Ćwiczenia w ciąży

Od kiedy dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą minęło już całkiem sporo czasu. Brzuch urósł do dość pokaźnych rozmiarów. Powoli przygotowujesz się na ostatni etap tej pięknej podróży. 33 tydzień ciąży oznacza, że do rozwiązania zostało już tylko kilka tygodni. Prawdopodobnie i Ciebie nie ominął etap wicia gniazda. Zaczynasz przygotowywać dom na przybycie nowego członka rodziny. Kompletujesz wyprawkę, sprzątasz, być może czeka Cię jeszcze małe przemeblowanie i urządzanie pokoju dziecięcego.
Co dzieje się z twoim ciałem w ostatnim trymestrze?
Twoja macica staje się powiększa. Dziecko jest już dość dobrze rozwinięte i jest to moment, w którym objętość płynu owodniowego jest największa. Od 35 tygodnia jest ilość może zacząć nieznacznie spadać. Jak już wspomnieliśmy macica stale rośnie, więc niektóre z nieprzyjemnych objawów ciąży mogą także przybierać na intensywności. Zgaga, niestrawność i zatwardzenie mogą niestety nadal Ci towarzyszyć. 33 tydzień ciąży to też czas kiedy z reguły trudno już Ci znaleźć odpowiednią pozycję w łóżku. Wiele ciężarnych skarży się w tym okresie na bezsenność. Wizyty w toalecie staną się częstsze, gdyż stale rośnie nacisk macicy na pęcherz moczowy. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zredukować ilość wypijanych płynów. Wręcz przeciwnie! Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Dlaczego to takie ważne?
1. Wpływa na rozwój tkanek dziecka
2. Wpływa zbawiennie na zmniejszenie takich przykrych dolegliwości jak zgaga czy zaparcia
3. Pomaga w regulowaniu ciśnienia i temperatury ciała
4. Jest niezastąpionym źródłem minerałów takich jak magnez, wapń i sód
Skurcze Braxtona-Hicksa będą się pojawiać coraz częściej. 33 tydzień ciąży to typowy okres, kiedy zwiększają swoją intensywność i (zwłaszcza dla kobiety, która jeszcze nie rodziła) mogą być powodem do zmartwienia, gdyż mogą przypominać te właściwe skurcze porodowe. W niektórych przypadkach ich rozróżnienie może być trudne, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości udaj się do swojego lekarza prowadzącego, położnej lub do szpitala. Ginekolog z łatwością zweryfikuje, czy to nie jest fałszywy alarm a twój spokój na tym etapie ciąży jest najważniejszy.
Będziesz nadal regularnie odczuwać ruchy płodu, nie będą one jednak już na tyle częste. Dziecko rośnie i zaczyna mu się robić ciasno w macicy. Będzie wykonywać ruchy intensywne ale rzadsze. 33 tydzień ciąży to moment, kiedy powinno Ci wejść w nawyk monitorowanie ruchów dziecka. Zadbaj o to by spożyć lekki posiłek, ułóż się w pozycji leżącej: w ciągu godziny powinnaś zarejestrować przynajmniej 5 ruchów dziecka. Jeśli jest ich znacząco mniej albo wcale, zareaguj i skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Kontrolne USG nie zaszkodzi. Jeśli dla odmiany dziecko jest wyjątkowo niespokojne, też udaj się na wizytę. Inne niepokojące objawy, które mogą wystąpić w tym okresie to wyciekanie płynu owodniowego, krwawienie z dróg rodnych bądź silne skurcze. W każdym z tych przypadków nie zwlekaj – lepiej sprawdzić sytuację i udać się do szpitala.
Trzeci trymestr charakteryzuje się też wahaniami nastrojów. Hormony robią swoje: raz czujesz się zrelaksowana i z niecierpliwością czekasz na rozpoczęcie nowej roli w swoim życiu a innym razem zastanawiasz się czy podołasz. To normalne obawy. Staraj się dyskutować o tym sprawach z partnerem bądź przyjaciółką. Stres nie będzie dobrze wpływał ani na Ciebie ani na dziecko.
Twój rosnący brzuch będzie Ci coraz bardziej ciążył. Możesz czuć się niezgrabna, nieporadna. 33 tydzień ciąży oznacza jednak, że już tylko kilka tygodni zostało do rozwiązania. W tym okresie możesz wspomagać się przykładowo specjalną poduszką dla ciężarnych, która pomoże ułożyć się wygodniej.
Pilnuj swojego jadłospisu!
Zapotrzebowanie twojego dziecka na cenne składniki odżywcze będzie stale rosło. To okres bardzo intensywnego wzrostu, więc maluch musi zaopatrzyć się w białko i tłuszcze. Zwracaj uwagę na jakość i różnorodność posiłków.
Co oznacza 33 tydzień ciąży dla dziecka?
Z reguły między 32 a 38 tygodniem dziecko ustawia się głową w dół czyli w pozycji do porodu. Jeśli jednak w twoim przypadku tak się nie stało to bez obaw. Niektóre maluchy zwlekają z tym do ostatniej chwili. Gdyby dziecko nadal pozostawało w pozycji miednicowej, możliwe, że konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o swoich wątpliwościach i zadaj pytania.
Jak jeszcze rozwija się twój maluch?
33 tydzień ciąży to moment, w którym waży już około 2 kg i mierzy 42 cm. Na ósmy miesiąc przypada tworzenie układu odpornościowego u dziecka. To bardzo ważny etap, gdyż już niedługo zetknie się ono ze światem zewnętrznym i musi być na to przygotowane. To teraz następuje także intensywny rozwój płuc. Po ruchach twojego dziecko możesz powoli zacząć wysnuwać wnioski na temat jego temperamentu – niektóre dzieci są bardziej ruchliwe a inne całkiem spokojne i niejednokrotnie znajduje to swoje odbicie w zachowaniu dziecka po porodzie.
Ponieważ jest to już prawie końcówka ciąży a ty pewnie nie chcesz zostawiać spraw na ostatnią chwilę, przemyśl wcześniej kilka kwestii. Wydaje się to rzecz oczywista, ale w stresie możesz o tym nie myśleć – sprawdź i zaplanuj drogę do szpitala, w którym będziesz rodzić.
Zastanów się także, czy po porodzie będziesz chciała, aby pobrano od Ciebie komórki macierzyste. To niepowtarzalna okazja, gdyż są one pozyskiwane z krwi pępowinowej. Istnieje możliwość, że pomogą one wyleczyć wiele chorób. Sama procedura jest całkowicie bezbolesna i trwa chwilę. Przemyśl ten temat wcześniej, gdyż za przechowywanie komórek macierzystych w banku komórek trzeba uiścić dość spore opłaty. Daj sobie zatem czas na podjęcie tej decyzji.
Inną ważną kwestią, którą warto zaplanować to twój plan porodu. Najlepiej przedyskutuj go ze swoją położną.
Jak widać 33 tydzień ciąży to czas ekscytujących wydarzeń. Jest to piękny okres oczekiwania na zmiany, które wkrótce pojawią się w twoim życiu. Staraj się na ile to możliwe dużo odpoczywać, zrelaksuj się. Być może teraz czas dłuży Ci się w nieskończoność, ale została już tylko chwila na spotkanie z twoim dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here