Każda przyszła mama chce wiedzieć dokładnie, jak krok po kroku tworzy się nowe życie w jej ciele. Jak po kolei rozwija się jej maluszek i co dzieje się z nim w poszczególnych tygodniach ciąży. Nie są to na szczęście informacje trudne do zdobycia. Internet, a zwłaszcza strony z artykułami poradnikowymi kierowanymi do przyszłych mam, jest nimi wręcz przepełniony i czasem zupełnie przypadkiem można je odnaleźć. To właśnie w tych źródłach należy szukać informacji o tym, jak powinien prawidłowo wyglądać 27 tydzień ciąży. Co takiego dzieje się w tym czasie z małym dzieciątkiem? Jakie jego narządy ulegają rozwinięciu i wykształceniu? Co po prostu dzieje się z dzieckiem i jak na to wszystko może reagować sama mama? Zaraz odpowiemy sobie na te wszystkie nurtujące pytania.
W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży sporej przemianie ulega przede wszystkim mózg maluszka. Zmienia on swój wygląd i formę. Staje się po prostu bardziej pofałdowany, przypominając już na tym etapie mózg dojrzałej i dorosłej osoby. Poprawie ulega także działanie samych płuc. Są one w stanie doskonale radzić sobie z przekształcaniem dwutlenku węgla w oczyszczony i zdatny do oddychania tlen, dlatego gdyby na tym etapie doszło do przedwczesnego porodu, najprawdopodobniej dziecko byłoby w stanie normalnie oddychać. Wcześniej jest to jednak zupełnie niemożliwe. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży maluszek zaczyna oczywiście rosnąć i zwiększać obwody swojego ciała. Wzrostowi ulega przede wszystkim jego waga, co dla samej mamy jest mocno odczuwalne. Coraz ciężej jest jej normalnie się poruszać, wykonywać nawet najprostsze czynności, a tym bardziej pracować. Na tym etapie odpoczynek jest kluczowy. Należy jak najczęściej regenerować swoje siły, w ten sposób wspierając rozwój swojego maluszka.
Podwyższona masa ciała powoduje zmianę kształtu główki – staje się ona pełniejsza, okrąglejsza i bardziej pulchna. W końcu też dziecko zaczyna przygotowywać się do zobaczenia otaczającego je świata. Dochodzi u niego do wykształcenia się siatkówek, a maluszek po raz pierwszy może dostrzec swoje „aktualne miejsce zamieszkania”. Potrafi już samodzielnie otworzyć powieki i spojrzeć na to, co dzieje się w brzuszku jego mamy. Zaczyna też powoli poruszać swoimi gałkami. Uczy się je po prostu kontrolować. Poważnym zmianom ulega też samo serduszko maluszka. Zaczyna ono bić coraz szybciej i mocniej, przygotowując swojego gospodarza do normalnego życia. 27 tydzień ciąży powoduje też wzrost ruchliwości dziecka. Coraz częściej zaczyna się ono przewracać i zmieniać swoją pozycję, a jeśli nie jest w stanie tego zrobić, po prostu macha rączkami i nóżkami, co samym mamom zapewnia niesamowite, bardzo przyjemne odczucia.
Te wszystkie opisane wyżej zmiany związane są jednak z samym dzieckiem. A co dzieje się w tym czasie z jego mamą? Jak ona reaguje na ten niezwykle szybki rozwój malca? Otóż według wszystkich kalendarzy ciąży wraz z nadejściem dwudziestego siódmego tygodnia ciąży rozpoczyna się jej trzeci trymestr – bardzo ważny dla mamy i dziecka. Jako że w jego trakcie maluszek staje się niezwykle aktywny i ruchliwy, wszystkie te jego reakcje są oczywiście na co dzień wyczuwalne przez jego mamę. Bez przerwy odczuwa ona poruszające się w jej brzuszku ciałko. Może wyczuć jego kopnięcia, koziołki i przewroty oraz często bardzo nietypowe i dziwne akrobacje. Skoro w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży zauważalnie zwiększa się waga malca, sam brzuszek mamy staje się pełniejszy i okrąglejszy. Już teraz jest tak duży, że ogranicza ruchy swojej właścicieli, a na przestrzeni kolejnych tygodni stanie się oczywiście jeszcze większy, co dla niektórych kobiet jest zupełnie nierealne.
Kobiety spodziewające się dzieci już od samego początku ciąży myślą o tym, jak będzie wyglądać ich poród, ale wraz ze zbliżającym się jego terminem miewają naturalnie coraz większe wątpliwości obawy. Martwią się o to, że coś może pójść nie tak. Potrafią całymi dniami przeszukiwać Internet, książki i inne źródła informacji w celu znalezienia odpowiedzi na jedno kluczowe pytanie – jak taki poród w ogóle wygląda. Pytają o niego swoje bardziej doświadczone koleżanki z pracy, przyjaciółki lub bliską rodzinę. Chcą na wszystko jak najlepiej się przygotować, ale oczywiście nie jest to do końca możliwe. Warto na pewno zwiększyć swoją wiedzę w obrębie przebiegu samego porodu, jednakże żaden poród nigdy nie wygląda dokładnie tak samo. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre kobiety potrafią urodzić swojego potomka w przeciągu paru godzin i to bez żadnych nieprzyjemnych odczuć, podczas gdy inne męczą się z porodem nawet dwie doby i muszą przyjmować liczne środki znieczulające, aby poradzić sobie z gigantycznym bólem.
Większość kobiet uznaje również, że to drugi trymestr ciąży jest zdecydowanie najprzyjemniejszy. To w jego trakcie przyszłe mamy odczuwają najczęściej nagły przypływ energii. Podczas gdy wcześniej bezustannie narzekały na spore zmęczenie, tutaj tak jakby budzą się na nowo do życia i ponownie mogą stawiać czoła różnego rodzaju wyzwaniom. Gdy jednak nadchodzi ten 27 tydzień ciąży, rozpoczynający trzeci trymestr, poziom energii ponownie się zmienia i ulega niestety drastycznemu zmniejszeniu. Pojawia się po prostu silne i niedające się niczym zwalczyć zmęczenie, które utrzymuje się dosłownie każdego dnia i to niezależnie od tego, czy kobieta zajmowałaby się wyłącznie leżeniem, czy pracowałaby ciężko fizycznie. Mogą też wystąpić tutaj pierwsze kłopoty ze snem, czyli nocne budzenie się i konieczność częstszego oddawania moczu oraz trudności z samym zasypianiem. Wszystkie te reakcje są ściśle powiązane ze zbliżającym się dniem porodu. Kobieta, chociażby podświadomie, coraz bardziej się go obawia i to właśnie przez to nie jest w stanie normalnie wypocząć.
Każdy tydzień ciąży wygląda nieco inaczej, dlatego na każdym jej etapie kobieta musi dbać o siebie w odpowiedni sposób. Wszystkim paniom lekarze zalecają po prostu zwykły odpoczynek. To on jest najlepszym lekarstwem na wszelkie bolączki – czy to bóle, czy to zmęczenie.