USG w ciąży - dlaczego warto je wykonać?

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Bez niego nasza krew nie mogłaby krążyć po naszym ciele, a komórki budujące nasze tkanki nie miałyby ciągłej dostawy tlenu. Problem pojawia się w momencie zaburzeń pracy tego organu. Przykładowym z nich mogą być dodatkowe skurcze serca, które najczęściej objawiają się tym, że nasze serce bije zbyt wiele razy minutę, przez co mogą źle wpłynąć na działanie naszego organizmu.

Jak rozpoznać objawy dodatkowych skurczów serca? Nie ma praktycznie żadnych alarmujących oznak, które jednoznacznie mogłyby stwierdzić tę chorobę. Jedynymi z oznak, które są potwierdzone to uczucie kołatania serca lub jego niemiarowość. Wykrycie tej wady bez profesjonalnej pomocy sprzętu i lekarza może graniczyć z cudem.

Warto jednak rozpocząć od tego w jaki sposób powinno być serce, aby można było uznać, że działa prawidłowo? Cała siła skurczu serca mieście się w komórkach rozrusznikowych, które pobudzają nasze serce do pracy w równym, miarowym tempie. Podczas każdego skurczu, serce pompuje krew, które dociera do nawet najdalszych zakątków naszego organizmu po to, aby dostarczyć tlen oraz inne zawartości odżywcze za pomocą krwi.

Jeżeli w jakikolwiek sposób praca komórek rozrusznikowych jest zakłócona, dalszą konsekwencją mogą być problemy z prawidłowym funkcjonowaniem serca. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn zaburzeń pracy serca może być wiele. Obecnie żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu i kiepskiej jakości pożywienia, przez co jesteśmy narażeni na mnóstwo chorób, które mogą siać spustoszenie w naszym organizmie. Zaburzenia rytmu pracy serca również do nich się zaliczają. Warto również wspomnieć o dwóch innych rzeczach – depresji i życiu w zanieczyszczeniach. Posiadając bardzo stresującą pracę, jesteśmy narażeni na mnóstwo chorób, które kumulują się często w naszym organizmie, lecz nie jesteśmy w stanie ich wykryć w szybkim czasie. Drugą rzeczą są zanieczyszczenia. Mieszkając w dużych miastach, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że często mgła, która unosi się nad dużymi metropoliami, nie jest chmurą pary wodnej, lecz toksycznymi substancjami powstającymi z kominów fabrycznych oraz silników samochodowych.

Zostało wspomnianych kilka objawów dodatkowych skurczów serca. Była to niemiarowość bicia serca oraz uczucie jego kołatania, które samo w sobie nie należy do przyjemnych odczuć. Jakie są inne objawy? Jednym z nich jest uczucie „uciekania” serca przez gardło. Jak sama nazwa wskazuje, nie należy to do miłych uczuć, gdyż można mieć wtedy odruchy wymiotne. Innym z nich jest uczucie kłucia w klatce piersiowej. Takie kłucia często kojarzą się nam z zawałem serca. Nic dziwnego, gdyż każdego roku, osób po zawale serca stale przybywa i mimo wielu akcji promocyjnych zdrowego stylu życia, statystyki są nieubłagane.

U kogo zatem może wystąpić przekroczona ilość skurczów serca? Najbardziej narażone są na to osoby starsze, czyli po 60 roku życia. Prawidłowa ilość skurczy nadkomorowych u zdrowego człowieka wynosi 200 razy na dobę. U osoby chorej te wartości mogą osiągnąć wartość nawet 1000 skurczów, co jest ponad 5 razy przekroczoną wartością. Przekroczona wartość skurczów serca może być niestety wstępem do bardziej poważnych chorób wieńcowych. Jedną z nich jest migotanie przedsionków. Obok zawału serca, migotanie należy do absolutnej czołówki wszystkich chorób wieńcowych, które są znane medycynie.

Wiadomo już czym są nadmiarowe skurcze serca oraz dlaczego występują? Jak zatem badać swój organizm aby taką arytmię wykryć? Oczywiście do lekarza iść najlepiej w momencie złego samopoczucia. Może to być kołatanie serca, nierówny oddech, uczucie kłucia w klatce piersiowej czy uczucie „wypychania” serca przez gardło. Mogą to być oznaki poważnej choroby wieńcowej, więc w żadnym wypadku nie można ignorować tych objawów, gdyż może się zakończyć dla nas bardzo źle. Po przyjściu do lekarza, następuje dokładny wywiad, w którym kardiolog szczegółowo pyta nas o szczegóły tych objawów, aby trafnie stwierdzić diagnozę. Bardzo ważną rzeczą jest ustalenie kiedy te objawy występują oraz w jakiej ilości, gdyż pojedyncze ukłucia serca raz w tygodniu nie muszą być oznaką zawału serca lub jego arytmii. Następnie przechodzi się do badanie szczegółowego, w którym lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu, ocenia wszystkie nieprawidłowości, które mogą powodować problemy z sercem. Niestety na tym etapie lekarz nie jest w stanie stwierdzić czy padliśmy ofiarą dodatkowych skurczów serca. Wtedy też przychodzi z pomocą EKG, które z całkiem dużym prawdopodobieństwem może stwierdzić czy posiadamy tą chorobę. Jest to badanie w 100% bezpieczne, lecz pokazuje bardzo dużo szczegółów z pracy naszego serca. Bez badań EKG bardzo dużo chorób byłaby medycynie nieznana i nie mielibyśmy lekarstw na ich leczenie. Istnieje też jeden bardzo specyficzny rodzaj badania EKG. Jest nią metoda Holtera. Samo badanie EKG trwa kilka minut, a badanie metodą Holtera pozwala śledzić pracę ludzkiego serca przez całą dobę, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić jaka choroba nam doskwiera.

Jak zatem leczyć nadmiarowe skurcze serca? Bardzo dużo zależy od lekarza oraz od stopnia posunięcia się choroby w czasie. Często zdarza się tak, że najzwyklejsze leki na arytmię mogą załatwić sprawę raz, a dobrze. Są jednak przypadki, w których zwykle leki nie pomogą i potrzebna jest stała pomoc lekarska, która ma za zadanie zatrzymać się eskalacje choroby.

Warto jednak dbać o swoje serce już od młodości. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest uprawianie sportów, które powodują, że nasz organizm jest odpowiednio natleniony. Nie należy również zapominać o diecie, gdyż ma to bardzo duże znaczenie dla ludzkiego organizmu. Jedząc fast foody i słodycze, niestety mamy duże prawdopodobieństwo, że na starość może mieć problem nie tylko z sercem, ale również innymi organami wewnętrznymi, tj: wątroba, nerki, płuca, jelita, trzustka, żołądek, dwunastnica itp. Należy więc pomyśleć o zdrowym trybie życia już teraz, bo kiedyś może być za późno na pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here