Przygotowania do ślubu

Ślub – jak z bajki lub filmu, idealny i najpiękniejszy – to marzenie wielu kobiet. Trzeba go dobrze zaplanować, dlatego pomocna będzie lista zadań, o których nie można zapomnieć – jak wybór miejsca, stylizacji czy kwiatów. Upewnij się też, że obrączki ślubne są na swoim miejscu.

Lista zadań 

Planowanie i organizowanie ślubu to skomplikowane i czasochłonne zajęcie, dlatego na początku nikt nie wie, od czego należy zacząć. Sprawy urzędowe – jak ustalenie daty ślubu, liczy i listy gości, skompletowanie dokumentów to pierwsze czynności, od których warto rozpocząć działania.

Warto też przygotować harmonogram przygotowań ślubnych i weselnych, podzielić się obowiązkami, a część zadań zlecić członkom rodziny lub przyjaciołom albo zatrudnić profesjonalnego wedding plannera. W ten sposób nie zapomniesz o niczym – jak obrączki ślubne czy zaproszenie wszystkich gości. Wpisz również takie zadanie jak przygotowanie mowy ślubnej, przysięgi i podziękowań dla najbliższych. Takie elementy pięknie dopełniają tę podniosłą uroczystość.

Co prawda nie da się uwzględnić na niej wszystkiego punkt po punkcie, gdyż wiele zadań pojawi się w trakcie realizacji ceremonii. Nie ma też przepisu na idealny harmonogram, bo wpływ ma na to rozmach wydarzenia, liczba gości, styl, data ślubu. Każda para przygotowuje ją wspólnie – np. razem wybiera obrączki ślubne i planuje, gdzie posadzić poszczególnych gości. Przygotowaliśmy kilka pomocnych wskazówek. 

Określ rodzaj ceremonii

Pierwsze zadanie to wybór rodzaju ceremonii – może to być ślub kościelny, cywilny lub humanistyczny – oraz datę i miejsce ślubu oraz wesela. Te decyzje pociągają za sobą kolejne, dlatego stanowią jedno z pierwszych działań w harmonogramie. Poza tym jedne pary planują huczne wesela, inne skromne spotkanie z najbliższymi. 

Kolejny krok to ustalenie budżetu, liczby gości oraz rozplanowanie, kto usiądzie przy którym stoliku. Ważną czynnością jest też wybór i zakup obrączek – popularne są obrączki ślubne złote lub srebrne. 

Obrączki ślubne i suknia

Budżet musi uwzględniać poszczególne zadania, a także zawierać pewien margines na wydatki nieuwzględnione. To również czas, aby wybrać świadków i kupić obrączki ślubne, wynająć salę weselną i zamówić… suknię. Obrączki mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różny styl i ew. dodatkowe zdobienia – warto wybrać się po nie wspólnie. Za to wybór sukni ślubnej to zadanie panny młodej i jej przyjaciółek lub mamy. Zwykle jest szyta na miarę i trzeba na nią poczekać, dlatego nie warto odkładać tego zadania na później. 

Wynajmij różnych usługodawców

Wpisz w kalendarz przypomnienia, kiedy należy zapisać się m.in. do kosmetyczki i fryzjera, na przymiarkę sukni, kiedy zamówić kwiaty u florystki i np. oprawę sali czy kościoła, wynająć salę weselną i zarezerwować pokoje hotelowe dla gości, a także umówić się z fotografem. Wspomniane obrączki ślubne też należy zamówić z wyprzedzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here