Gdy serce przyspiesza

Hemoroidy są dosyć wstydliwą przypadłością. Na tyle wstydliwą, że ból, świąd i pieczenie anusa przestają nas obchodzić, gdy musimy się komuś do tego przyznać. Jednak jakie możemy podjąć kroki, aby pozbyć się nieprzyjemnych uczuć? Tutaj przedstawię parę sposobów na hemoroidy.

Ale czym one są?

Hemoroidy to są potocznie mówiąc żylaki, które występują w okolicach odbytu. Pomimo, że naturalną rzeczą jest przepływ krwi w okolicach odbytu, ponieważ jest tam pełno naczynek, a samo zaciskanie zwieraczy powoduje dopływ i odpływ erytrocytów z odbytu, to kojarzą się one z zupełnie innym, a zarazem mniej przyjemnym zjawiskiem. Są to po prostu małe połączenia oraz uwypuklenia żył i tętnic, które są zupełnie naturalną rzeczą, ale mogą nam przysporzyć sporo bólu gdy dojdzie do powiększenia. Kiedy hemoroidy powiększą się, błona śluzowa rozciąga się. To właśnie jest przyczyną nieprzyjemnego bólu i obrzęków. Może dojść do krwawienia z odbytu. W bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawić się bolesne guzy. W skutek ruchów robaczkowych i wypróżniania się, może nam wypaść kiszka, potocznie rzecz ujmując. Wtedy możemy dowiedzieć się o problemie, gdy ubrudzimy naszą bieliznę krwią. Niestety czasem dochodzi konieczność przeprowadzenia operacji. Najczęściej przyczyną konieczności interwencji chirurga jest nieleczenie bądź zbyt późne leczenie żylaków.

Na hemoroidy najczęściej cierpią ludzie, którzy nieprawidłowo się odżywiają. Głównie chodzi o brak błonnika w diecie, który wpływa na lepszą wydolność układu pokarmowego, po prostu ściąga toksyczne odpady, które zgarnia po drodze. Picie zbyt małej ilości płynów także wpływa na utwardzenie się kału. Takie rzeczy doprowadzają do zatwardzeń, które są przyczyną powstawania żylaków. Co ciekawe, cierpią na to wszyscy, którzy prowadzą siedzący tryb życia, dlatego szczególnie narażone są na to kobiety w ciąży. Chodzi o brak prawidłowego przepływu krwi w naczynkach krwionośnych, w okolicach odbytu. Taki stan sprzyja powstawaniu zakrzepów, a co za tym idzie zatorów, które są bezpośrednią przyczyną hemoroidów. Cierpią na nie głównie starsze osoby, którym zmienia się struktura tkanki w okolicach anusa.

Wizyta u lekarza jest rzeczą obowiązkową. Szczególnie gdy pojawi się krwawienie odbytu. Krew na bieliźnie, krwawy stolec, papier toaletowy, ból, swędzenie i pieczenie są najczęstszymi objawami żylaków. Lekarz musi wykonać badanie doodbytnicze, aby się upewnić czy mamy do czynienia z hemoroidami, anie bakteriami lub innym schorzeniem. Przyczyną może być także nowotwór. Wspomniane wcześniej guzy trzeba zwalczać. Leczy się je na różne sposoby. Jedną z najpopularniejszych jest metoda Longo oraz Barrona, ta druga polega na zaciśnięciu podstawy guza i czekaniu aż sam odpadnie z powodu niedokrwienia. Niestety niekiedy operacja jest nieunikniona, szczególnie jeśli jest zagrożenie krwotokiem tętniczym. Nie mniej jednak taki stan rzeczy jest przyczyną zbyt późnego podjęcia się kuracji.

Lekarz może nam zalecić czopki na hemoroidy – opinie mają różne, ale na pewno więcej pomogą niż zaszkodzą. Jednak prędzej czy później konieczna będzie wizyta u proktologa.

Jak wspomniałem na początku, hemoroidy są dosyć wstydliwą przypadłością. Ciężko stwierdzić czemu. Możliwe, że przyczyną jest sam fakt występowania schorzenia w okolicach intymnych. Może to być także strach przed opinią publiczną. Przecież jedną z przyczyn powstawania hemoroidów jest niewłaściwa higiena okolic odbytu. I tak lepiej udać się do specjalisty zanim będzie za późno. Szczególnie, że lekarza obowiązuje tajemnica, więc sam proktolog nie powinien gadać o tym na prawo i lewo, taki zabieg jest dyskretny. Nie ma się co martwić, ponieważ choroba dotyka co 2 Polaka w podeszłym wieku. Jest to dosyć popularne schorzenie. Przyczyną jest brak aktywności fizycznej. W każdym razie ta przypadłość nie jest czymś niecodziennym, a pacjent nie jest jakimś ewenementem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, że jeden zabieg może nawet zwalczyć przypadłość. Można także posiłkować się domowymi sposobami, im szybciej tym lepiej. Zdecydowana większość pacjentów nie wymaga leczenia przy zastosowaniu operacji.

W jaki sposób walczyć z hemoroidami?

Uważaj na to co jesz, ponieważ częstą przyczyną jest odwodnienie, co powoduje twardszy stolec, a w następstwie zatwardzenia. Zachowaj balans w jedzeniu, żeby nie wywołać biegunek. Trzeba znaleźć umiar, który pomoże uniknąć zarówno zatwardzeń jak i biegunek. Warto także uważać na orzechy, których niekiedy w pełni nie trawimy i zostawiają po sobie „ostry” stolec, który podrażnia odbyt.

Dbaj o higienę. Brak higieny powoduje zakażenia, szczególnie w przypadku krwawienia. Zawsze myj okolice odbytu. Jeżeli masz już hemoroidy, to rób sobie nasiadówki z rumianku, ta roślina potrafi zdziałać cuda, w szczególności w zwalczaniu stanów zapalnych.

Uprawiaj sport. Każda aktywność fizyczna polepszy twoje krążenie. Większe ciśnienie w żyłach, to mniejsza szansa na zakrzep, w tym w okolicach anusa.

Zaopatrz się w maści i wspomniane wcześniej czopki. Leki te są robione masowo z myślą o żylakach, które dotykają sporą część społeczeństwa. Świetnie łagodzą objawy, szczególnie ból i świąd, a także zwalczają stany zapalne. Nigdy nie zapominajmy o ich stosowaniu.

Dmuchaj na zimne. Zamiast ratować wszystko, gdy już się pali, zabezpiecz się przed pożarem. Zbilansuj dietę, pił dużo płynów, dbaj o higienę i ruszaj się, to wszystko nie tylko pomoże ci uniknąć hemoroidów. Pomoże ci także uniknąć wiele innych dolegliwości, w tym choroby serca. Leki, wizyty i operacje powinny być ostatecznością, bo kosztują, tracisz czas, nerwy i zdrowie.

I najważniejsze. Nie wstydź się! To nie jest jakaś mało znana przypadłość. Może spotkać każdego, nawet dziecko. Często ma podłoże genetyczne. Nie ma powodu do paniki, ponieważ nie zawsze wynika to z Twojej winy, a im szybciej podejmiesz się kuracji, tym mniej szkód sobie wyrządzisz. Pamiętaj o tym, że zdrowie jest najważniejsze, nie bagatelizuj objawów i w przypadku ich wystąpienia skontaktuj się ze specjalistą, który wykluczy inne, groźniejsze przypadłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here