Ból w klatce piersiowej - co oznacza?

Choroby nowotworowe należą do tych najgorszych z tego względu, że są niemalże nieuleczalne, a nawet jeżeli odniesie się sukces, to zazwyczaj nie jest możliwe wrócenie do pełni zdrowia.
Niezbędna staje się rehabilitacja, aby odzyskać choć częściowej sprawności. My skupimy się na szczególnym przypadku nowo tworu. Mianowicie na raku piersi. Nie jest on trudny do rozpoznania, a im wcześniej go wykryjemy, tym szybciej możemy podjąć działania, które zmniejszą szkody wywołane chorobą. Raka możemy rozpoznać poprzez guz, zmianę kształtu, wyciekami z brodawki sutkowej, a nawet zaczerwienienie czy obrzęk skóry, jednak wtedy mówimy już o zaawansowanym stadium choroby. Jak najszybsze usunięcie jest wskazane, ponieważ rak się rozprzestrzenia, a w krytycznej sytuacji może być konieczne usunięcie całych partii mięśni, a nawet węzłów chłonnych, co odbija się na życiu codziennym po rehabilitacji.

Mastektomia to zabieg, który jest wykonywany w celu leczenia raka piersi. Polega on na amputacji całkowitej lub częściowej piersi. Czasami konieczne jest usunięcie jednej, niekiedy dwóch piersi. To wszystko zależy od stadium choroby. Wycięcie piersi nie jest łatwym wyzwaniem dla kobiet. Mamy do czynienia ze stresem, którego przyczyną jest choroba nowotworowa, dolegliwości oraz sama świadomość życia bez piersi. Taka kobieta czuje się niedowartościowana, niczym jakiś dziwoląg. Czasami konieczne jest usunięcie niektórych partii mięśni wokół piersi, w tym węzłów chłonnych. Skutkami takiego zabiegu są zaniki mięśniowe, obrzęki, trudności z oddychaniem i problemy z krążeniem. Czasem kobieta nie może poruszać klatką piersiową i ma trudności z poruszaniem się. Do tego dochodzą liczne szramy i asymetria ciała.

Nie ukrywam, że najważniejszą rzeczą po tym zabiegu jest zapewnienie komfortu psychicznego pacjentce. Będę się powtarzał, ale sam zabieg wyłącza część życia z osoby potraktowanej mastektomią. Jest to utrata pracy, przymus porzucenia aktywności fizycznej i wiele innych wyrzeczeń.

Tutaj niezbędna jest rehabilitacja po mastektomii. Kobieta, która zdecyduje się na taki zabieg musi się liczyć z koniecznością podjęcia aktywności fizycznej przed i po zabiegu. Ćwiczenia po takim zabiegu mogą częściowo przywrócić czucie i ruchliwość unieruchomionej kończyny, znacznie poprawiając jej sprawność. Zwiększa się także wydolność układu naczyniowego, co jest istotne, ponieważ zabieg dotyka partie mięśni w okolicach serca. Poprawia to także nastrój pacjentki.

Rehabilitacja po mastektomii ma za zadanie skorygować postawę pacjentki, pozbyć się bólu, który jest dokuczliwy, poprawę wydolności mięśniowej, zwiększenie ruchliwości stawów kończyn po stronie operowanej oraz wspomniany wcześniej komfort psychiczny.

Rehabilitację po mastektomii można wykonać samodzielnie, z bliską osobą lub w placówce, która specjalizuje się w tego typu zabiegach. Najważniejszą rzeczą przy tego typu zabiegach jest stopniowe wracanie do pełni sił. Nie można robić nic na siłę, bo szansę na nagły powrót do zdrowia, są tak samo duże jak stanie się mistrzem MMA na zawołanie, czyli zerowe. Zbyt szybka próba powrotu do zdrowia może wyrządzić krzywdę pacjentce. Zabieg powinno się przeprowadzać kilka razy dziennie po około 12 minut. rehabilitację należy wykonywać poprzez stopniowe obciążanie ciała oraz starać się podnosić kończyny najwyżej jak to tylko możliwe, ale ponownie z umiarem. Sam zabieg ma tę zaletę, że ćwiczenia można wykonywać podczas codziennych sytuacji. Na przykład rozmawiając z przyjacielem, słuchając muzyki lub oglądając telewizję. Należy dać sobie kilka miesięcy zanim zwiększy się intensywność ćwiczeń. Później można dołączyć ćwiczenia rekreacyjne takie jak pływanie.

Plan treningowy przygotowany dla kobiet, które zostały zmuszone do przeprowadzenia mastektomii jest skrupulatny co do dnia. Przez pierwsze dni wykonujemy proste ćwiczenia z piłeczką, którą uciskamy w dłoni. Staramy się także przywrócić władzę w kończynach starając się wykonywać powolne ruchy.
Po czwartym dniu można wykonywać krążenia ramion i więcej treningów pozwalających odzyskać władzę w kończynach. Dopiero po tygodniu możliwe staje się wykonywanie ćwiczeń o kulach. Dzięki temu pacjentka może regulować napięcie mięśni.

Innym świetnym rozwiązaniem poprawiającym komfort pacjentki są masaże. Szczególnie jeżeli podczas zabiegu zostały usunięte węzły chłonne. Wtedy mogą pojawić się trudności z układem limfatycznym. Utrudniony przepływ może doprowadzić do wspomnianych wcześniej obrzęków, a nawet do stanów zapalnych. Najlepiej jeśli masaż wykonuje sama pacjentka. Dlaczego? Ponieważ trzeba go wykonywać systematycznie, a nie zawsze mamy bliską osobę pod ręką. Mąż w pracy, syn w szkole, znajomi też mają swoje problemy. Taki masaż powinien być wykonywany kilka razy dziennie, później można go z redukować do jednego lub dwóch. Technika samego masażu nie jest skomplikowana. Wystarczy głaskać kończynę od nadgarstka do ramienia, później ugniatać, a na sam koniec najlepiej oklepywać. Masaż kończymy również głaskając, żeby rozluźnić mięśnie i pobudzić układ limfatyczny.

Kilka porad dotyczących życia z tym zabiegiem

Sama rehabilitacja nie przyniesie efektu jeżeli nie zwiększymy go po przez parę prostych sztuczek lub będziemy go zmniejszać prostymi błędami. Kończyny, z których usunięto węzły chłonne należy trzymać na wysokości. Podczas snu wystarczy poduszka. Gdy siedzimy kilka książek pod nadgarstek zda egzamin. Po co to robimy? Żeby ułatwić odprowadzanie limfy. Gdy trzymamy ręce w górze, limfa spływa w dół zgodnie z ze składową siły wektora siły grawitacji. Do tego warto pamiętać o tym, żeby nie obciążać zrehabilitowanej kończyny. Szczególnie gdy trzymamy ją w dół.

rehabilitacja po mastektomii jest niezbędna po zabiegu wycięcia piersi. Jak widać można bez problemu funkcjonować, pomimo że mamy trudniej. Warto szukać akceptacji i kontaktu z bliskimi, bo to jedna z najtrudniejszych sytuacji jaka może zdarzyć się kobiecie i powinna mieć zawsze wsparcie najbliższych jej osób, gdy jest ono najbardziej potrzebne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here