Osteoporoza dotyka osób w podeszłym wieku
fot. Pixabay.com

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, która powoduje ubytek masy oraz osłabienie struktury wewnętrznej kości. To z kolei powoduje większe ryzyko złamań. Na rozwój osteoporozy ma m.in. wpływ odżywianie. Czym więc jest osteoporoza? Jakie są rodzaje tej choroby?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/osteoporoza-definicja-i-rodzaje/

Definicja osteoporozy

Stan chorobowy, w którym dochodzi do zaniku tkanki kostnej, nazywany jest osteoporozą. Kości osób, które się z nią zmagają są wówczas bardzo słabe i ulegają złamaniu nawet pod wpływem niewielkiego urazu, na przykład upadku z własnej wysokości. Najgroźniejsze złamania to złamania kręgów, biodra, szyjki kości udowej, żeber, a także te w pobliżu nadgarstka.

Osteoporoza dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn jednak częściej dotyka kobiet. Gdy na zdjęciu rentgenowskim porównamy zdrową kość z kością objętą osteoporozą zauważymy wyraźny ubytek tkanki kostnej w tej drugiej. Początkowo nie daje żadnych objawów, nie powoduje bólu. Trudna jest więc w tej wstępnej fazie do zdiagnozowania. Dziś jest traktowana jako choroba cywilizacyjna, na którą wpływ mają takie czynniki jak siedzący tryb pracy, dieta uboga w wapń, a bogata w sód, stosowanie środków farmakologicznych oraz używek.

Osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporoza pierwotna związana jest ze starzeniem się organizmu i układu szkieletowego. Najczęściej dotyka osoby po 60 roku życia, w tym szczególnie narażone są na nią kobiety po menopauzie. U osób powyżej 70 roku życia mówimy o osteoporozie starczej. Na przyspieszenie starzenia się układu szkieletowego wpływają:

  • nadmiar używek takich jak alkohol i papierosy;
  • dieta uboga w witaminę D;
  • mała aktywność fizyczna;
  • unikanie słońca.

Osteoporoza wtórna może zostać spowodowana przyjmowaniem niektórych leków lub wystąpieniem chorób takich jak:

  • cukrzyca;
  • nadczynność tarczycy;
  • przedwczesna menopauza.

Poza tym na jej rozwój mają również wpływ problemy związane z układem trawienia. Najczęściej towarzyszą im zaburzenia wchłaniania witamin i minerałów, a także choroby reumatyczne.

Osteoporoza pierwotna jest diagnozowana częściej niż wtórna. Warto jednak pamiętać o tym, że aby jej zapobiec lub odpowiednio wcześnie zdiagnozować należy wykonywać regularne badania w jej kierunku. Dotyczy to zwłaszcza osób po 60 roku życia.

Zobacz też: http://www.prywatnezdrowie.pl/sposoby-leczenia-cukrzycy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here