dni płodne
fot. pexels.com

Dowiedz się, jak obliczyć dni płodne w cyklu menstruacyjnym. Może mieć na nie wpływ wiele czynników i u wielu kobiet ten czas dni płodnych może się wahać, zmieniać. Znając jednak ogólne wytyczne, jak sprawdzić kiedy przypadają ci dni płodne, będziesz potrafiła sama określić, kiedy akurat przypadają ci dni płodne w twoim cyklu menstruacyjnym.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-liczyc-dni-plodne/

Słowem wstępu

Wyliczanie dni płodnych opiera się o cykl menstruacyjny. Ten z kolei stanowi ilość dni od dnia, w którym pojawiło się krwawienie do kolejnego dnia, gdy ponownie krwawimy. Jeśli zatem zaczynasz krwawić pierwszego dnia miesiąca, a kolejny okres zaczyna ci się 29 dnia miesiąca, to oznacza, że twój cykl menstruacyjny wynosi 28 dni. Warto tutaj zaznaczyć, że nie ma tutaj znaczenia ilość krwawiących dni. Nawet jeśli twoja miesiączka jest długa i trwa np. 14 dni lub krótka i trwa około 3 dni, to w odniesieniu do wyżej przyjętych danych, twój cykl  menstruacyjny wynosi 28 dni.

Właśnie względem tych wytycznych i definicji cyklu menstruacyjnego wylicza się dni płodne. Nie jest to jednak takie oczywiste, ponieważ cykl może się zaburzyć, a tym samym konkretne fazy cyklu przypadają na inne dni. Ważne jest zatem, aby monitorować cykl miesiączkowy już dużo wcześniej zanim zaczniesz planować ciążę, aby mieć punkt odniesienia i wiedzę na temat tego czy dany cykl menstruacyjny przebiega tak jak poprzednio, czy może dostrzegasz jakieś zmiany, nieścisłości, komplikacje.

Dni płodne w cyklu menstruacyjnym

Dni płodne cechują się tym, że umożliwiają na poczęcie dziecka – poziom estrogenów zaczyna zwiększać się w dniach przed owulacją, a najwyższy jest tuż przed samą owulacją. Przy czym poziom progesteronu jest stabilny, nie wzrasta. Wzrastający poziom estrogenu sprawia, że macica zaczyna produkować wydzielinę, która chroni plemniki, pomagając im przetrwanie w szyjce macicy, macicy i jajowodach. 

Faza dni płodnych trwa około 3-5 dni i rozpoczyna się przed owulacją, a trwa do momentu owulacji. W tym czasie temperatura waha się w granicach 36,5 do 36,7 stopni, a czas spada około 0,2 – 0,3 stopnia przed owulacją (około 12-24 godziny przed owulacją). Szyjka macicy zwiększa się  w pochwie i staje bardziej miękka oraz mokra. Wiele kobiet w tym czasie odczuwa zwiększone libido.

Przeczytaj też: http://www.kobiecymokiem.pl/pierwszy-raz-w-teatrze-jak-sie-przygotowac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here