Osteoporoza częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i zapadają na nią głównie osoby po 60 roku życia, choć dziś zdarza się również ludziom znacznie młodszym. O osteoporozie mówimy wówczas, gdy znacznie zmniejsza się masa kostna, co z kolei prowadzi do dużej wrażliwości na wszelkie urazy i podatności na częste złamania.
Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/osteoporoza-rodzaje-objawy-leczenie/
Jakie są rodzaje osteoporozy?
Osteoporozę możemy podzielić na pierwotną i wtórną. O tej pierwszej mówimy wówczas, gdy gości tracą swą gęstość w skutek upływu lat i ogólnego starzenia się organizmu. Przyczynami, które do niej prowadzą są: dieta uboga w wapń i witaminy, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej.
Do wtórnej postaci osteoporozy prowadzą inne choroby przewlekłe. Wśród nich wymienia się nadczynność tarczycy, cukrzycę. Prowadzą do niej także środki farmakologiczne, które powodują odwapnienie kości.
Osteoporoza nazywana jest cichym zabójcą kości, ponieważ na początku nie daje o sobie w żaden sposób znać. Najczęściej chory dowiaduje się, że się z nią zmaga, gdy złamaniu ulegnie kość przedramienia w nadgarstku, szyjka kości udowej lub też trzony kręgowe. Do objawów, na które należy zwrócić uwagę, a które nie wiążą się jednoznacznie z osteoporozą, zalicza się również osłabioną siłę chwytu oraz łamliwe paznokcie. Jeśli je mamy, warto przebadać się pod kątem osteoporozy.
Jak leczyć osteoporozę?
Przede wszystkim nadrzędnym celem jest zrośnięcie złamanych kości oraz zminimalizowanie powikłań z nich wynikających. Poza tym w procesie leczenia niezbędna jest zmiana dotychczasowego stylu życia oraz stosowanie środków farmakologicznych. Jeśli chodzi o styl życia na pierwszym miejscu należy uwzględnić zmianę diety, wzbogacić ją o wapń oraz witaminę D, a przede wszystkim odżywiać się tak, aby dieta była urozmaicona i bogata we wszystkie najważniejsze składniki odżywcze oraz witaminy i minerały. Poza tym diecie musi towarzyszyć odpowiednia dawka aktywności fizycznej. O tym, na jakie ćwiczenia może sobie pozwolić pacjent z osteoporozą, decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.
Zobacz też: http://www.prywatnezdrowie.pl/podstawowe-zasady-diety-wegetarianskiej/