Rehabilitacja nad morzem - jak ją wybrać i czy jest skuteczna?

Owulacja, miesiączka, dni płodne i niepłodne – te terminy my kobiety czasami słyszymy nazbyt często. Czy jednak naprawdę powinnyśmy śledzić przebieg swojego cyklu i rozpoznawać poszczególne etapy? Odpowiedz tutaj jest jedna – zdecydowanie tak. Zastanawiasz się na pewno dlaczego jest to takie ważne. Skoro mniej więcej orientujesz się kiedy wypada Twój okres a przy zbliżeniach z partnerem przeważnie używacie prezerwatyw dlaczego miałabyś bardziej zgłębiać te skomplikowane pojęcia?
Najważniejsze tutaj jest Twoje zdrowie. Dużo osób nie wie o tym, że poprzez miesiączkę kobiecy organizm może sygnalizować wiele rzeczy. Znajomość Twojego cyklu i jego przebiegu może także uchronić Cię przed zajściem w nieplanowaną ciążę.
Skoro już udało mi się zainteresować Cię tematem przyjrzyjmy się zagadnieniu odrobinę bliżej.
Cykl menstruacyjny czyli inaczej miesiączka trwa u kobiety średnio dwadzieścia osiem dni jednak za dopuszczalną normę przyjmuje się zakres od dwudziestu pięciu do trzydziestu pięciu dni.
Z całego cyklu od trzech do siedmiu dni przypada na krwawienie, które bardziej obfite jest na początku a z każdym dniem słabnie. W czasie krwawienia miesiączkowego tracimy przeciętnie od 50 do 150 mililitrów krwi. Jest to względnie niewiele w porównaniu do naszych obserwacji. Pamiętajmy jednak, że podczas miesiączki poza krwią wydalana jest cała tkanka macicy oraz znajdujący się w drogach rodnych śluz.
Dzięki temu po zakończeniu menstruacji cały wyściełający macicę nabłonek może się zregenerować. Ten cykl będzie powtarzał co miesiąc. W przypadku jeżeli dojdzie do zapłodnienia zostaną wydzielone inne hormony i ściana tego narządu zamiast się złuszczyć stanie się bardziej gąbczasta aby odpowiednio przyjąć zarodek.
W zależności od indywidualnych cech każdej z pań krwawienie miesiączkowe może być bardziej lub mniej obfite. Jeżeli jednak zauważymy u siebie jakąś znaczącą zmianę warto jest udać się do specjalisty. W przypadku jeśli dotychczas Twoje miesiączki były raczej skąpe, nagłe pojawienie się długich i obfitych krwawień może sygnalizować stan chorobowy. Zarówno różnego rodzaju stany zapalne jak i mięśniaki macicy oraz torbiele jajników są dosyć częstymi schorzeniami. Z tego powodu nie bagatelizuj zmian jakie sygnalizuje Twoje ciało. Obfite miesiączki czyli takie kiedy zużywamy więcej niż dziesięć podpasek dziennie pociągają za sobą utratę znacznej ilości żelaza. Z tego powodu może grozić nam niedokrwistość. W razie obaw o Twoje zdrowie niezwłocznie wybierz się do ginekologa. Jego wiedza i doświadczenie pozwoli szybko rozwiać Twoje wątpliwości. W przypadku jeżeli stwierdzi obecność jakiegoś schorzenia, szybkie leczenie na pewno pozwoli Ci niebawem wrócić do zdrowia. Nie bój się zadawać pytań i mówić o swoich odczuciach. Tylko odpowiedni wywiad pomoże lekarzowi postawić szybką i sprawna diagnozę i wysłać Cię na odpowiednie badania lub zalecić kurację.
Statystyczna dziewczynka w naszym klimacie zaczyna miesiączkować między dwunastym a czternastym rokiem życia. Wydawało by się zatem, że już jako dorosłe kobiety powinnyśmy wiedzieć o tym zjawisku praktycznie wszystkie. Niestety nie jest to prawda. Edukacja na temat kobiecego ciała jest na bardzo niskim poziomie. Z tego powodu wciąż zbyt mało kobiet wykonuje niezbędne badania, takie jak cytologia czy USG ginekologiczne pozwalające wykryć stany chorobowe we wczesnym stadium.
Skoro już wiesz jak ważna jest profilaktyka w dbaniu o Twoje kobiece narządy powiedzmy sobie o innych terminach które powinnaś znać.
Mniej więcej w połowie czyli czternastego dnia cyklu liczącego w sumie dwadzieścia osiem dni dochodzi do owulacji czyli inaczej mówiąc jajeczkowania. Oznacza to, że znajdujący się w jednym jajniku tzw pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia. W każdym cyklu miesiączkowym pojawia się tylko jeden pęcherzyk Graafa. Raz w jednym, raz w drugim jajniku.
Objawy Owulacji są mniej więcej podobne u większości kobiet. Część z pań może jednak odczuwać ją znacznie a pozostałe zupełnie nie.
W okresie okołoowulacyjnym ciało kobiety daje rozmaite sygnały, które zwiastują nadejście lub wystąpienie jajeczkowania. Niektóre z nich pojawiają się jeszcze przed owulacja, a inne po. Dlaczego więc warto obserwować i nauczyć się poznawać u siebie ten moment?
Ustalenie możliwie dokładnej daty jajeczkowania jest ważne zarówno dla tych kobiet, które chciałyby zajść w ciążę, jak i dla tych, które pragną tego uniknąć. Przyjrzyjmy się więc dokładniej objawom owulacji, aby potrafić dobrze wyznaczyć jej dzień poprzez obserwację śluzu, temperatury ciała i innych objawów.
Warto jednak wiedzieć, że aby dobrze określić dokładny moment owulacji, obserwacje należy prowadzić przez minimum trzy miesiące. Dopiero wtedy nauczymy się zauważać pewne prawidłowości, które dadzą nam względną pewność, że ten konkretny symptom oznacza początek jajeczkowania.
Dwa najłatwiejsze i najbardziej powszechne sygnały świadczące o rozpoczęciu owulacji to zmiana w wyglądzie śluzu na bardziej przeźroczysty i ciągnący się oraz podwyższona temperatura ciała. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet najbardziej skrupulatnie prowadzona obserwacja nie da nam stuprocentowej pewności co do obecności owulacji. Jest tak dlatego że przyspieszyć ją lub opóźnić może wiele czynników. Przebyta choroba, zmiany hormonalne, a nawet spożywanie alkoholu może mieć wpływ na nieznaczne przesunięcie się daty jajeczkowania. Z tego powodu właśnie metoda antykoncepcyjna polegająca na unikaniu kontaktów seksualnych w dni względnie płodne może nie ochronić nas przed nieplanowaną ciążą. Nawet przesunięcie owulacji w czasie o jeden dzień może bowiem skutkować zapłodnieniem. Z tego powodu warto jest używać metody kalendarzyka miesiączkowego tylko w formie antykoncepcji pomocniczej. Jeżeli nie planujesz w najbliższym czasie powiększenia rodziny dodatkowo zabezpiecz się za pomocą prezerwatywy lub udaj się do swojego ginekologa aby zapisał Ci tabletki antykoncepcyjne. Sprawdzą się one dobrze również przy uregulowaniu Twojego cyklu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here