Detoksykacja alkoholowa, zwana również odtruciem, jest bardzo istotnym etapem leczenia uzależnień. Choć nie obejmuje oddziaływań psychoterapeutycznych i nie wpływa na głęboko zakorzenione, destrukcyjne schematy myślenia i odczuwania nałogowca, odgrywa kluczową rolę podczas przygotowań do właściwej terapii w ośrodku. Na czym polega ten proces, jak przebiega i jak długo trwa?
Dlaczego detoksykacja alkoholowa jest konieczna?
Skupiając się na wpływie napojów wyskokowych na psychikę i zachowanie chorego, często zapominamy, że to nie jedyne szkody, jakie są w stanie nam wyrządzić. Alkohol to trucizna, a jego długotrwałe nadużywanie niszczy wątrobę, obniża wydolność układu krążenia, zmniejsza odporność, wywołuje chorobę wrzodową i nieżyt żołądka, prowadzi do stanów zapalnych trzustki, a także zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową. Krótko mówiąc: organizm pijącego alkoholika jest ekstremalnie obciążony i nie funkcjonuje prawidłowo. W związku z tym zanim będziemy mogli przejść do terapii psychologicznej, musimy oczyścić ciało z toksyn. Dopóki pacjent pozostaje pod wpływem destabilizującego działania alkoholu, dopóty nie jest w stanie w pełni skupić się na procesie zdrowienia. Samo trzeźwienie nie może się zaś odbyć z dnia na dzień, jako że choroba również nie rozwija się w ciągu kilku chwil.
Na czym polega detoksykacja alkoholowa?
Detoks polega na samoistnym usunięciu toksyn z systemu. Warto pamiętać, że nagłe odstawienie alkoholu po długotrwałym jego spożywaniu skutkuje objawami syndromu abstynencyjnego, takimi jak wymioty, biegunka, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca, drżenie mięśni, skoki ciśnienia, tiki nerwowe, agresja, drażliwość, zaburzenia snu, stany lękowe, depresja oraz padaczka alkoholowa. W związku z tym w przypadku osób w zaawansowanej fazie choroby warto zastosować profesjonalny detoks w ośrodku leczenia uzależnień. W takiej sytuacji odpowiednio przeszkolony personel medyczny opiekuje się pacjentem, stara się złagodzić przykre symptomy oraz czuwa nad jego bezpieczeństwem. Oprócz tego ważną częścią tego procesu jest uzupełnianie płynów, podawanie elektrolitów, witamin i minerałów. Dzięki temu detoksykacja alkoholowa, choć może być bardzo trudna i nieprzyjemna dla chorego, w rzeczywistości poprawia jego stan i ratuje jego zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie.
Celem detoksykacji alkoholowej nie jest wyleczenie pacjenta z uzależnienia. Nie można liczyć na to, że samo odstawienie substancji psychoaktywnej spowoduje, że chory się od niej „odzwyczai”. Alkoholizm jest złożoną chorobą, która obejmuje wiele różnych mechanizmów wpływających na myślenie, przeżywanie i zachowanie nałogowca. Proces zdrowienia polega więc przede wszystkim na różnych formach psychoterapii, które pozwalają na wniknięcie głęboko w te sfery i zastąpienie nieprawidłowych strategii działania nowymi, konstruktywnymi.
Detoksykacja ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego i poprawę zdrowia osoby uzależnionej. Dzięki temu jest ona bardziej zmotywowana do leczenia oraz ma siłę do pracy nad sobą i swoim zachowaniem.
Zobacz też: Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?
Jak długo trwa detoksykacja alkoholowa?
Czas trwania detoksykacji alkoholowej jest indywidualny i zależy od organizmu chorego. Przyjmuje się jednak, że na odtrucie należy przeznaczyć ok. 5-10 dni. W tym czasie funkcjonowanie ciała pacjenta ulega stabilizacji, tętno, ciśnienie krwi i poziom cukru normują się, przywracana jest równowaga wodno-elektrolitowa, zaś alkohol zostaje całkowicie wydalony. Dzięki temu chory jest w stanie skupić się na tym, co dzieje się w jego psychice. Podczas pobytu w ośrodku leczenia uzależnień ma okazję brać udział w rozmaitych sesjach terapeutycznych: od terapii indywidualnej i grupowej, poprzez psychoedukację, aż po arteterapię, filmoterapię czy zajęcia rekreacyjne (np. wyjścia na basen, zajęcia sportowe). Każde z poszczególnych spotkań służy przygotowaniu pacjenta do nowego życia oraz zachowywania abstynencji pomimo rozmaitych przeszkód. Czas trwania całego procesu zdrowienia może być więc bardzo różny, jednak w każdym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość.