Biegać można zawsze i wszędzie
fot. Pixabay.com

Bieganie dziś bije rekordy popularności. Ten sport wysiłkowy, który nic nie kosztuje i wymaga jedynie chęci, można zacząć wykonywać choćby od dziś. Dlaczego więc warto biegać? Jakie korzyści płyną z biegania? O czym powinien pamiętać początkujący biegacz?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/dlaczego-warto-biegac/

Bieganie – dlaczego warto i jakie daje korzyści?

Bieganie to taka forma aktywności fizycznej, którą w zasadzie można wykonywać wszędzie, o każdej porze i bez profesjonalnego sprzętu. Potrzebujemy tylko wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia i równie wygodnego stroju. Ewentualnie też dobrej muzyki w słuchawkach – ona również znacząco ułatwia biegowe początki. Tempo biegu dostosowujemy do własnej kondycji. Możemy zacząć od spacerów lub marszobiegów, a nawet nordic walkingu. Możliwości jest wiele, warto więc zmotywować się do biegania. Jeśli są jednak wśród naszych Czytelników osoby nastawione sceptycznie lub takie, które ciągle się w tej kwestii wahają, poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści, jakie daje bieganie.

  1. Znaczne zwiększenie wydolności organizmu – już kilka przebieżek tygodniowo wystarczy, abyśmy dostrzegli różnicę. Nasz organizm nie będzie się tak szybko męczył przy wykonywaniu codziennych czynności, a treningi szybko staną się coraz dłuższe bez odczuwania zmęczenia.
  2. Poprawa pracy układu krążenia i lepsze dotlenienie organizmu – bieganie obniża ciśnienie krwi, co mniej obciąża serce, które również staje się bardziej wydolne.
  3. Polepszenie pamięci i koncentracji – bieganie wycisza umysł, pozwala odreagować stres i trudności, zwiększa nasze zdolności koncentracyjne, pozwala oczyścić myśli.
  4. Poprawa samooceny i stanu psychicznego – gdy decydujemy, że będziemy biegać i z czasem ta forma aktywności wciąga nas tak bardzo, że już nie wyobrażamy sobie bez niej życia, stajemy się nie tylko zdrowsi fizycznie. Poprawia się również nasza samoocena, zaczynamy bardziej wierzyć we własne możliwości, zyskuje nasze poczucie własnej wartości. Bieganie również jest odpowiedzialne za powstawanie nowych połączeń nerwowych w mózgu oraz wspomaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.

O czym powinien pamiętać początkujący biegacz?

Zacznijmy może od motywacji. To ona jest najbardziej potrzebna, aby włożyć buty do biegania, wygodny dres i ruszyć w trasę. Najlepiej więc na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę to robić? Znaleźć dla samego siebie cel, którego realizacja da nam satysfakcję. Może to być zrzucenie kilku kilogramów, może polepszenie kondycji, może poprawa stanu zdrowia. Grunt, to wiedzieć, co się chce osiągnąć.

Ważne również jest to, aby umieć odpowiednio zaplanować bieganie – poprzedniego dnia zadecydować o tym, o której wychodzimy jutro na trening, przygotować ciuchy, buty, wybrać odpowiednią muzykę, jeśli preferujemy jej słuchanie podczas biegania. Warto również w swoich planach uwzględnić rozgrzewkę, czas, który przeznaczymy na trening właściwy oraz rozciąganie po treningu.

Początkujący biegacz nie może również zapomnieć o odpowiedniej diecie. Jadłospis bogaty w węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, białko oraz witaminy i minerały to podstawa dla każdego, kto chce prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia.

Zobacz też: http://www.prywatnezdrowie.pl/posilek-przedtreningowy-czyli-co-jesc-gdy-planujemy-aktywnosc-fizyczna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here