest spokojny, ale najprawdopodobniej pojawią się prędzej czy później jakieś dolegliwości, które będą zakłócały spokój domowy. Maluch może mieć trudności z zasypianiem, których przyczynę warto znaleźć. Może być to bardzo dokuczliwe, ponieważ wszyscy domownicy chcą się wyspać, a mama kolejnego dnia musi funkcjonować.
Dziecko może być niespokojne z wielu powodów. Mogą być one błahe, ale płacz niezwykle donośny. Rzadko zdarzają się sytuację, kiedy powodem płaczu malucha jest coś poważnego. Jest to po prostu jedyny sposób komunikowania się ze światem. Nie potrafi jeszcze powiedzieć, co mu dolega. Może być rozdrażniony faktem, że rodzice nie wiedzą, jak pomóc.
To, jak przebiega poród jest ważne dla mamy i dziecka. Lekarz czasami może dać bardzo wiele wsparcia. Kobieta jest wtedy w silnych emocjach i może mówić rzeczy, których w ogóle nie myśli. Kiedy trafimy na współczującego lekarza, który potrafi okazać empatię, można powiedzieć, że mamy wielkie szczęście.
Objawy zbliżającego się porodu mogą się delikatnie różnić, w zależności od indywidualnych cech kobiety. Zwykle jednak odchodzi gęsty śluz, pojawiają się skurcze, wtedy trzeba być czujnym, im częstsze i bardziej regularne się staję tym bliższy jest czas rozwiązania. Skurcze są największa oznaką porodu, ale mogą zdarzać się już w 7 miesiącu, nazywamy je skurczami przepowiadającymi. Macica po prostu szykuje się do rodzenia i nie ma w tym nic niepokojącego. Warto być uważnym, nasze regularne kontrole u lekarza i powściągliwość fizyczna może nas uchronić przed przedwczesnym porodem.
Po porodzie warto przystawić do piersi dziecko jak najszybciej. Dzięki temu szybko poczuje się ono bezpieczne.
Karmienie jest dobrym sposobem na zachowanie dobrego samopoczucia. Laktacja bardzo pozytywnie wpływa na emocje i psychikę. Czasem może się zdarzyć, że mleka jest niewiele. Nie warto się wtedy zniechęcać i gnać do sklepu po mleko modyfikowane. nie ma ono tak wielu zalet jak naturalny pokarm. Dzięki częstemu przystawianiu malucha do piersi, budujemy z nim niezwykłą więź, a ponad to, laktacja przyspieszy swoje właściwe działanie.
Zdarzają się czasami kryzysy laktacyjne, które polegają na tym, że mleka jest niewiele. Trzeba to przeczekać, im częściej maluch będzie ssał pierś, tym więcej mleka się wyprodukuje. Mama musi pamiętać o tym, żeby dużo pić i jeść posiłki bogate w wartości odżywcze. Pokarm będzie wtedy produkowany bez szkody dla naszego organizmu. Maluch wysysa z nas bowiem nasze zapasy i wszystko, co dobre bierze dla siebie. Tak mówi wiele mam i lekarzy. Niemowlak się rozwija właśnie dzięki pokarmowi z piersi. Czasem jednak nie ma wyjścia i trzeba kupić pokarm w sklepie. Nie warto wtedy się zadręczać, że nie dałyśmy rady mimo ogromnych chęci wykarmić malucha.
Bardzo dużo zależy od podejścia mamy do macierzyństwa. Jest to prawdziwe wyzwanie, które może nas kosztować wiele nerwów, ale daje też mnóstwo satysfakcji. Jeśli sprostamy problemom, jakie będą się pojawiać, na pewno będziemy czuć duże zadowolenie i jest to wielki sukces.