Wychowanie naszego potomka wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. W końcu to od nas zależy, jaką ścieżką życia nasze dziecko podąży. O ile rodzice często przykładają większą wagę do wychowania na tle kulturowym, to bardzo często zapominają o wychowaniu zdrowotnym.
Dieta
Poród, edukacja, matura, studia, praca, rodzina. Aktywnie uczestniczymy w życiu prywatnym naszego podopiecznego. Zapominamy przy tym o tak prostej rzeczy, jak jego dieta.
Coraz więcej dzieci choruje na otyłość, ponieważ są źle odżywiane. Często łapiemy się na tym błędzie, ale udajemy, że nic się nie stało. Prawda boli, dużo prościej nam znaleźć sobie kozła ofiarnego niż przyznać się do błędu. Jednak argument braku czasu jest tu co najmniej nie na miejscu, bo nawet zabierając dzieciaka, aby zjadł na mieście i tak wydajemy pieniądze na restauracje typu fast food zamiast chociaż przejść do knajpy obok, gdzie serwują normalne jedzenie. Młody dzieciak potrzebuje zbilansowanej diety, z nastawieniem na cukry oraz białka. Te pierwsze dodadzą mu energii, te drugie w połączeniu z pierwszym stanowią budulec organizmu, którego najbardziej potrzebuje w tych wczesnych latach życia. Później rzecz jasna nie wolno nam przestać dopasowywać diety do naszego potomka. Pozostanie przy początkowej diecie może później przebiałczyć naszego dzieciaka. Oczywiście nasz potomek będzie potrzebował dużo witamin, które zapewnią mu zdrowy rozwój. Tutaj także lepiej postawić na zbilansowaną dietę, niż stosować jakieś suplementy. Osobną kwestią pozostaje tłuszcz. Jest on tak delikatną sprawą, że można książkę napisać o tym jak ludzie źle interpretują jego znaczenie. Ma on przede wszystkim zadanie magazynujące, ale bierze udział w przetwarzaniu witamin. Część z nich może się rozpuścić tylko w tłuszczu. Pomimo tego, że potraw tłustych powinniśmy jeść jak najmniej, to dieta bez tłuszczów może mieć bardziej opłakane skutki, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Dla przykładu wegetarianie zdają sobie sprawę z tego faktu i aktywnie poszukują zamienników dla tłuszczów zwierzęcych.
Szczepienia
Wiele mitów narosło wokół szczepionek. Matki i ojcowie buntują się przeciwko przymusowemu szczepieniu dzieci i zaraz gdy lekarze odbiorą poród, zostają zbesztani przez niezadowolonych rodziców. W najlepszym przypadku często wysłuchują historii niestworzonych na temat szczepień. Oczywiście rodzice powinni mieć wpływ na wybór czy chcą szczepić dziecko, czy nie. Jednak szczepionki są niezbędne, żeby nasz organizm był w stanie rozpoznać wirusa w przyszłości i bezproblemowo go zwalczyć. Dużo gorzej jeśli dziecko nie zostanie zaszczepione i nie przejdzie takiej choroby. W dorosłości będzie miało większe problemy ze zwalczeniem ospy lub świnki.
Higiena i sport
Co do tej pierwszej rzeczy raczej nie ma zastrzeżeń. Rodzice zazwyczaj dbają o to, aby dziecko myło zęby, ciało, ręce przed jedzeniem. Sytuacja ma się o wiele gorzej jeżeli przejdziemy do kwestii sportu. Tutaj sprawa jest nieco bardziej złożona. Zacznijmy od tego, że żadna cud dieta nie poprawi naszego zdrowia bez przyniesienia ze sobą nowych dolegliwości. Istotne jest, żeby dzieciak już od małego miał kontakt z wszelkiego rodzaju aktywnościami fizycznymi, ponieważ wtedy może lepiej rozwijać soją tkankę mięśniową, lepiej gospodarować zasobami swojego organizmu tzn. mniej odkłada się tkanki tłuszczowej, dziecko rzadziej choruje. Nawet domator powinien od czasu do czasu zrobić parę pompek. Jeżeli zaniedbamy aktywność sportową potomka, to musimy się liczyć z konsekwencjami w przyszłości, które pewnie nie raz nam wypomni. Najlepszym przypadkiem jest wspomniana wcześniej otyłość. Dotyka ludzi w młodym wieku i ciężko zwalczyć ją na starość, gdy rozwijają nam się już tylko mięśnie.
Stres.
Szkoła, obowiązki domowe, parcie na naukę, a niekiedy nawet na chore ambicje rodziców. To wszystko gromadzi się i często uderza na raz. Młody dzieciak, który boi się przyniesienia do domu słabej oceny tylko dlatego, że zostanie okrzyczane jest powszechnym i bardzo wyniszczającym zjawiskiem. Nasze dziecko może mieć w przyszłości stany depresyjne. Na przykład wymioty. Jeżeli nie zadbamy o komfort psychiczny dzieciaka, może dojść do tragedii. Zdrowie psychiczne często schodzi na drugi plan, na całe szczęście trwa na nie nagonka w mediach. Warto zapewnić dziecku czas na zabawę i relaks.
Oprócz tego wszystkiego dochodzi jeszcze opieka medyczna. Dzieci często przechodzą łagodniej gorączkę, grypę i inne choroby osłabiające nasz układ odpornościowy. Co jednak, gdy taka choroba ciągnie się przez dni? Tygodnie? Tutaj niezbędna jest interwencja lekarza, ponieważ gdy wszystkie inne sposoby zawiodą, dużo lepiej jest dmuchać na zimne niż liczyć na to, że samo przejdzie. Nic samo nie przechodzi. Trzeba także uważać na leki, które się stosuje. Lekarz nie powinien działać na szkodę obywatela, ale do wszystkiego co przepisuje należy podchodzić z dystansem. To lekarz powinien wiedzieć komu dany lek pomoże a komu zaszkodzi, ale także jest człowiekiem. Ludzie, którzy produkują leki także są dalej ludźmi, więc wiara w to, że są nieomylni jest ryzykowna.
Ostatnią kwestią, którą sobie omówimy jest kwestia początkowa, czyli poród. Kobieta w ciąży nie powinna palić, jeść zbyt tłustych potraw, ponieważ w trakcie ciąży dzielimy układ krwionośny. Takie zachowanie, zarówno jak i stres mogą opóźnić poród, a niekiedy nawet doprowadzić do poronienia. Tutaj należy zapewnić komfort psychiczny przyszłej matce. Najlepszym komfortem jest zapewnienie jej tego, że dziecko będzie bezpieczne, a także nienarażanie kobiety na niepotrzebny ból.
Oczywiście poród powinien być odebrany przez profesjonalistę, najlepiej z pomocą akuszerki. Podczas porodu może dojść do różnych komplikacji, z którymi prawie na pewno nie poradzimy sobie na własną rękę.
Wychowanie dziecka samo w sobie nie jest prostym zadaniem, wychowanie zdrowego człowieka jeszcze trudniejsze. Należy świętować jeśli dziecko urodzi się zdrowe. Nie zapominajmy przy wychowywaniu, że obok dorastania w społeczeństwie, nasz podopieczny dojrzewa także biologicznie i należy mu zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju.