Czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W czwartym tygodniu ciąży następuje zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Rozwój zarodka w tym okresie następuje bardzo szybko i dynamicznie. W czwartym tygodniu ciąży tworzą się już narządy i układy wewnętrzne, dlatego bardzo ważne jest aby już w czasie planowania ciąży zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu, wzbogacić swoją dietę w warzywa i owoce, które dostarczą niezbędnych witamin i mikroelementów, przyjmować witaminy w postaci suplementów diety, wzbogacić dietę w produkty bogate w wapń i magnez, oraz rozpocząć regularne przyjmowanie kwasu foliowego.
Kwas foliowy odgrywa niezwykle ważną rolę w okresie tworzenia się układu nerwowego u maleństwa, zapobiega pojawieniu się wielu wad wrodzonych i groźnych chorób. Kwas należy zazwyczaj przyjmować przez pierwszy trymestr ciąży i zaprzestać przyjmowania po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże. Należy także w miarę możliwości ograniczyć przyjmowanie różnego rodzaju leków przeciwbólowych, zrezygnować ze stosowania kropli do nosa i przyjmowania suplementów wspomagających odchudzanie najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Na tym etapie ciąży kobiety stają się szczególnie wrażliwe na zachodzące zmiany hormonalne, najczęściej objawia się to u nich złym samopoczuciem, rozdrażnieniem czy wahaniami nastroju. Przyszłe mamy z euforii popadają w płacz, szybciej się wzruszają i często trudno im nad tymi emocjami zapanować. W tym okresie wystąpić może także niewielkie krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, nigdy nie jest ono jednak tak obfite jak podczas miesiączki. Warto pamiętać aby każde plamienie zgłaszać ginekologowi. Gdy do plamienia dołączają inne objawy, jak wymioty, ból podbrzusza czy silne skurcze należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może być to zwiastun poronienia.
W tym tygodniu dziecko zyskuje już miano zarodka i rozpoczyna się dynamiczny proces tworzenia się łożyska, które w późniejszym etapie ciąży będzie dostarczało dziecku wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju aż do czasu porodu.
Po upływie 21 dni od poczęcia malutkie serduszko zaczyna pracować i rytmicznie pompować krew. Czwarty tydzień ciąży to także czas gdy organizm kobiety zaczyna produkować hormon ciążowy hCG. Pojawienie się tego hormonu może powodować różne nieprzyjemne objawy, na przykład wymioty, mdłości, zawroty głowy, wahania nastroju, zmęczenie, omdlenia czy niepokój. Zbyt niski poziom hormonu w badaniu krwi może wskazywać na ciążę poza maciczną, która zagraża zdrowiu i życiu przyszłej mamy.
Piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk, obrzmiałe i bolesne. Wiele kobiet w tym czasie zauważa również wyostrzony zmysł węchu.
4 tydzień ciąży to czas, w którym wiele kobiet dowiaduje się o ciąży. Odczuwają one objawy podobne do silnego napięcia przedmiesiączkowego, które objawia się między innymi napięciem podbrzusza, rozdrażnieniem, zmęczeniem, wzrostem wagi bądź częstym oddawaniem moczu, jednak miesiączka nie nadchodzi w wyczekiwanym terminie. Jest to najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego w domowym zaciszu bądź udanie się na badanie krwi w kierunku hormonu hCG do najbliższego laboratorium.
Po pozytywnym wyniku testu ciążowego nadchodzi moment na wybranie lekarza ginekologa, który będzie prowadził ciążę. Pomocne w wyborze mogą okazać się opinie przyjaciół, znajomych, najbliższej rodziny, a także opinie zamieszczane w internecie na temat danej poradni ginekologicznej.
W prywatnej poradni ginekologicznej lekarze wykonują zazwyczaj wiele zaawansowanych badań, które są niezbędne aby wykluczyć różne wady wrodzone płodu. Z kolei gdy budżet przyszłej mamy jest ograniczony, warto poszukać dobrej poradni ginekologicznej przyjmującej pacjentki z Narodowego Funduszu Zdrowia. W państwowej poradni przyszła mama nie płaci również za podstawowe badania, jak badanie moczu czy morfologia krwi. Często lekarz prowadzący zaleca także zbadanie poziomu tarczycy, ponieważ w przypadku zbyt wysokiego poziomu hormonu konieczne jest przyjmowanie przez całą ciążę odpowiednich leków. Nieleczona nadczynność tarczycy może doprowadzić do poronienia, do wystąpienia wad rozwojowych u płodu a także znacznie utrudniać zajście w ciąże.
W pierwszych tygodniach ciąży należy wstrzymać się ze zbytnim rozgłaszaniem dobrej nowiny, gdyż ryzyko poronienia jest w tym czasie największe. Radosną nowinę najlepiej ogłosić po upływie dwunastego tygodnia ciąży, gdyż wtedy ryzyko poronienia znacznie maleje, a samopoczucie przyszłej mamy ulega poprawie. Zazwyczaj mdłości ustępują, a brzuszek zaczyna być zauważalny. Płeć dziecka lekarz jest w stanie określić dopiero w okolicach czternastego tygodnia ciąży.
Wiele osób jest zdania że stosunek przed terminem owulacji ułatwia poczęcie dziewczynki, a po owulacji chłopca.
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz potwierdzi ciążę, zleci badania moczu, morfologii krwi oraz cytologii. Najczęściej przyszła mama pozna również zbliżony termin porodu. Kolejne wizyty w przypadku prawidłowej, zdrowej ciąży będą odbywały się średnio co cztery tygodnie. Częstsze wizyty zalecane są w przypadku ciąży bliźniaczej a także w sytuacji gdy przyszła mama choruje na różne przewlekłe choroby, na przykład nadciśnienie czy cukrzyce.
U większości kobiet właśnie pod koniec czwartego tygodnia pojawiają się charakterystyczne poranne mdłości. Aby je złagodzić, przed wyjściem z łóżka warto zjeść parę sucharów lub kilka migdałów, które są bardzo pomocne podczas mdłości. Aby zapobiec zasłabnięciom i omdleniom przyszła mama nie powinna wychodzić z domu na czczo. Nie należy rezygnować z aktywności fizycznej w czasie ciąży, gdyż kobiety aktywne fizyczne lepiej znoszą poród i znacznie szybciej wracają do formy z przed ciąży. Już w pierwszych tygodniach ciężarna powinna unikać dźwigania i nie narażać się na niebezpieczeństwa.
Odczuwalna może być również nieco wyższa temperatura ciała, która będzie utrzymywała się przez cały okres ciąży. Zazwyczaj wynosi ona tyle co w drugiej połowie cyklu.