ból

Endometrioza jest to inaczej choroba, w przebiegu której błona śluzowa jamy macicy wydostaje się poza nią oraz dociera do innych narządów miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Taka tkanka reaguje w identyczny sposób jak endometrium macicy na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego, stanowiąc przy tym źródło krwawienia podczas miesiączki. Endometrioza przyczynia się również do dolegliwości bólowych oraz może być jedną z przyczyn niepłodności. Czym dokładnie jest endometrioza? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/endometrioza-co-to-jest-jak-sie-objawia-i-czy-jest-uleczalna/ 

Czym jest endometrioza? 

Endometrioza jest to schorzenie, w przebiegu którego komórki endometrium, czyli inaczej błony śluzowej macicy występują poza jamę. Najczęstsze nieprawidłowa lokalizacja to pęcherz moczowy, jelita, jajowody, jajniki lub otrzewna. Spora ilość kobiet z takim schorzeniem doświadcza łagodnych objawów lub przechodzi taką chorobę bezobjawowo. Zazwyczaj rozpoznaje się endometriozę przez przypadek, kiedy kobieta ma operację miednicy z powodu torbiel jajnika lub innych przyczyn kawka endometrioza może dotknąć kobiet które urodziły już dziecko, ale może występować też nastolatek i młodych kobiet. 

W jaki sposób objawia się endometrioza? 

Objawy tego schorzenia są różne kropek Cześć kobiety wcale nie odczuwa objawów, a inne doświadczają jedynie niewielkiego bólu brzucha. U niektórych znać może pojawić się silny ból. Nasilenie się objawów związane jest ze stopniem zaawansowania choroby oraz lokalizacji, której zmiany się pojawiły. Najczęściej pojawiającymi się objawami przy endometriozie są: 

  • nieregularne cykle miesięczne, niepłodności, 
  • obfite i bolesne miesiączki, 
  • plamienie pomiędzy miesiączkami, 
  • bóle w podbrzuszu oraz w okolicy krzyżowej kręgosłupa, 
  • biegunki lub zaparcia, 
  • przewlekłe zmęczenie, 
  • bolesne owulację, 
  • wzdęcia, 
  • nudności, 
  • wymioty. 

Jak leczyć endometriozę? 

Endometrialna może być leczono przyczynowo, ponieważ nie są znane dokładne jej przyczyny rozwoju, a zatem niemożliwy jest jej wyeliminowanie. Celem leczenia endometriozy jest głównym stopniu ograniczenie ogniska choroby oraz zredukowanie bólu i przywrócenie płodności. Takie leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz hormonalnych. Kiedy konieczne jest leczenie operacyjne, wówczas usuwane są wzrosty oraz ogniska endometriozy. W dzisiejszych czasach najlepszą formą są zabiegi laparoskopowe, które cechują się niewielką inwazyjności. 

Zobacz też: http://www.prywatnezdrowie.pl/jakie-sa-objawy-torbieli-jajnikow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here