Zawał serca - pierwsza pomoc

Zajście w ciążę, nie jest łatwe dla niektórych kobiet. To stan, w którym co najmniej raz w życiu chce być większość kobiet. Pojawienie się na świecie dziecka jest wyjątkową okolicznością. Nawet jeśli maluch nie był planowany w kochającej rodzinie znajdzie się dla niego miejsce. Mama i tata zapewnią mu szczęśliwy rozwój i miłość.

Zostaliśmy tak stworzeni, że mamy możliwość rozmnażania się. Dla kobiet wiąże się to z bólem. Mimo to kobiety mają silny instynkt macierzyński i chcą mieć dzieci. Problem jest wtedy, gdy nie mają partnera lub mają, ale nieodpowiedniego. Na ojca naszego dziecka szukamy wyjątkowego mężczyzny. Robimy to podświadomie. Wpływ na nasze wybory mają czynniki, o których istnieniu nawet świadomie nie wiemy. Ciężko wyjaśnić stan zakochania i zainteresowanie danym mężczyzną. Dlaczego akurat podoba nam się ktoś inny niż naszej koleżance. Jest to proces, którym rządzi biologia.
Dobrze jest przemyśleć z kim współżyjemy i czy jest to osoba, która chce wziąć ślub i się ustatkować. Założenie rodziny wymaga pewnej stabilizacji. Niektórzy mężczyźni zdają się nigdy nie dorastać. Wykonują tylko te obowiązki, które nie są dla nich większym wyzwaniem. Oczywiście nie można generalizować, bo niektórzy ojcowie świetnie wywiązują się ze swojej roli, darząc opieką i czułością żonę i dzieci.

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, może to u niej wywołać wiele uczuć i emocji. Jeśli jest to jej pierwsza ciąża może być w szoku i nie wiedzieć jak dostosować się do nowej sytuacji. Ojcowie nie mają dużo łatwiej. Wymaga się od nich, by łożyli na utrzymanie, byli wspierający i zrezygnowali z życia, które prowadzili do tej pory. Początek ciąży może przebiegać więc nie tylko w atmosferze radości i podekscytowania, ale też lęku i niepokoju. Wpływa na to wiele czynników, a te opisane wyżej to tylko niektóre z nich. Niektórzy kompletnie nie są przygotowani na rodzicielstwo, ale zasady, które wyznają w swoim życiu, nie pozwalają im na aborcję. Wierzą oni, że mogą wyjść zwycięsko z prób, które ich spotykają. Często są to ludzie odważni, mający otwarte umysły.

Zmiany są częścią życia i znacznie mądrzej jest się do nich przystosować. Uważanie, że życie można zaplanować przysporzy nam więcej trosk i zgryzot niż radości. Często możemy spotkać rozczarowanych ludzi, którzy mają błędne założenia o pracy, rodzinie, wychowywaniu dzieci. Każdy rodzic chyba przyzna, że uważał wychowywanie dzieci za łatwiejsze niż jest ono w rzeczywistości.

Dziecko i opieka, której wymaga jest dużym wyzwaniem. Kiedy jest małe, nie daje nam spać, kiedy choruje musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby wyzdrowiało.

Wszystko to sprawia, ze przestajemy liczyć się my jako jednostki. Wart w tym wszystkim zachować równowagę, zapewnić sobie rozrywkę. Zwłaszcza w miarę spokojnych momentach, kiedy dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija, trzeba myśleć o sobie. Myśli mam często orbitują wokół życia ich dzieci. Dzieci jednak mogą sobie radzić znacznie lepiej niż nam się wydaje. Kiedy nauczymy ich pewnej miary samodzielności, będziemy mogli odetchnąć z ulgą.

15 tydzień ciąży to moment, kiedy wielkimi krokami zbliżamy się do jej połowy. Możemy bacznie wysłuchiwać i wyczekiwać, zbliżającego się momentu, w którym poczujemy ruchy płodu. Niektóre mamy czują już je około 16 tygodnia. Wcześniej możemy odczuwać bulgotanie i przelewanie wód płodowych.

Dobrze zacząć już przygotowywać ciuszki i wyposażenie dla malucha. Warto zaopatrzyć się już w wózek i łóżeczko, jeśli zakładamy, że nie będziemy spać z dzieckiem. Można kupić też pieluchy tetrowe i jednorazowe. Z każdym dniem zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie dojdzie już do poronienia. Jedyne co może spędzać sen z powiek mam to ryzyko przedwczesnego porodu. Trzeba wtedy słuchać zaleceń lekarza i się do niech stosować. Niektóre wcześniaki rodzą się już około 26 tygodnia.

Przedwczesnych porodów czasem da się uniknąć lub choć o parę tygodni przedłużyć czas rozwiązania, leżąc i oszczędzając się jak najbardziej jest to możliwe. Najmniejsze urodzone dzieci, które udało się uratować, ważyły niewiele ponad pół kilograma i mieściły się na dłoni. Czasem oczywiście nie mamy wpływu na to, że dziecko będzie spieszyło się do wyjścia na świat. Kluczowe jest wtedy trafienie pod dobrą opiekę medyczną. Specjaliści wiedzą co robić, by dziecko było jak najzdrowsze.

Niektóre ciąże generują wiele problemów, czasem trzeba robić wiele badań i troszczyć się o swoje zdrowie, bardziej niż zwykle. Mogą pojawić się problemy z cukrem i tak zwana cukrzyca ciążowa. Oczywiście, jedząc odpowiednie posiłki, możemy mieć duży wpływ na stan swojego zdrowia.

Ważne jest wtedy zapoznanie się z indeksem glikemicznym i jedzenie małych posiłków, które dodadzą nam energii. Warto nie rezygnować ze spacerów i umiarkowanych form aktywności. Wiadomo, że ciąża to nie jest czas na forsowanie swojego organizmu i uparte treningi, ale zazwyczaj też nie oznacza jedzenia ciastek na kanapie.

Warto dbać o siebie i zaspokajać potrzeby. Trudność mogą mieć kobiety, które bardzo lubią słodycze i trudno im z nich zrezygnować. Jeśli będą spożywały je w nadmiarze zwiększa się ryzyko cukrzycy i otyłości. Przeciętna kobieta w ciąży jest cięższa o jakieś 12 kilogramów. Mówi się, że 10 kg to minimum, które powinna przybrać kobieta podczas trwania ciąży. Dobrze, żeby miała niewielki zapas tłuszczu, ale nie oznacza to, że może bezkarnie jeść wszystko na co ma ochotę. Warto zmieniać nawyki żywieniowe i jeść świadomie. Może się wtedy okazać, że po porodzie, w ogóle nie musimy martwić się zbędnymi kilogramami, bo po prostu ich nie będzie.

Dobrze jest karmić piersią, ponieważ laktacja bardzo pozytywnie wpływa na sylwetkę kobiety. Korzyści z takiego pokarmu dla dziecka trudno przecenić, a napisano na ten temat tyle artykułów i książek, że nie ma podstaw, żeby bez przyczyny rezygnować z karmienia. Dziecko czuje się wtedy bezpieczne i budujemy z nim niezwykłą więź. Jest to też świetne rozwiązanie w nocy, ponieważ nie trzeba wstawać i szykować butelek z mlekiem modyfikowanym. Mleko w piersi ma idealną temperaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here