Maszyna do kriolipolizy

Czy da się usunąć niechciane wałeczki tłuszczu w sposób nieinwazyjny i bezbolesny? Tak – odkąd istnieje kriolipoliza. Sprzęt umożliwiający wykonanie tego zabiegu to zaawansowana technologia, opracowana przez amerykańskich naukowców. W niniejszym artykule przedstawiamy jej historię i sposób działania.

Maszyna do kriolipolizy – historia

Wrażliwość na zimno była znana od dawna, o czym świadczą liczne opisy zapalenia tkanki tłuszczowej (panniculitis) wywołanego chłodem u koni lub zbyt lodami u dzieci. Tak pojawiła się idea, by redukować tkankę tłuszczową, chłodząc ją specjalnym uchwytem.

Odpowiadając na potrzeby osób walczących z nadprogramowymi kilogramami, dwóch lekarzy ze Stanów Zjednoczonych – dr med. Dieter Manstein oraz dr. med Rox Anderson – opracowało dość nietypową metodę leczenia cellulitu. Dr Anderson wpadł na genialny pomysł wykorzystania wewnętrznej właściwości tkanek tłuszczowych i tworzących je komórek (adipocytów). Ich duża wrażliwość na zimno posłużyła do opracowania urządzenia, które schładza tkanki w celu zniszczenia tłuszczu.

Kliniczne badania walidacyjne pierwszego urządzenia do kriolipolizy zostały przeprowadzone w Wellma Massachusetts General Hospital w Bostonie, szpitalu uniwersyteckim powiązanym z Harvard Medical School. Potwierdziły one nadzwyczajne rezultaty stosowania tej metody.

Kriolipoliza – jak to działa?

Maszyna do kriolipolizy zasysa fragment ciała, pobierając z niego ciepło. Destrukcji ulegają wyłącznie nasycone kwasy tłuszczowe. Następuje ich zaprogramowana śmierć, tzw. apoptoza. Nerwy obwodowe, naczynia krwionośne, melanocyty i fibroblasty jako ubogie w lipidy, pozostają nienaruszone.

Głębokie chłodzenie komórek trwa przez około godzinę. Niektóre z komórek tłuszczowych zostają dotknięte bezpośrednio podczas sesji i są usuwane przez system limfatyczny. Pozostała ich część ulega naturalnemu samozniszczeniu i jest stopniowo metabolizowana w ciągu kilku tygodni przez wątrobę.

Kriolipoliza przeznaczona jest dla osób bez otyłości (BMI <30), która chce się pozbyć nadmiaru tłuszczu skoncentrowanego np. na brzuchu, wokół bioder, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud, na plecach lub ramionach.

Kriolipoliza pozwala na znaczną redukcję tkanki tłuszczowej bez powikłań typowych dla bardziej inwazyjnych metod, takich jak liposukcja. Przynosi długotrwałe efekty, a komórki tłuszczowe potraktowane urządzeniem nie odnawiają się. Zabieg nie ma żadnych efektów ubocznych – pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here