12 tydzień

Ciąża to niezwykle ważny moment w życiu każdej kobiety. Warto jeszcze przed zajściem w ciąże, przygotować się do niej. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie w pełni przygotować się do tych wszystkich zmian, które nas czekają podczas ciąży. Jednakże choć odrobinę możemy mentalnie oraz zdrowotnie przygotować się do tego. Kiedy planujesz wraz z partnerem dziecko, musisz być świadoma, że największe brzemię będzie spoczywało na tobie. Ciąża jest cudownym czasem, jednakże jest to zarówno bardzo trudny okres w życiu kobiety. Zanim zajdziesz w ciąże, postaraj się odpowiednio przygotować swój organizm do ogromnego wysiłku, jakim jest noszenie w sobie dziecka. Zacznij stosować suplementy diety z kwasem foliowym, który jest niezwykle ważny dla życia płodu, a którego matka powinna mieć duże zapasy. Postaraj się, jeśli do tej pory było inaczej, zacząć jeść zdrowo, więcej się ruszać. Zdrowa i zbilansowana dieta oraz codzienna aktywność fizyczna wzmocni organizm, stanie się silniejszy, by móc udźwignąć czekający go ciężar, związany z rosnącym dzieckiem. Warto również przygotować się mentalnie, iż ciąża bywa czasem uciążliwa. Wiele kobiet już od pierwszych tygodni zaczyna uskarżać się na różne dolegliwości, natomiast inne przechodzą ciąże bez większych problemów. Musisz być przygotowana, że może nie być kolorowo. Jednakże również nie trzeba nastawiać się negatywnie. Przede wszystkim radzę, by nie przeglądać różnych forum, dyskusji internetowych, gdyż zazwyczaj niestety kobiety opisują skrajne przypadki i można nieźle się wystraszyć. Pamiętaj, by okres ciąży traktować jako czas, w którym twoje dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Jeśli pojawią się jakieś dolegliwości, to prędzej czy później po prostu miną.
Każdy z poszczególnych tygodni ciąży jest niezwykle ważny, zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. O tym, że jesteś w ciąży dowiadujesz się około 4-5 tygodnia ciąży, kiedy to zazwyczaj wykonywany jest test ciążowy. Lekarz jest w stanie stwierdzić ciąże około 6-7 tygodnia, wtedy usłyszysz pierwszy raz bicie serduszka twojego maleństwa. Początek ciąży jest najlepszym czasem, by wybrać lekarza ginekologa, któremu będziesz w stanie zaufać i któremu powierzysz prowadzenie swojej ciąży. Na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się właśnie w 6-7 tygodniu, wcześniej lekarz zapewne i tak nie będzie w stanie jednoznacznie stwierdzić ciąży. Pamiętaj jednak również o tym, by 10 tydzień ciąży był już najpóźniejszym terminem na pierwszą wizytę u ginekologa . Aby móc domagać się świadczenia pieniężnego, tzw. becikowego będziesz musiała przedstawić w odpowiednim urzędzie zaświadczenie lekarskie, że pozostawałaś pod opieką lekarza specjalisty od co najmniej 10 tygodnia ciąży. Ponadto 10 tydzień ciąży jest również tygodniem przełomowym. Zarodek staje się w tym tygodniu płodem i coraz bardziej przypomina człowieka. Choć może się wydawać, że to dopiero początek ciąży, powoli coraz bardziej i kobiecie zaczyna doskwierać ten stan. Brzuch ciężarnej może być już wielkości grejpfruta, jednakże dużo zależy to od budowy kobiety i tego, czy już wcześniej rodziła. U pań, które po raz kolejny są w ciąży, ciążowy brzuszek szybciej staje się widoczny. W 10 tygodniu nadal towarzyszą przyszłej mamie mdłości, nudności, zawroty głowy, senność. Są to jedne z pierwszych objawów ciąży i pojawiają się już od około 6-7 tygodnia ciąży. Niektóre kobiety mają całą ciąże z nimi problemy, jednakże mijają one przeważnie w II trymestrze w 14-16 tygodniu. Nie ma lekarstwa na te przypadłości. Kobieta musi uzbroić się w dużą dozę cierpliwości. Powinna sporo odpoczywać, pić wodę i jeść lekkostrawne produkty. Można zaopatrzyć się w preparaty z imbirem, które hamują nieco wymioty. Dodatkowo warto wspierać się codzienną dawką aktywności fizycznej, taką jak spacer, który skutecznie dotleni nasz organizm i dzięki temu kobieta poczuje się lepiej. Koniec 10 tygodnia wiąże się również z tym, że kończy się czas, w którym dziecko było najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Błony płodowe są już w pełni ukształtowane, a pogrubiałe łożysko szczelnie otula płód. Oczywiście kobieta dalej powinna bardzo uważać na siebie. Dziecko w tym okresie mierzy około 3 cm, coraz więcej się porusza, macha rekami, nogami. Głowa jego jest nadal największą częścią ciała, jednakże z każdym dniem proporcje ciała zaczynają się wyrównywać.
Oprócz zmęczenia i nudności powoli zaczynają dokuczać ciężarnej nowe dolegliwości. Biust zaczyna przygotowywać się do produkcji pokarmu, przez co jest opuchnięty, obrzmiały i bolący. Każdy nawet delikatny dotyk może być niekomfortowy. Najlepiej w tym czasie zadbać o dobór nowego biustonosza, nieco większego, który odciąży kręgosłup, ale i również nie będzie sprawiał dodatkowego bólu np. wrzynającymi się za małymi miseczkami. Biust w ciąży rośnie i po urodzeniu dziecka także może jeszcze się zwiększyć. Na skórę piersi można stosować różne kremy i balsamy, które uchronią go przed rozstępami oraz wiotczeniem skóry. Po urodzeniu i uregulowaniu procesu karmienia dziecka, biust zazwyczaj wraca do swoich starych rozmiarów. Ważne jest w takim razie, by zadbać o elastyczność jego skóry. Wybieraj takie kosmetyki, które są bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Balsamem warto smarować również inne newralgiczne miejsca, które są narażone na rozstępy, zwiotczenie skóry. Nie mamy gwarancji, że dzięki odpowiedniemu nawilżeniu unikniemy np. rozstępów, jednakże zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Przygotuj się także na to, że od około 10 tygodnia ciąży powoli będziesz musiała zmienić rozmiar ubrań na nieco większy. Jest to spowodowane poszerzeniem w talii i stare jeansy mogą zbyt mocno uciskać brzuch.
Już od początku ciąży i nawet przed warto brać dodatkowe suplementy, które zawierają szereg witamin. Nie zwlekaj z tym, gdyż takie tabletki na pewno nie zaszkodzą, tylko pamiętaj, by sięgać po takie, które są odpowiednie dla ciężarnych.
Ciąża bywa trudnym okresem dla kobiety, jednakże jest to również cudowny czas, w którym oczekujemy na przyjście małego cudu, jakim jest dziecko.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiąża.
Następny artykułRozwój potomka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here