Badania o których nie można zapomnieć w ciąży!

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, są jedną z najczęściej występujących chorób odbytu. Dotykają osoby w każdym wieku, jednak bardziej narażona na nie jest grupa ludzi prowadząca siedzący tryb życia, osoby pracujące przy biurku a także zawodowi kierowcy. Często występują one u osób po 50 roku życia, u których perystaltyka jelit ulega spowolnieniu. Wystąpieniu hemoroidów sprzyja w dużej mierze złe odżywianie się, spożywanie tłustych, smażonych potraw oraz produktów typu fast food, które prowadzi do częstych zaparć, wypijanie dużych ilości alkoholu i spożywanie zbyt małej ilości błonnika w codziennej diecie.
U kobiet hemoroidy po porodzie stają się zazwyczaj bardziej odczuwalne. Najczęściej pojawiają się one w okresie ciąży, gdy rosnący płód uciska jelita i utrudnia wypróżnianie. W pierwszych tygodniach ciąży hemoroidom sprzyjają częste zaparcia, spowodowane zaburzeniem pracy hormonów.
Leczenie żylaków odbytu jest konieczne, gdyż nieleczona przypadłość zazwyczaj nasila się i może doprowadzić do groźniejszych powikłań. Choć jest to wstydliwa i krępująca przypadłość, fakt ten należy zgłosić ginekologowi prowadzącemu ciąże lub lekarzowi rodzinnemu w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.
Częściej na żylaki odbytu cierpią kobiety, które były w ciąży kilkakrotnie. Z powodu dolegliwości wywołanych hemoroidami kobiety ciężarne rezygnują najczęściej z aktywności fizycznej, co niestety dodatkowo sprzyja rozwojowi żylaków odbytu. Schorzenie to może wystąpić również na skutek długotrwałego parcia podczas trudnego, przedłużającego się porodu.
W początkowej fazie choroby hemoroidalnej pojawia się uporczywy świąd w okolicy odbytu i uczucie wilgotności w miejscu intymnym. Powiększające się guzki krwawnicze dają uczucie niepełnego wypróżniania, co skłania do silniejszego parcia w celu wydalenia resztek kału. Takie zachowanie niestety dodatkowo sprzyja szybszemu rozwojowi choroby.
Kolejnym symptomem żylaków odbytu jest pojawienie się śladów krwi na stolcu bądź na papierze toaletowym. Często są to jedynie śladowe ilości, przez co jest to bagatelizowane. Niestety w takiej sytuacji jest to już najwyższy czas aby zgłosić się z przypadłością do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie, gdyż bardzo zaawansowana choroba może wymagać bardziej inwazyjnych zabiegów.
Należy unikać długiego odwlekania wizyty u lekarza specjalisty gdyż w zaawansowanym stadium choroby guzki podczas wypróżniania wypadają poza odbyt, co jest bardzo kłopotliwą sytuacją.
Z powodu żylaków odbytu może rozwijać się dodatkowo stan zapalny lub niebezpieczna zakrzepica. W takich sytuacjach wizyta w toalecie jest niezwykle bolesna i uciążliwa.
Z problemem hemoroidów warto zwrócić się do lekarza prowadzącego, a w czasie ciąży do ginekologa. Lekarz zleci odpowiednie badania, między innymi morfologię krwi, aby wykluczyć bądź potwierdzić anemię. Dodatkowo osoba z podejrzeniem żylaków odbytu najczęściej otrzymuje skierowanie na badanie kału w kierunku krwi utajonej. Gdy krew jest zauważalna w kale bądź na papierze toaletowym badanie to zazwyczaj jest zbędne.
Lekarz bada także dokładnie brzuch oraz odbyt. Badanie to nie jest zbyt bolesne, zazwyczaj jedynie bardzo krępujące. Podczas takiego badania lekarz stosuje znieczulającą maść, która dodatkowo rozluźnia tkanki i zmniejsza ich opór. Bardzo ważnym elementem jest również oglądanie przez lekarza okolicy odbytu. Gdy lekarz rodzinny uzna za zbędne wykonywanie specjalistycznych badań, osoba z hemoroidami zostanie skierowana do proktologa.
Proktolog zdecyduje o potrzebie wykonania bardziej zaawansowanych badań, jak na przykład anoskopia, rektoskopia czy też kolonoskopia.
Bez względu na nasilenie i zaawansowanie dolegliwości konieczne jest stosowanie się do kilku zasad. W początkowej fazie hemoroidy można leczyć przy pomocy środków dostępnych w aptece bez recepty. Należy także stosować zasady zdrowego trybu życia, zadbać o regularną aktywność fizyczną, regularne wypróżnianie się a także spożywać produkty lekkostrawne, bogate w błonnik, a unikać produktów ciężkostrawnych, słodyczy i solonych przekąsek.
Bardzo pomocne w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości związanych z hemoroidami są preparaty miejscowe, między innymi czopki, maści czy też żele. Takie preparaty łagodzą świąd, ból, obrzęk, dyskomfort, stan zapalny i zmniejszają krwawienie z odbytu. Najczęściej środki te zawierają naturalne składniki, między innymi balsam peruwiański, wyciąg z kasztanowca, czy też wyciąg z nagietka lub arniki. Dzięki temu zazwyczaj mogą być stosowane przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przed zastosowaniem silniejszych środków należy najpierw skonsultować się z lekarzem lub ginekologiem. Objawy żylaków odbytu złagodzić można również domowymi sposobami, poprzez nasiadówki z kory dębu, nasiadówki z rumianku bądź kwiatu nagietka. Nie należy stosować nasiadówek w pierwszych dniach połogu, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego zakażenia w okolicy miejsc intymnych.
Gdy choroba jest w stadium bardzo zaawansowanym zazwyczaj guzki trzeba usunąć operacyjnie. W czasie takiego zabiegu konieczny jest pobyt w szpitalu i zastosowanie znieczulenia dolędźwiowego. Dlatego szczególnie w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią należy brać pod uwagę metody usuwania hemoroidów w sposób mniej inwazyjny.
Nieduże guzki krwawnicze można zlikwidować za pomocą skleroterapii. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu w guzki preparatu, który spowoduje powstanie zakrzepu odcinającego dopływ krwi do guzka. W rezultacie doprowadzi to do obumarcia guzka. Alternatywą na tradycyjnego, operacyjnego usuwania hemoroidów jest likwidacja nieprawidłowych guzków przy użyciu lasera.
Aby złagodzić objawy hemoroidów po ciąży należy dbać o regularne nawadnianie organizmu i wypijać przy najmniej dwa litry wody dziennie, co pozwoli uniknąć zaparć. Niewskazany jest również seks analny i dźwiganie. Ważne, aby codziennej diecie nie zabrakło owoców, warzyw oraz produktów zbożowych. Nie wskazane jest zbyt długie przesiadywanie w toalecie, które powoduje nadmierne przekrwienie guzków odbytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here