Najważniejszym krokiem na drodze do pozbycia się nałogu jest uświadomienie sobie, że ma się problem. Niekiedy jest to trudniejsze niż się wydaje. Bowiem uzależnić można się nie tylko od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, ale też od pozornie nieszkodliwych czynności. Udając się na terapię, można wygrać z uzależnieniem.
Terapia uzależnień – kiedy mówimy o uzależnieniu?
Uzależnienie to wewnętrzny przymus zażywania określonych substancji lub wykonywania konkretnych czynności. Osoba mająca ten stan zaburzenia czuje konieczność oddawania się nałogowi i nie zawsze zdaje sobie sprawę z istnienia problemu. Kiedy więc mówimy o uzależnieniu? Kiedy nałóg przynosi negatywne konsekwencje, czy to w życiu osobistym, czy zawodowym. Uzależnieniem wcale nie musi być alkohol, ale na przykład praca, seks czy zakupy. To, nad czym nie umiemy zapanować to uzależnienie, które należy leczyć. Bardzo często w nałogi uciekają osoby, które doświadczyły traumy lub przeżywają trudne chwile. Uzależnienie pomaga im przynajmniej chwilowo zapomnieć o swoich bolączkach. A przynajmniej tak wydaje się osobom dotkniętym nałogiem. W rzeczywistości jednak uzależnienia tylko pogłębiają zły stan psychiczny. Właśnie dlatego należy podjąć leczenie.
Terapia uzależnień – tylko w sprawdzonej poradni
Uzależnienie należy leczyć za pomocą terapii. W tym celu warto udać się do poradni psychiatrycznej. Leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza psychiatrę, specjalizującego się w uzależnieniach. Trzeba więc zastanowić się nad wyborem placówki. Jeśli interesuje Cię terapia uzależnień w Warszawie, zastanów się nad INZPiRO https://psychiatrzy.pl/uzaleznienia/. Pracują tam psychiatrzy mogący pochwalić się bogatym doświadczeniem w leczeniu pacjentów borykających się z różnymi nałogami. Nie tylko skupiają się na pomocy w pozbyciu się samego uzależnienia, ale też starają się ustalić przyczynę wystąpienia problemu, aby zminimalizować ryzyko nawrotu. Dzięki temu terapia uzależnień jest skuteczniejsza.